Chińskie samoloty przekraczają środkową linię Cieśniny Tajwańskiej, gdy wściekłe Chiny rozpoczynają ćwiczenia

Chiński helikopter wojskowy przelatuje obok turystów w punkcie widokowym nad Cieśniną Tajwańską na wyspie Pingtan, położonej najbliżej Tajwanu, w południowo-wschodniej prowincji Fujian w Chinach.

Grega Bakera | AFP | Dobre zdjęcia

Czterdzieści dwa chińskie samoloty bojowe na krótko przekroczyły w sobotę krytyczną linię tranzytową Cieśniny Tajwańskiej, gdy Chiny rozpoczęły ćwiczenia wokół Tajwanu, rozgniewane spotkaniem prezydenta Tsai Ing-wen z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA.

Trzydniowe ćwiczenia, ogłoszone dzień po powrocie Tsai ze Stanów Zjednoczonych, były powszechnie oczekiwane po tym, jak Chiny potępiły środowe spotkanie z marszałkiem Kevinem McCarthym w Los Angeles.

Chiny uważają demokratycznie rządzony Tajwan za własne terytorium i nigdy nie zrezygnowały z użycia siły w celu przejęcia kontroli nad wyspą. Rząd Tajwanu zdecydowanie sprzeciwił się twierdzeniom Chin.

Ogłoszenie Pekinu nastąpiło również kilka godzin po wizycie wyższych przywódców europejskich w Chinach.

Armia Ludowo-Wyzwoleńcza poinformowała, że ​​rozpoczęła patrole gotowości bojowej i ćwiczenia „wspólnego miecza” wokół Tajwanu, które, jak wcześniej zapowiedziała, zostaną przeprowadzone „zgodnie z planem” w Cieśninie Tajwańskiej oraz na północy, południu i wschodzie Tajwanu.

„Jest to poważne ostrzeżenie przed zmową i prowokacją separatystycznych sił separatystycznych Tajwanu i sił zewnętrznych oraz niezbędnym krokiem w celu ochrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej” – oświadczyło dowództwo chińskiego teatru wschodniego.

Ministerstwo obrony Tajwanu poinformowało w sobotę rano, że zauważyło 42 chińskie myśliwce – J-10, J-11 i J-16 – przekraczające linię demarkacyjną, która zwykle służy jako nieoficjalna ofensywa między obiema stronami, a także osiem chińskich okrętów .

Chiny wykorzystują wizytę Caj w USA „jako pretekst do przeprowadzenia ćwiczeń wojskowych, które poważnie zaszkodziły pokojowi, stabilności i bezpieczeństwu w regionie” – poinformowało chińskie ministerstwo w oświadczeniu.

„Wojsko zareaguje w sposób spokojny, racjonalny i poważny oraz będzie stać na straży i monitorować zgodnie z zasadami„ braku eskalacji i sporów ”, aby chronić suwerenność narodową i bezpieczeństwo narodowe”.

Chiny zagroziły nieokreślonym odwetem, jeśli dojdzie do spotkania z drugim w kolejności po prezydencie USA McCarthym. Pekin zorganizował gry wojenne wokół Tajwanu w sierpniu, w tym wystrzelenie pocisków rakietowych, po wizycie ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w Tajpej.

Wysoki rangą tajwański urzędnik zaznajomiony z planowaniem obronnym w regionie powiedział Reuterowi, że w przeciwieństwie do sytuacji, gdy statki z obu marynarki wojennej walczyły w sierpniu, okręty już wróciły, podczas gdy samoloty przekroczyły linię środkową.

Sytuacja była „zgodna z oczekiwaniami” i możliwa do opanowania, a rząd Tajwanu rozważał różne scenariusze swojej reakcji, powiedział mężczyzna, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie był upoważniony do wypowiadania się w mediach.

Polityka CNBC

Przeczytaj więcej o relacjach politycznych CNBC:

Reporterzy Reutersa w rejonie przybrzeżnym w pobliżu Fuzhou, naprzeciw kontrolowanych przez Tajwan wysp Matsu, widzieli chiński okręt wojenny ostrzeliwujący obszar szkoleniowy u wybrzeży Chin w ramach ćwiczeń, które Chiny ogłosiły późnym wieczorem w piątek.

Tsai, który jadł obiad w sobotę z delegacją amerykańskich prawodawców, na czele której stał przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów Michael McCaul, powiedział, że nie może się doczekać zacieśnienia współpracy ze Stanami Zjednoczonymi w zakresie bezpieczeństwa.

„Chcę powtórzyć, że mieszkańcy Tajwanu chcą demokracji i dążą do pokoju” – powiedział, nie odnosząc się bezpośrednio do ćwiczeń w komentarzach przed kamerami telewizyjnymi.

Tsai wielokrotnie proponował negocjacje z Chinami, ale został odrzucony, ponieważ rząd uznał go za separatystę. Mówi, że tylko mieszkańcy Tajwanu mogą decydować o swojej przyszłości.

The People’s Daily, oficjalna gazeta rządzącej w Chinach Partii Komunistycznej, napisała w sobotnim komentarzu, że „rząd ma silną zdolność do zdławienia każdej formy secesji niepodległościowej Tajwanu”.

„Wszystkie środki zaradcze podjęte przez chiński rząd należą do uzasadnionego i prawnego prawa Chin do ochrony suwerenności narodowej i integralności terytorialnej” – napisano.

W przeciwieństwie do sierpnia Chiny nie ogłosiły jeszcze, czy przeprowadzą ćwiczenia rakietowe. Kiedy Chiny ogłosiły poprzednie ćwiczenia, opublikowały mapę pokazującą, w które obszary morza w pobliżu Tajwanu będą strzelać.

Chiny zwykle przeprowadzają ćwiczenia wojskowe w kwietniu, podają źródła w siłach bezpieczeństwa.

Prezydent Tsai Ing-wen z Tajwanu bierze udział w wydarzeniu z przewodniczącym Izby Reprezentantów USA Kevinem McCarthy, Republikaninem z Kalifornii, w Bibliotece Prezydenckiej Ronalda Reagana, 5 kwietnia 2023 r., Simi Valley, Kalifornia.

Bloomberga | Bloomberga | Dobre zdjęcia

Tajwańscy urzędnicy spodziewali się mniej ostrej reakcji na spotkanie McCarthy’ego niż w Stanach Zjednoczonych, ale powiedzieli, że nie mogą wykluczyć, że Chiny nadal będą organizować ćwiczenia.

Ogłoszenie Chin nastąpiło kilka godzin po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron opuścił Chiny, gdzie spotkał się z prezydentem Xi Jinpingiem i innymi wyższymi przywódcami. Macron wezwał Pekin do delikatnych rozmów z Rosją w sprawie wojny na Ukrainie.

Prezydent Unii Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​stabilność w Cieśninie Tajwańskiej jest sprawą nadrzędną, kiedy spotkała się z Xi w Chinach w tym tygodniu.

Według chińskiego oficjalnego spotkania oczekiwanie, że Chiny pójdą na kompromis z Tajwanem, jest „myśleniem życzeniowym”.

Chińskie ministerstwo obrony, zwracając uwagę na ćwiczenia wokół Tajwanu, pokazało na swojej stronie internetowej zdjęcia spotkania Xi z Macronem i von der Leyen.

Tajwańskie źródło obrony powiedziało, że ostatnie wysiłki Chin mające na celu pozyskanie zagranicznych przywódców po ogłoszeniu ćwiczeń były daremne.

„Gdy ogłoszono ćwiczenia w Cieśninie, wszystkie te wysiłki zniknęły z dnia na dzień”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *