Biden mówi, że Stany Zjednoczone zapłacą za odbudowę pożaru w Nowym Meksyku

SANTA FAY, Nowy Meksyk, 11 czerwca (Reuters) – Prezydent Joe Biden powiedział w sobotę, że rząd USA sfinansuje operację pożaru na pełną skalę w Nowym Meksyku, przemawiając z Santa Fe wśród oburzenia z powodu ocalałych z pożaru wszczętego przez urzędników federalnych.

„Jesteśmy odpowiedzialni za pomoc w odbudowie stanu” – powiedział Biden wybranym urzędnikom i służbom ratunkowym na popołudniowej konferencji w stolicy Nowego Meksyku, gdzie dokonał przeglądu wysiłków mających na celu zwalczenie największego pożaru w południowo-zachodnim stanie w historii.

„Dzisiaj ogłaszam, że pokryje on 100% wydatków federalnych” – powiedział prezydent, choć dzień wcześniej powiedział, że niektóre fundusze wymagają zgody Kongresu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Powiedział, że widział obwód spalonego obszaru „zdumiewająco” podczas lotu do Santa Fe, dodając, że „zareagujemy i wyzdrowiejemy, dopóki mój czas się nie skończy”.

„Wygląda jak scena z księżyca” – powiedział Biden.

Napędzany suszą i wiatrem pożar zniszczył setki domów w górach na północny wschód od Santa Fe, ponieważ dwa zalecane oparzenia wymknęły się spod kontroli Służby Leśnej Stanów Zjednoczonych (USFS) w kwietniu. Czytaj więcej

Biały Dom powiedział w oświadczeniu, że nakaz Bidena obejmie 90 dni „usuwania śmieci i środków bezpieczeństwa w sytuacjach nadzwyczajnych”, które będą działać jako pomost między operacjami nadzwyczajnymi a obowiązkową pomocą Kongresu.

„To dodatkowe wsparcie pomoże zapewnić, że nie będzie żadnych bezpośrednich ograniczeń finansowych dotyczących natychmiastowych działań ratujących życie i bieżących działań podtrzymujących życie związanych z dziką przyrodą w Nowym Meksyku” – napisano.

Krótko przed tym, jak miał spotkać się z rodzinami, które straciły domy w pożarze, Biden powiedział personelowi Emergency Operations Center, że poprze każdą ustawę Kongresu, która pozwoliłaby ludziom na pełną odbudowę.

Air Force One krążył wokół zniszczeń w Nowym Meksyku, pozwalając Bidenowi zobaczyć płonący las i dym z nieba, zanim wylądował, i gratulując gubernatorowi Michaelowi Lujanowi Grishamowi i innym wybranym urzędnikom wezwania do dodatkowej pomocy finansowej od rządu federalnego. .

Lokalni urzędnicy powiedzieli Pita, że ​​nie mają wystarczających dowodów, aby przewidzieć pogodę lub pomóc poszkodowanym mieszkańcom.

„Nasi obywatele są zmęczeni, źli i boją się przyszłej przyszłości”, powiedział David Dye, sekretarz Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Zarządzania Kryzysowego w Nowym Meksyku.

„To było stworzone przez człowieka”

Pożar zmusił tysiące mieszkańców do ewakuacji indyjsko-hiszpańskich wiosek rolniczych, które ponad dwukrotnie przewyższają krajowy wskaźnik ubóstwa. Pożar podniósł te wrażliwe gospodarki, w których mieszkańcy ścinają drewno opałowe i uprawiają słomę.

„To nie była klęska żywiołowa, została stworzona przez człowieka przez agencję rządową” – powiedziała Ella Arelano, której rodzina straciła setki akrów lasu wokół wioski Holman. „To bałagan, wielki bałagan, z którego wyzdrowienie zajmie pokolenia”.

Ponad 320 000 akrów (129 500 hektarów) gór zostało zniszczonych przez Hermits Peak Golf Canyon – obszar wielkości Los Angeles – dając społecznościom możliwość przygotowania się na osuwiska, przepływy popiołu i powodzie na obszarach, które zapewniły im ten sam poziom absorpcji wody jako dzikiej przyrody. Asfalt.

Do tej pory Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego (FEMA) przekazała ponad 3 miliony dolarów ponad 900 rodzinom. Ale 40 000 dolarów płacone przez FEMA za zniszczone domy czasami nie wystarcza na pokrycie strat spalonego sprzętu rolniczego w pobliżu domów, które mogą być warte setki tysięcy dolarów na dom.

Kolejny pożar płonie w południowo-zachodnim Nowym Meksyku, drugi co do wielkości w historii stanu, a zmiany klimatyczne intensyfikują pożar, grożąc pochłonięciem strażaków i ostatecznie zniszczeniem większości lasów w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych.

Śledczy odkryli, że pożary kontrolowane przez Służbę Leśną 6 kwietnia wyskoczyły poza granice, aby wywołać pożar na Hermits Peak. 19 kwietnia pożar USFS Golf Canyon został spowodowany przez stos spalonych drzew i gałęzi. 22 kwietnia oba pożary połączyły się.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się ognia, zarządcy gruntów czasami stosują kontrolowane pożary, aby wycinać małe drzewa, krzewy i inne materiały, które mogą podsycać pożary. Służba Leśna wezwała do ogólnokrajowego moratorium na wdrażanie podczas przeglądu praktyk. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Zgłoszone przez Andrew Hay w Davos w Nowym Meksyku i Trevora Hannigat w Santa Fe; Napisane przez Michaela Martinę; Montaż przez Aurorę Ellis, Jonathana Odyssey i Kim Gogil

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *