Burza słoneczna tworzy globalny pokaz świetlny, nie zgłoszono żadnych poważnych powikłań

A Potężna burza słoneczna na Niesamowity widok światła nieba Ogólnoświatowa nocna przerwa w dostawie prądu spowodowała niewielkie zakłócenia w sieciach energetycznych, systemach łączności i pozycjonowaniu satelitarnym.

W sobotę amerykańska Narodowa Administracja ds. Oceanii i Atmosfery nadal borykała się z poważnymi burzami geomagnetycznymi i pojawiły się wstępne doniesienia o zakłóceniach w sieci energetycznej, zakłóceniach w komunikacji wysokiej częstotliwości i globalnych systemach pozycjonowania.

Federalna Agencja Zarządzania Kryzysowego stwierdziła jednak, że burze nie dotknęły dotychczas w znaczący sposób żadnego regionu FEMA. Departament Energii USA powiedział w sobotę, że burza nie dotknęła odbiorców energii elektrycznej.

NOAA przewidywała, że ​​silne erupcje będą trwać co najmniej przez niedzielę, a rzeczniczka przekazała e-mailem, że Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej agencji było dobrze przygotowane na burzę.

W sobotę rano satelitarny serwis internetowy Starlink firmy SpaceX poinformował na swojej stronie internetowej, że jakość usług spadła i że jego zespół prowadzi dochodzenie. Dyrektor generalny Elon Musk napisał w nocy na platformie społecznościowej X, że jej satelity „znajdują się pod dużą presją, ale jak dotąd wytrzymują”.

Wspaniałe fiolety, zielenie, żółcie i róże Zorza polarna Obserwacje odnotowano na całym świecie w Niemczech, Szwajcarii, Chinach, Anglii, Hiszpanii i gdzie indziej.

W USA piątkowa burza słoneczna przesunęła światła dalej na południe niż zwykle. Biuro National Weather Service w Miami potwierdziło obserwacje w Fort Lauderdale i Fort Myers na Florydzie. Inny synoptyk mieszkający w pobliżu Fort Lauderdale sfotografował te światła i zna je, ponieważ wcześniej mieszkał na Alasce, powiedział meteorolog Nick Carr.

Zorza polarna, czyli Aurora Borealis, oświetla nocne niebo nad Balatonem w pobliżu Fonyot na Węgrzech, późnym piątkiem, 10 maja 2024 r.  (Gyorgy Varga//AP przez MTI)

Zorza polarna, czyli Aurora Borealis, oświetla nocne niebo nad Balatonem w pobliżu Fonyot na Węgrzech, późnym piątkiem, 10 maja 2024 r. (Gyorgy Varga//AP przez MTI)

Na tym zdjęciu opublikowanym przez agencję prasową Xinhua zorzę polarną lub zorzę polarną widać w pobliżu obszaru widokowego Nanshan w Urumqi, w północno-zachodnim regionie autonomicznym Xinjiang Uygur, sobota, 11 maja 2024 r.  W Ziemię uderzyła niezwykle silna burza słoneczna.  W sobotę wczesnym rankiem na półkuli północnej nie było bezpośrednich doniesień o czarnym niebie, przerwach w dostawie prądu lub zakłóceniach w komunikacji.  (AP poprzez Chen Shuo/Xinhua)

Na tym zdjęciu opublikowanym przez agencję prasową Xinhua zorzę polarną lub zorzę polarną widać w pobliżu obszaru widokowego Nanshan w Urumqi, w północno-zachodnim regionie autonomicznym Xinjiang Uygur, sobota, 11 maja 2024 r. W Ziemię uderzyła niezwykle silna burza słoneczna. W sobotę wczesnym rankiem na półkuli północnej nie było bezpośrednich doniesień o czarnym niebie, przerwach w dostawie prądu lub zakłóceniach w komunikacji. (AP poprzez Chen Shuo/Xinhua)

Mieszkańcy Kansas, Nebraski, Iowa, Michigan, Minnesoty i innych stanów Środkowego Zachodu mogli uchwycić zdjęcia jasnych kolorów na horyzoncie.

Sobotni wieczór dał wielu ludziom kolejną szansę zobaczenia spektaklu podczas burzy słonecznej trwającej przez cały weekend.

NOAA wydała ostrzeżenie o rzadkiej, silnej burzy geomagnetycznej w piątkowe popołudnie, kiedy rozbłysk słoneczny dotarł do Ziemi kilka godzin wcześniej niż oczekiwano.

Agencja zaalarmowała FEMA oraz operatorów elektrowni i statków kosmicznych na orbicie, aby podjęli środki ostrożności.

Aurora Borealis lub zorza polarna w Vancouver BC, sobota, maj.  11.2024. (Ethan Cairns /AP za pośrednictwem The Canadian Press)

Aurora Borealis lub zorza polarna w Vancouver BC, sobota, maj. 11.2024. (Ethan Cairns /AP za pośrednictwem The Canadian Press)

Ludzie oglądają zorzę polarną lub zorzę polarną nad jeziorem Washington w Renton w stanie Waszyngton.  (AP Photo/Lindsey Wasson)

Ludzie oglądają zorzę polarną lub zorzę polarną nad jeziorem Washington w Renton w stanie Waszyngton. (AP Photo/Lindsey Wasson)

Rob Steinberg, naukowiec z Centrum Prognoz Pogody Kosmicznej NOAA, powiedział: „Większość ludzi na Ziemi nie musi nic robić.

„To naprawdę dar pogody kosmicznej: zorza polarna” – powiedział Steinberg. On i jego koledzy mogą uzyskać najlepsze zdjęcia aparatami telefonicznymi, które lepiej rejestrują światło gołym okiem.

Robiąc zdjęcie nieba, „możesz naprawdę otrzymać miłą niespodziankę” – powiedział Mike Betvey, szef operacyjny w Centrum Prognoz.

Na tym zdjęciu z długim czasem naświetlania ludzie patrzą na nocne niebo w stronę zorzy polarnej, czyli zorzy polarnej, w piątek 10 maja 2024 r. w Estacada w stanie Oregon.  Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna wydała rzadkie ostrzeżenie przed poważną burzą geomagnetyczną.  W piątkowe popołudnie rozbłysk słoneczny dotarł do Ziemi kilka godzin wcześniej, niż oczekiwano.  Efekty utrzymają się przez cały weekend i przyszły tydzień.  (AP Photo/Jenny Kane)

Na tym zdjęciu z długim czasem naświetlania ludzie patrzą na nocne niebo w stronę zorzy polarnej, czyli zorzy polarnej, w piątek 10 maja 2024 r. w Estacada w stanie Oregon. Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna wydała rzadkie ostrzeżenie przed poważną burzą geomagnetyczną. W piątkowe popołudnie rozbłysk słoneczny dotarł do Ziemi kilka godzin wcześniej, niż oczekiwano. Efekty utrzymają się przez cały weekend i przyszły tydzień. (AP Photo/Jenny Kane)

Zorza polarna, znana również jako zorza polarna, jest widoczna w Homestead w stanie Iowa wczesną sobotę, 11 maja 2024 r. (AP za pośrednictwem Nick Rollman/The Gazette)

Zorza polarna, znana również jako zorza polarna, jest widoczna w Homestead w stanie Iowa wczesną sobotę, 11 maja 2024 r. (AP za pośrednictwem Nick Rollman/The Gazette)

W 1859 r. najbardziej intensywna burza słoneczna w zapisanej historii wywołała zorze w Ameryce Środkowej, a nawet na Hawajach.

Prognoz pogody kosmicznej NOAA, Shawn Dahl, powiedział reporterom, że burza stwarza ryzyko dla linii przesyłowych wysokiego napięcia dla sieci elektroenergetycznych, a nie dla linii energetycznych zwykle spotykanych w domach ludzi. Może to również mieć wpływ na satelity, zakłócając usługi nawigacyjne i komunikacyjne na Ziemi.

Na przykład intensywna burza geomagnetyczna w 2003 r. spowodowała wyłączenie prądu w Szwecji i uszkodzenie transformatorów w Republice Południowej Afryki.

NOAA twierdzi, że nawet po ustaniu burzy sygnały między satelitami GPS a odbiornikami naziemnymi mogą zostać zakłócone lub utracone. Jednak satelitów nawigacyjnych jest tak wiele, że jakakolwiek awaria nie powinna trwać długo, zauważył Steinberg.

Od środy na Słońcu doszło do silnych rozbłysków, których efektem było co najmniej siedem erupcji plazmy. Każda eksplozja, zwana koronalnym wyrzutem masy, może zawierać miliardy ton plazmy i pola magnetycznego z zewnętrznej atmosfery, czyli korony Słońca.

NOAA twierdzi, że rozbłyski wydają się być powiązane z plamą słoneczną 16 razy większą od średnicy Ziemi. Jest to część aktywności słonecznej, gdy Słońce zbliża się do szczytu swojego 11-letniego cyklu.

____

Dunn relacjonował z Cape Canaveral na Florydzie, Krisher z Detroit i Funk z Omaha w Nebrasce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *