Co najmniej 19 osób zginęło, gdy samolot pasażerski rozbił się o Jezioro Wiktorii w Tanzanii

  • Samolot próbował wylądować na pobliskim lotnisku
  • Ratownicy na łodziach rzucili się na ratunek unieruchomionym pasażerom
  • Wypadek miał miejsce podczas burzy, ulewnego deszczu – Nadawanie

DAR ES SALAAM, 6 listopada (Reuters) – Co najmniej 19 osób zginęło, gdy samolot pasażerski rozbił się w niedzielę na Jeziorze Wiktorii w Tanzanii podczas próby lądowania na pobliskim lotnisku, powiedział premier i linia lotnicza.

Lot PW494, obsługiwany przez Precision Air, uderzył w wodę podczas burz i ulewnego deszczu, poinformowała państwowa Tanzania Broadcasting Corporation (TBC).

Lokalni urzędnicy twierdzą, że ratownicy na łodziach podbiegli do prawie całkowicie zatopionego wraku i wyciągnęli uwięzionych pasażerów.

„Wszyscy Tanzańczycy dołączają do was w żałobie po tych 19 osobach… którzy stracili życie” – powiedział premier Kassim Majaliwa dziennikarzom w miejscowości Bukoba nad jeziorem, niedaleko miejsca katastrofy.

Śledczy badają, co się stało, powiedział.

Samolot wystartował ze stolicy handlowej Dar es Salaam o 8:53 (0553 GMT) i „wylądował po katastrofie” zbliżając się do lotniska Bukoba, podała w oświadczeniu największa prywatna linia lotnicza Tanzanii, Precision Air.

Linie lotnicze dodały, że na pokładzie było 39 pasażerów i czterech członków załogi, w tym niemowlę. Początkowo mówiono, że 26 z 43 osób na pokładzie zostało uratowanych, ale później służby ratunkowe na miejscu powiedziały, że 24 przeżyło.

Świadek powiedział TBC, że widział, jak samolot leciał chaotycznie, gdy zbliżał się do lotniska, skręcił w kierunku lotniska, ale chybił i wpadł do jeziora.

Filmy i zdjęcia w mediach społecznościowych pokazały, że samolot był całkowicie zanurzony, a nad wodami Jeziora Wiktorii, największego jeziora Afryki, widoczny był tylko jego zielony i brązowy ogon.

Nadawca i widzowie pokazali dziesiątki mieszkańców stojących na brzegu i innych brodzących w płytkiej wodzie z linami, aby przyciągnąć samolot bliżej brzegu.

Obaj piloci przeżyli katastrofę i komunikowali się z ratownikami z kokpitu, zanim zgłosili, że ich zapas tlenu jest na wyczerpaniu, powiedział agencji Reuters Albert Salamila, dyrektor naczelny regionu Kagera w Tanzanii. Nie żyli, kiedy dotarli do nich ratownicy, ale dwie stewardesy przeżyły, powiedział.

Precision Air zidentyfikowało samolot jako ATR42-500. Francusko-włoski producent ATR nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz.

Po raz pierwszy wprowadzony prawie 40 lat temu, ATR42 jest mniejszym z dwóch turbośmigłowych krótkodystansowych produkowanych przez spółkę joint venture Airbusa ATR. (POWIETRZE.PA) I Leonardo (LDOF.MI). Ostatni wypadek miał miejsce w 2017 r., według bazy danych bezpieczeństwa aviation-safety.net.

„Precision Air składa najgłębsze kondolencje rodzinom i przyjaciołom pasażera (pasażerów) i załogi biorących udział w tym tragicznym wypadku” – podały linie lotnicze. „Firma postara się dostarczyć im potrzebnych informacji i wsparcia, którego potrzebują w tym trudnym czasie”.

Prezydent Tanzanii Samia Suluhu Hassan wezwał do pokoju.

„Jestem zasmucony słysząc o katastrofie lotu Precision Air” – napisał na Twitterze. „Zachowajmy spokój w tym czasie, gdy ratownicy kontynuują akcję ratunkową, podczas gdy modlimy się do Boga o pomoc”.

Dodatkowe relacje autorstwa Eliasa Priaparemy autorstwa Duncana Miriri w Nairobi i Tima Hebera w Paryżu Pisanie autorstwa Alexandry Javis, Williama McLeana, Helen Popper, Andrew Heavens i Barbary Lewis

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *