Bombardowanie irackiej bazy wojskowej, w której mieszczą się proirańskie bojówki

  • Sebastiana Ushera
  • wiadomości BBC

Tytuł Filmu, ZOBACZ: Moment potężnej eksplozji w irackiej bazie wojskowej

Eksplozja uszkodziła bazę wojskową w Iraku, w której przebywają proirańscy bojownicy, zabijając jedną osobę i raniąc osiem innych – podali tamtejsi funkcjonariusze bezpieczeństwa.

Irackie wojsko stwierdziło, że przed bombardowaniem ani po nim nie było w okolicy żadnych dronów ani samolotów bojowych.

Jednak zaangażowana organizacja bojowa, Ludowe Siły Mobilizacyjne (PMF), obwiniła atak.

Dzieje się to w obliczu zwiększonych napięć między Izraelem a Iranem.

PMF to organizacja patronacka, w skład której wchodzi kilka proirańskich bojówek, które stanowią część sieci pełnomocników, których Teheran przez lata wykorzystywał do wspierania swoich interesów na Bliskim Wschodzie.

W przeszłości bojownicy ci kilkakrotnie atakowali personel i interesy USA w Iraku, próbując zmusić pozostałe wojska amerykańskie do opuszczenia kraju. USA w dalszym ciągu atakują bojowników.

Jednak Pentagon szybko zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi w tym incydencie.

Orzeczenie to nadeszło, gdy długotrwały konflikt między Izraelem a Iranem wszedł niedawno w nową, bardziej niebezpieczną fazę w obliczu zwiększonych napięć związanych z wojną w Gazie.

W przeciwieństwie do wojny cieni, w którą toczą się od lat, wydaje się, że oba kraje bezpośrednio zaatakowały się na swoim terytorium.

Uważa się, że izraelski atak miał miejsce w piątek wczesnym rankiem w pobliżu irańskiego miasta Isfahan.

Atak był wyraźną odpowiedzią na duży ostrzał dronów i rakiet, który Teheran wystrzelił na Izrael sześć dni wcześniej.

Irańska operacja była odpowiedzią na wcześniejszy atak na starszych irańskich dowódców wojskowych w stolicy Syrii, Damaszku – powszechnie uważa się, że został przeprowadzony przez Izrael.

Chociaż konflikt wydaje się na razie nieco opanowany, minister spraw zagranicznych Iranu ostrzegł, że Iran zaoferuje natychmiastową i „maksymalną” reakcję, jeśli Izrael przeprowadzi znaczące ataki na jego interesy.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Dowódca PMF (CR) zajmuje się w szpitalu mężczyzną rannym w wyniku wybuchu

Jak poinformowało wojsko, do eksplozji doszło wczesną sobotę w bazie wojskowej Kalso, około 50 km (30 mil) na południe od Bagdadu.

W wyniku wybuchu zginął jeden członek PMF, a ośmiu zostało rannych.

W oświadczeniu PMF poinformowało, że jego szef Abdul Aziz al-Muhammadavi odwiedził to miejsce, aby zapoznać się z ustaleniami śledczych.

Irackie wojsko oświadczyło, że bada przyczyny eksplozji i pożaru na miejscu.

„Raport Dowództwa Obrony Powietrznej potwierdził dzięki wysiłkom technicznym i wykryciom radarowym, że przed eksplozją i po eksplozji w przestrzeni powietrznej Babilonu nie było żadnych dronów ani myśliwców” – czytamy w oświadczeniu.

W poście na portalu X, znanym wcześniej jako Twitter, Centralne Dowództwo armii amerykańskiej zaprzeczyło, jakoby Stany Zjednoczone przeprowadziły naloty w Iraku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *