Były doradca Trumpa Steve Bannon zaoferował zeznawać w amerykańskim śledztwie w sprawie zamieszek z 6 stycznia.

WASZYNGTON, 10 lipca (Reuters) – Steve Bannon, były bliski doradca Donalda Trumpa, powiedział, że jest gotów zeznawać przed komisją Kongresu badającą atak na Kapitol z 6 stycznia 2021 r. Powinien być sądzony za pogardę dla Kongresu.

W liście do komisji, do którego dotarł Reuters, prawnik Bannona, Robert Costello, napisał, że były prezydent zrzeknie się roszczenia dotyczącego przywilejów wykonawczych cytowanego przez Bannona, odmawiając stawienia się przed komisją. Czytaj więcej

Bannon, wybitna postać w prawicowych kręgach medialnych, która pełniła funkcję głównego stratega Trumpa w 2017 roku, ma stanąć przed sądem 18 lipca w sprawie dwóch zarzutów o pogardę za odmowę składania zeznań lub dostarczenia dokumentów. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

List prawnika powiedział, że Bannon chciał zeznawać publicznie, ale deputowany Izby Reprezentantów Demokratów Joe Lofgren powiedział CNN, że komisja zwykle składa zeznania za zamkniętymi drzwiami.

„To trwa godzinami. Chcemy odpowiedzieć na wszystkie nasze pytania. Nie możesz tego zrobić w formacie na żywo” – powiedział Lofgren. „Ma tyle pytań”.

Podczas przesłuchań komisji Izby, nagrane na wideo nagrania zeznań za zamkniętymi drzwiami świadków pod przysięgą były pokazywane opinii publicznej.

Trump był zakłopotany, że żaden z jego zwolenników nie zeznawał na przesłuchaniu w komisji, poza śledztwem skoncentrowanym na atakach zwolenników Trumpa próbujących zablokować poświadczenie Trumpa o przegranej w Kongresie przez Joe Bidena w listopadzie 2020 roku. Wybór.

W liście do Bannona, który zobaczył Reuters, Trump powiedział, że rezygnuje z przywilejów wykonawczych, ponieważ „zaobserwował, jak niesprawiedliwie traktowano ciebie i innych”.

Panel Izby ma odbyć publiczne przesłuchania we wtorek i czwartek w tym tygodniu. Czytaj więcej

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

raporty Richarda Cowana; Montaż przez Howarda Kollera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *