Biały Dom staje w obliczu rosnącego zniecierpliwienia na Kapitolu, gdy wezwania do pomocy Ukrainie są głośniejsze przed przemówieniem Żeleńskiego.

W ciągu dwóch tygodni od wirtualnego spotkania ukraińskiego przywódcy z amerykańskimi prawodawcami, Żeleński ma dziś rano wygłosić rzadkie przemówienie w czasie wojny w Kongresie. Powszechnie oczekuje się, że administracja Bidena wykorzysta środowe przemówienie – jak również jego przemówienia do innych rządów sojuszniczych – aby wystosować kolejny pilny apel do Stanów Zjednoczonych o dodatkową pomoc, w tym niektóre formy pomocy wojskowej, które już zostały uwolnione. Przeciwko.

Prawodawcy i doradcy na Kapitolu powiedzieli CNN, że spodziewają się kolejnej wielkiej rundy dyskusji w Waszyngtonie na temat tego, jak najlepiej wesprzeć walkę Ukrainy z Rosją, w zależności od tego, o co dokładnie pyta Zełenski, przemawiając do Kongresu. Rozmowa pojawia się, gdy niektórzy na Kapitolu tracą cierpliwość do tempa administracji – na razie – ponieważ Zełenski nie chce posuwać się tak daleko, jak dostarczanie myśliwców i narzucanie w kraju strefy zakazu lotów. Te dwie rzeczy mogły być jednym z pytań postawionych przez ukraińskiego przywódcę w środowym wystąpieniu, ale administracja odrzuciła je z powodu obaw, jak Putin wyjaśni te posunięcia.

Urzędnicy zaznajomieni z planami mówią, że Biden już w środę po przemówieniu Żeleńskiego udostępni nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, w tym rakiety przeciwczołgowe dla Ukrainy. Zełenski powiedział, że aby podtrzymać wojnę Ukrainy z Rosją, potrzebna jest nowa pomoc, taka jak strefa zakazu lotów czy samoloty bojowe. Ale nowa pomoc obejmie wiele broni defensywnej, które Stany Zjednoczone już dostarczają, w tym oszczepy i żądła. Najpierw Wall Street Journal Ogłoszono zawiadomienie o oczekiwanej pomocy.

Podczas gdy rząd USA w dużej mierze zareagował na wojnę poparciem ponadpartyjnym Ukrainy, niektórzy ustawodawcy zaczęli tracić cierpliwość – w tym wysocy rangą republikanie – którzy do tej pory nieufnie podchodzili do krytyki odpowiedzi administracji. Fiden i jego administracja nie zareagowali tak szybko, jak chcieli niektórzy w Kongresie, ponieważ prezydent dążył do zjednoczenia amerykańskich sojuszników w odpowiedzi na kryzys.

„Wszystko, o co prosił Kongres, (administracja) początkowo odmówiła. Potem, gdy nasi sojusznicy to zrobili, mówią „tak” – powiedział Sen, członek czołowej partii republikańskiej Senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. Powiedział Jim Rish. „Jest powolny, bardzo bolesny”.

„Zamierzamy zapytać Gelensky’ego. Tak więc, w zależności od tego, o co poprosimy, zobaczymy, co dalej zrobi Biały Dom” – powiedział demokrata Josh Godimer. Wielu ustawodawców argumentowało, że samoloty bojowe i inny sprzęt wojskowy powinny być wysyłane do sił ukraińskich. „W obszarach, w których uważamy, że musimy mocno naciskać – i gdzie słyszymy z domu, że będziemy mocno naciskać – ujawnimy to Białemu Domowi”.

Kiedy dyrektor naczelny członka Izby zapytał swojego pracodawcę, jaką kwestię mógłby następnie publicznie popchnąć, powiedział bez ogródek: „Tekst (Jelensky’ego) do Kongresu bardzo go ukształtuje”, powiedzieli.

Prezydent Ukrainy niebawem zajmie wirtualne stanowisko centralne w Kapitolu

Posłowie powiedzieli, że nie spodziewał się słów Żeleńskiego o pomocy, której potrzebuje dla swojego kraju.

„Wątpię, czy doceni to, co zrobiliśmy”, powiedział senat republikański Ohio. Rob Portman przewidział, czego mógłby się spodziewać po przemówieniu Gelensky’ego: „Powie im wprost, czego potrzebują teraz i że to jest chwila. To prawda”.

Na Kapitolu, Nacisk na dalszą pomoc ukraińskim sojusznikom W ostatnich tygodniach Republikanie i Demokraci coraz częściej wzywają administrację do przesyłania samolotów z Polski na Ukrainę, odcięcia importu rosyjskiej energii do Stanów Zjednoczonych oraz zerwania normalnych stosunków handlowych z Rosją. Z dwóch ostatnich numerów Biały Dom działał w zeszłym tygodniu, po tym, jak góra już nabrała znacznego rozpędu.

Ówczesny urzędnik Białego Domu powiedział, że odrzuci wszelkie sugestie, jakoby Kongres zmusił Biały Dom do działania i że proces podejmowania decyzji przez administrację w sprawie pomocy dla Ukrainy dawał pierwszeństwo konsultacjom z jej europejskimi sojusznikami.

Kwestia, czy – i jak – samoloty bojowe z czasów sowieckich mogłyby zostać wysłane na Ukrainę, jest szczególnie drażliwą debatą. W zeszłym tygodniu Biały Dom odniósł się do „chwilowego załamania łączności”, a polski rząd zaproponował wysłanie odrzutowców do bazy Sił Powietrznych USA w Niemczech, a samoloty te powinny trafić na Ukrainę. Pomysł został natychmiast odrzucony przez władze USA. Administracja ostrzegła, że ​​wyzwania logistyczne – ryzyko bezpośredniej konfrontacji USA z Rosją – były zbyt wysokie.

Ale w czasach, gdy został odrzucony, demokratyczni i republikańscy prawodawcy wraz z innym sprzętem wojskowym, takim jak organizacje obrony powietrznej, wezwali administrację do dostarczenia takich samolotów bojowych na Ukrainę.

Inna prośba o nazwie Zełenski Znowu ustawodawcy mogą to zrobić W środę: Ustanowienie strefy zakazu lotów nad Ukrainą, przeciwko czemu wielokrotnie uporczywie wypowiadała się administracja Bidena.

Ustawodawcy na Kapitolu, w tym najgorsi członkowie, są w dużej mierze zgodni, chociaż Joe Munch, senator z Zachodniej Wirginii, demokrata, powiedział niedawno, że nie chce usuwać tej opcji ze stołu.

Biały Dom stoi w obliczu trudnych środków na kolejnym etapie

Kilka godzin po wystąpieniu Żeleńskiego na Kongresie Biden ma wygłosić własne przemówienie opisujące pomoc USA dla Ukrainy. Dwaj prezydenci regularnie przemawiali w ostatnich tygodniach, a urzędnicy Białego Domu byli w codziennym kontakcie z personelem Żeleńskiego, co jest poziomem koordynacji, który pozwala Białemu Domowi wierzyć, że nie będzie zaskoczony niczym w przemówieniu ukraińskiego prezydenta w środę.

Na wtorkowej konferencji prasowej w Białym Domu Psaki pochwalił zainteresowanie, „odwagę” i „odwagę” Zhelenzkiego w pomaganiu Ukrainie w przyspieszeniu „historycznej pomocy wojskowej i obronnej oraz broni”. Pochodzi z Kongresu.

„Tak, zdajemy sobie sprawę, że są rozmowy dwustronne” – powiedział Zaki. „Ale musimy tutaj zrobić odpowiedzialność, aby ocenić, jaki wpływ ma to na Stany Zjednoczone i nasze własne bezpieczeństwo narodowe”.

Kiedy prawodawcy wzywają Biały Dom do rozważenia niektórych opcji, jeśli chodzi o pomoc Ukrainie, mówią, że przesyłają do domu to, co usłyszeli od swoich wyborców.

Nr 2 Sen. Demokrata z Illinois Demokrata Sen. Dick Turbin powiedział, że jest „pewny” decyzji Bidena o niewysyłaniu myśliwców na Ukrainę. Mimo to, kiedy wrócił do Chicago w weekend, Durbin usłyszał, że wielu jego członków jest zaniepokojonych brakiem myśliwców dostarczonych na Ukrainę.

„To przeszkoda. To klasyczny dylemat. Chcemy zapewnić Ukrainie sprzęt, którego potrzebuje do przetrwania. Nie chcemy wpychać Putina w trzecią wojnę światową lub konflikt nuklearny” – powiedział Durbin CNN. „Tylko prezydent może podjąć taką decyzję i musi być ostrożny. Mogę przedstawić jednostronne argumenty”.

Najnowsze sondaże pokazują Amerykanie w przeważającej mierze opowiadają się za zaostrzeniem sankcji wobec Rosji i szeroko popierają dalsze środki mające na celu zakończenie rosyjskiej okupacji Ukrainy, chociaż większość sprzeciwia się bezpośredniej akcji militarnej USA.

Osobista chwila dla wielu prawodawców

Wtorek, Biden podpisał rząd o wartości 1,5 biliona dolarów Rachunek finansowy obejmujący 13,6 mld USD pomocy dla Ukrainy. Chociaż Kongres uchwalił w zeszłym tygodniu pakiet pomocowy dla Ukrainy w wysokości 13 miliardów dolarów, na Kapitolu jest jeszcze więcej przepisów. Senat nie uchwalił jeszcze ustawy zakazującej importu energii z Rosji i trwają rozmowy na temat uregulowania normalnych stosunków handlowych z Rosją.

„Jako członkowie Kongresu jesteśmy bardzo blisko Amerykanów. Domowa Komisja Sił Zbrojnych. „Ludzie chcą zobaczyć, co robimy więcej. Wydaje się, że rozumieją, że to dobry i zły moment i bezpieczny moment dla demokracji”.

Murphy powiedział, że opcje administracji w zakresie pomocy Ukrainie są „aktywne i ostrożne” i że kolejna runda dyskusji na temat pomocy wojskowej dla Ukrainy powinna być traktowana z ostrożnością.

„Dochodzimy do punktu, w którym wyczerpaliśmy łatwe odpowiedzi” – powiedział. „Dobrą rzeczą jest to, że Zhelensky przychodzi do Kongresu i pyta o wiele rzeczy – chce”.

Przemówienie ukraińskiego przywódcy będzie tym większe dla niektórych prawodawców, którzy mieli osobiste relacje z Żeleńskim w ciągu ostatnich kilku lat. W przeszłości osobiście spotykał się z amerykańskimi prawodawcami, rozmawiał z senatorami i rozmawiał z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w zeszłym tygodniu.

„Trzy tygodnie po tym ataku na jeden z największych narodów Kongres generalnie zdaje sobie sprawę, że nadal może gdzieś pojechać i odbyć wirtualne spotkanie z Kongresem USA” – powiedział senator z Missouri. powiedział Roy Blunt.

Manu Raju z CNN i Kevin Lipdock przyczynili się do powstania raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *