PAHO podaje, że liczba przypadków dengi w USA przekracza 5,2 miliona, co stanowi roczny rekord epidemii

Natacha Pisarenko/AP

Pacjenci z objawami dengi czekają na leczenie w szpitalu w Buenos Aires w Argentynie, piątek, 5 kwietnia 2024 r., ponieważ liczba przypadków w całym kraju stale rośnie. (AP Photo/Natacha Pisarenko)CNN

Według Panamerykańskiej Organizacji Zdrowia (PAHO) przypadki dengi w Stanach Zjednoczonych rosną i w tym tygodniu osiągnęły poziom 5,2 miliona, przekraczając roczny rekord ustanowiony w 2023 r.

Do środy w Stanach Zjednoczonych zgłoszono 5 214 480 przypadków dengi, powiedziała w czwartek CNN rzeczniczka PAHO Ashley Baldwin. W 2023 r. łączna liczba zgłoszonych w województwie przypadków wyniosła 4 572 765.

„Znaleźliśmy się w sytuacji nadzwyczajnej z powodu dengi” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej dyrektor PAHO Jarbas Barbosa.

Jak dotąd najbardziej dotknięte zostały kraje półkuli południowej, przy czym większość przypadków dotyczy Brazylii. W lutym Rio de Janeiro ogłosił stan nadzwyczajny w zakresie zdrowia publicznego Wśród wzrostu liczby przypadków.

W Peru 20 z 25 regionów kraju znajduje się w stanie pogotowia sanitarnego ze względu na epidemię, która wzrosła do ponad 155 000 przypadków – oznajmił w tym tygodniu rząd. Zmarło 146 osób.

Wydaje się, że w ostatnich tygodniach sytuacja w niektórych gorących punktach Ameryki Południowej ustabilizowała się, ale PAHO ostrzegła, że ​​inne kraje w regionie, w tym te na półkuli północnej, powinny przygotować się na nadejście wiosny i wyższych temperatur.

„Większość przypadków na półkuli południowej ma miejsce w pierwszej połowie roku, a większość przypadków na półkuli północnej w drugiej połowie roku” – powiedział Baldwin. „Jak dotąd w tym roku szczyt przypadków odnotowano na południu, a teraz spodziewamy się wzrostu liczby przypadków na północy”.

PAHO twierdzi, że za wzrost zachorowań na dengę może odpowiadać kilka czynników, w tym rosnące temperatury, ekstremalne zjawiska pogodowe, szybki wzrost populacji oraz nieodpowiednie usługi wodno-kanalizacyjne, które tworzą wylęgarnię komarów.

Do tej pory w 2024 r. w Stanach Zjednoczonych z powodu tej choroby zmarło 1858 osób, co oznacza wzrost w porównaniu z całkowitą liczbą 2418 osób w zeszłym roku.

Barbosa powiedział, że istnieje szczepionka przeciwko dendze i może odegrać rolę w zmniejszeniu liczby ciężkich przypadków i zgonów, przestrzegł jednak, że nie zatrzyma to natychmiast epidemii.

Augustina Markariana/Reuters

Komar Aedes aegypti jest trzymany w pojemniku, 13 marca 2024 r. w Buenos Aires w Argentynie.

Eraldo Pereza/AP

luty Pracownicy służby zdrowia rozpylają środki owadobójcze podczas kampanii na rzecz zakazu palenia w dzielnicy Cililandia w Brasilii w Brazylii, piątek, 16 czerwca 2024 r.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) denga to wirus przenoszony przez komary, przenoszony głównie przez komara Aedes aegypti. Denga jest także nosicielem kilku innych wirusów, takich jak żółta febra, chikungunya i Zika. Wywołuje objawy grypopodobne, a w ciężkich przypadkach może prowadzić do śmierci.

W Peru epidemia opanowała szpitale, w tym szpital Sergio Bernals w Limie, który w tym roku leczył już ponad 2000 pacjentów z dengą. W 2023 r. będzie w nim leczonych ponad 900 osób – powiedział CNN en Español dr Oscar Torre, ordynator oddziału chorób wewnętrznych szpitala.

Pacjenci placówki leczeni są na specjalnym oddziale zbudowanym na czas pandemii Covid-19. Wiele osób odpoczywa na łóżkach otoczonych siatką, aby odstraszyć komary przenoszące wirusa wywołującego chorobę, jak pokazało wideo CNN en Español.

Baldwin powiedział, że aby powstrzymać epidemię, PAHO zaleca wdrożenie strategii skupiającej się na nadzorze, kontroli komara przenoszącego wirusa i leczeniu.

„Chociaż obecnie nie ma specyficznego leczenia dengi (żadnego stanu klinicznego), większość przypadków ma łagodny przebieg. Wczesne wykrycie i odpowiednie leczenie może zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu ciężkiej dengi” – dodał Baldwin.

Według Światowej Organizacji Zdrowia wirus występuje w ponad 100 krajach w klimacie tropikalnym i subtropikalnym, głównie na obszarach miejskich i półmiejskich. Występuje także na amerykańskich terytoriach Portoryko, Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych i Samoa Amerykańskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *