Chris Hipkins zastąpi Jacindę Ardern na stanowisku premiera Nowej Zelandii

WELLINGTON, 21 stycznia (Reuters) – Chris Hipkins, który odegrał znaczącą rolę w odpowiedzi Nowej Zelandii na pandemię COVID-19, ma zastąpić Jacindę Ardern na stanowisku premiera po tym, jak w sobotę został jedynym kandydatem na przywódcę rządzącej Partii Pracy . .

Oczekuje się, że 44-letni Hipkins zostanie potwierdzony jako przywódca 64 prawodawców lub klubu Partii Pracy w niedzielę, po tym, jak Ardern ogłosił niespodziewane oświadczenie w czwartek. On zejdzie na dół.

„Myślę, że jesteśmy niesamowicie silnym zespołem” – powiedział Hipkins na konferencji prasowej po tym, jak partia ogłosiła go jako jedynego kandydata.

„Przeszliśmy przez ten proces solidarnie i nadal będziemy to robić. Czuję się bardzo szczęśliwy, mogąc pracować z niesamowitą grupą ludzi, którzy są naprawdę zaangażowani w służbę mieszkańcom Nowej Zelandii”.

Nazywana „Oyster”, Hipkins zyskała reputację dzięki swojej zdolności do radzenia sobie z Covid-19 i pomagała Ardern, gdy inni ministrowie walczyli.

Nie będzie pod wrażeniem jego planów politycznych. Proponowane przez Arderna przetasowania w rządzie zostaną przeprowadzone, ale on powiedział, że planuje zatrzymać Granta Robertsona na stanowisku ministra finansów.

Hipkins powiedział, że rozmawiał z premierem Australii Anthonym Albanese, który napisał na Twitterze, że obaj odbyli „gorącą dyskusję”.

Zacięta walka

Po raz pierwszy wybrany do parlamentu Partii Pracy w 2008 roku, Hipkins stał się powszechnie znanym orędownikiem reakcji rządu na pandemię. Został mianowany ministrem zdrowia w lipcu 2020 r., a pod koniec roku został ministrem reagowania na Covid.

Obecnie jest ministrem policji, edukacji i służby publicznej oraz przewodniczącym Izby Reprezentantów.

Ankieta Horizon Research przeprowadzona w piątek przez lokalne media Stuff pokazuje, że Hipkins jest najpopularniejszym potencjalnym kandydatem wśród wyborców, z poparciem 26% ankietowanych.

Podczas gdy Ardern była popularna na początku swojej pięcioletniej kadencji, jej oceny poniosły porażkę z powodu ostrzejszych ograniczeń Covid, rosnących kosztów utrzymania i obaw o oprocentowanie kredytów hipotecznych i przestępczość.

Wiejscy wyborcy, którzy przeszli do Partii Pracy w 2020 r. po początkowym zwycięstwie Ardern nad Covid, rozgniewani rosnącymi rządowymi przepisami środowiskowymi i innymi, są źli na partię.

Nowozelandka Eva Murphy z Auckland mówi, że przed Hipkinsem stoi wielkie wyzwanie.

„Nigdy nie zastąpi butów, które ma Jacinda, i będzie interesujące zobaczyć, co Partia Pracy wymyśli w kontekście kampanii wyborczej w przyszłym roku i nie możemy się doczekać, aby zobaczyć, co się stanie” – powiedział.

Oczekuje się, że potwierdzenie Hipkinsa będzie formalnością przez ustawodawców Partii Pracy w niedzielne popołudnie. Ardern wyśle ​​​​list z rezygnacją do generalnego gubernatora Nowej Zelandii, zanim Hipkins zostanie mianowany.

Jeśli zostanie to potwierdzone, Hipkins pozostanie premierem do końca kadencji partii.

Wybory powszechne odbędą się 14 października, a niektóre sondaże pokazują, że Partia Pracy podąża za opozycyjną Nowozelandzką Partią Narodową.

Opublikowany w piątek sondaż Stowarzyszenia Podatników i Kurii wykazał, że poparcie Partii Pracy spadło do 31,7%, w porównaniu do 37,2% obywateli, na podstawie danych sprzed ogłoszenia rezygnacji Ardern.

Nowozelandzka Partia Zielonych, tradycyjny partner koalicyjny Partii Pracy, powiedziała w oświadczeniu, że nie może się doczekać współpracy z Hipkinsem.

„Chris będzie doskonałym premierem i nie możemy się doczekać współpracy przez resztę tej kadencji i następną” – powiedział James Shaw, współprzewodniczący Partii Zielonych.

Reportaż Lucy Cramer; Dodatkowe raporty Jill Gralow w Oakland; Montaż przez Deepę Babington, Rosalbę O’Brien i Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *