Banksy odsłania mural z Ukrainą w mieście zbombardowanym przez Rosję

Banksy, nieuchwytny brytyjski artysta uliczny, namalował mural na zbombardowanym budynku pod stolicą Ukrainy, który Ukraińcy uznają za symbol niezwyciężoności ich kraju.

W piątek wieczorem światowej sławy artysta graffiti umieścił na Instagramie trzy zdjęcia dzieła sztuki – gimnastyczka stojąca na rękach pośród gruzów zawalonego budynku w mieście Borodianka, na północny zachód od stolicy Ukrainy, Kijowa.

Podpis brzmiał „Borodianka, Ukraina”.

Wraz z miastami takimi jak Bucha i Irbin, Borodianka została mocno dotknięta rosyjskimi bombardowaniami i stała się symbolem dewastacji. Atak Moskwy Od lutego.

Miasto zostało na krótko zajęte, zanim wojska rosyjskie wycofały się w kwietniu.

„To symbol, że jesteśmy niezniszczalni” – powiedział AFP 32-letni Oleksiy Savochka, odnosząc się do graffiti. „Nasz kraj jest niezniszczalny”.

Kilka murali – w stylu Banksy’ego – pojawiło się w Kijowie i okolicach, skłaniając Ukraińców do myślenia, że ​​anonimowy artysta uliczny może pracować w rozdartym wojną kraju.

Kolejne graffiti w Borodiance, którego pochodzenia artysta nie potwierdził, przedstawia chłopca rzucającego na ziemię mężczyznę w stroju do judo.

Ukraina-Rosja-Konflikt-Wojna
Miejscowy mieszkaniec mija graffiti na ścianie zniszczonego budynku, namalowane w stylu Banksy’ego, ale którego pochodzenie nie zostało potwierdzone przez artystę, w mieście Borodianka, 12 listopada 2022 r., podczas rosyjskiej inwazji Ukraina.

GENYA SAVILOV/AFP przez Getty Images


Scena może być nawiązaniem do rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, entuzjasty sztuk walki.

„To mały chłopiec przeciwko staremu człowiekowi, został pokonany, już został pokonany” – powiedział AFP 30-letni ukraiński dziennikarz telewizyjny Bogdan Masze w pobliżu dzieła sztuki.

„To niewiarygodne, że Banksy jest tutaj w Borodiance” – dodał.

Z boku zrujnowanego budynku w Irvine trzeci mural – niepotwierdzony przez Banksy’ego – przedstawia gimnastyczkę wykonującą układ wstążkowy pomimo kontuzji i noszenia kołnierza na szyję.

Topshot-Ukraina-Rosja-Konflikt-Wojna
TOPSHOT – Mieszkańcy patrzą na graffiti w stylu Banksy’ego na ścianie zniszczonego budynku mieszkalnego, ale ich pochodzenie nie zostało potwierdzone przez artystę, w Irbin pod Kijowem, 12 listopada 2022 r., podczas rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

GENYA SAVILOV/AFP przez Getty Images


W piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił Gerson „Nasi” po tym, jak Rosja wycofała wojska ze strategicznego południowego miasta.

Chersoń był pierwszym dużym ośrodkiem miejskim, który upadł po tym, jak 24 lutego Putin nakazał rosyjskim wojskom wkroczyć na Ukrainę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *