Co wiemy do tej pory o trzęsieniu ziemi w Maroku

Mosa’ab Elshamy/AP

Ludzie oglądają swoje zniszczone domy po rzadkim trzęsieniu ziemi o sile 6,8 w skali Richtera, które w piątkowy wieczór nawiedziło Maroko.CNN

Od tego czasu zginęło ponad 2000 osób Potężne trzęsienie ziemi Doszło do tego w piątkowy wieczór w północnoafrykańskim Maroko. Tysiące zostało rannych.

Trzęsienie ziemi było najsilniejsze, jakie nawiedziło centrum kraju od ponad stulecia, a jego epicentrum znajdowało się niedaleko popularnego turystycznie i gospodarczego centrum Marrakeszu.

Oto, co wiemy do tej pory.

Kiedy i gdzie miało miejsce trzęsienie ziemi?

Trzęsienie miało miejsce o 23:11 czasu lokalnego (18:11 ET). Jego centrum leży w paśmie górskim Atlasu Wysokiego, 72 km (44,7 mil) na południowy zachód od Marrakeszu, miasta liczącego 840 000 mieszkańców.

Jednak jego wpływ był odczuwalny aż do Casablanki, jak pokazuje ta mapa.

Obejrzyj tę interaktywną zawartość na CNN.com

Trzęsienie ziemi miało siłę 6,8 w skali Richtera, co zalicza się do „silnych”. Uderzył na stosunkowo małej głębokości i spowodował spustoszenie.

Według US Geological Survey trzęsienie ziemi o tej sile w regionie jest niezwykłe, ale nie nieoczekiwane. Od 1900 r. region ten nawiedziło dziewięć trzęsień ziemi o sile 5 lub większej, ale żadne z nich nie miało siły większej niż 6 – zauważył.

Trzęsienie ziemi było najgorsze w Maroku od trzęsienia ziemi w 1960 r., w którym zginęło ponad 12 000 osób.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Marakeszu i okolicach zostało zarażonych ponad 300 000 osób. Miejsca historyczne zostały zniszczone, ale najbardziej dotknięte obszary znajdują się w pobliżu gór Atlas.

Naoczni świadkowie u podnóża gór powiedzieli, że w niektórych miastach Całkowicie zniszczonyPrawie wszystko Domy w części wsi Asni zostały uszkodzone.

Ponad tysiąc osób zginęło w prowincji Al Houze i ponad 400 w południowo-zachodnim marokańskim mieście Taroudant.

Dokładna wielkość trzęsienia jest nadal ustalana.

Fadel Senna/AFP/Getty Images

W sobotę po trzęsieniu mieszkańcy schronili się na placu.

Ekipy ratunkowe zostały wysłane do dotkniętych obszarów, chociaż niektóre drogi zostały uszkodzone lub zablokowane przez gruz. Do niektórych odległych wiosek u podnóża wzgórza trudno jest dotrzeć.

Mohammed (50 l.) z Ouirgane stracił w trzęsieniu czterech członków rodziny. „Udało mi się bezpiecznie wydostać z dwójką moich dzieci, ale resztę straciłam. Mój dom zniknął”. powiedział.

Działania ratownicze są w toku. „Jesteśmy na ulicach, podczas gdy władze próbują wyciągać zmarłych spod gruzów. Przede mną do szpitala trafiło wiele osób. Od ruin oczekujemy cudów” – powiedział.

Część mieszkańców Marakeszu spędziła noc na ulicach, bojąc się wrócić do swoich domów. Inni masowo opuścili miasto. Ostrzegamy o wstrząsach wtórnych.

Rząd Maroka oświadczył, że uruchomił wszystkie dostępne zasoby, aby uporać się z trzęsieniem ziemi i nalegał, aby ludzie „unikali paniki”.

Król Maroka Mohammed VI nakazał utworzenie komisji pomocy, która miałaby rozprowadzać pomoc dla ocalałych z katastrofy, w tym sierot i osób, które straciły domy.

Ogłosił trzy dni żałoby narodowej i w meczetach w całym kraju odprawiane będą końcowe modlitwy, zwane modlitwami „Janaza”, w niedzielę w południe za zabitych.

Abdelhaqa Balhaghiego/Reuters

Ludzie pracują w pobliżu szkód w historycznym mieście Marrakesz po trzęsieniu ziemi.

Bardzo Światowi przywódcy złożyli kondolencjeA także zapewnienie wsparcia Maroko.

Francja uruchomiła pomoc nadzwyczajną ze środków władz lokalnych w celu wsparcia operacji humanitarnych na obszarach dotkniętych trzęsieniem ziemi.

Turcja, dotknięta na początku tego roku niszczycielskim trzęsieniem ziemi, w którym zginęło dziesiątki tysięcy ludzi, oświadczyła, że ​​jest gotowa wysłać pomoc 265 pracowników i 1000 namiotów do Maroka, aby wesprzeć wysiłki pomocowe.

Algieria zerwała stosunki dyplomatyczne z Marokiem w 2021 r. i zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla wszystkich lotów zarejestrowanych w Maroku. Otwórz ponownie przestrzeń powietrzną Pomoc humanitarna i loty medyczne do i z kraju arabskiego.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i prezydent USA Joe Biden oświadczyli, że są gotowi udzielić pomocy, natomiast Bank Światowy oświadczył, że oferuje temu krajowi „pełne wsparcie”.

Wielu światowych przywódców, w tym premier Indii Narendra Modi, prezydent Chin Xi Jinping, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i prezydent Rosji Władimir Putin, złożyło kondolencje na konferencji G20.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *