Cyber ​​​​atak wyłącza niektóre strony internetowe lotnisk w USA

Strony internetowe niektórych lotnisk w USA, w tym Atlanty, Chicago, Nowego Jorku i Los Angeles, zostały wyłączone podczas poniedziałkowego ataku cybernetycznego, chociaż nie wpłynęło to na operacje lotnicze, poinformowali urzędnicy.

Menedżerowie na kilku lotniskach powiedzieli, że powiadomili FBI i Administrację Bezpieczeństwa Transportu o cyberatakach. W oświadczeniu FBI stwierdziło, że wie o incydencie, ale nie ma dalszych informacji. TSA odmówił komentarza, kierując dochodzenia do poszczególnych portów lotniczych.

Ataki zostały przeprowadzone przez prorosyjską grupę hakerską znaną jako Killnet, powiedział John Hultquist, wiceprezes ds. wywiadu w amerykańskiej firmie Montiant zajmującej się cyberbezpieczeństwem. Gilnet wezwał do skoordynowanych ataków typu „odmowa usługi” na cele cybernetyczne z listy, którą zamieścił na swoim kanale Telegram — listy zawierającej kilka głównych lotnisk w USA. Ataki typu „odmowa usługi” występują, gdy cel jest przeciążony ruchem, dopóki nie przestanie odpowiadać lub ulegnie awarii.

Chociaż bardzo widoczne, Hultquist scharakteryzował takie ataki jako „ogólne niedogodności”, a nie poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa, ponieważ nie są one wymierzone w krytyczne systemy wewnętrzne, które mogłyby wpłynąć na operacje lotniskowe. Mimo to, kiedy już się odbywają, powiedział, skutecznie przyciągają uwagę ludzi.

Urzędnicy Agencji Bezpieczeństwa Cybernetycznego i Infrastruktury, której zadaniem jest zrozumienie, zarządzanie i łagodzenie zagrożeń dla krajowej infrastruktury cybernetycznej i fizycznej, nie odpowiedzieli w poniedziałek na prośbę o komentarz.

Zarząd portu New York/New Jersey poinformował, że na stronie internetowej lotniska LaGuardia doszło do incydentu typu „odmowa usługi” około godziny 3 nad ranem w poniedziałek, co spowodowało sporadyczne opóźnienia dla osób próbujących uzyskać dostęp do witryny.

„System ochrony cyberbezpieczeństwa Urzędu Portu spełnił swoje zadanie, szybko wykrył incydent i rozwiązał problem w ciągu 15 minut, a także pomógł nam ostrzec innych, natychmiast powiadamiając władze federalne” – podała firma w oświadczeniu. Wszelkie obiekty władz portowych.

Na międzynarodowym lotnisku w Denver atak rozpoczął się około 11 rano, poinformowali urzędnicy.

Menedżerowie międzynarodowego lotniska w Los Angeles powiedzieli w oświadczeniu, że strona internetowa lotniska została częściowo uszkodzona i ogranicza się do publicznych obszarów witryny. Zespół IT lotniska przywrócił wszystkie usługi i bada przyczynę, powiedzieli.

„Żadne systemy lotnisk wewnętrznych nie zostały naruszone i nie było żadnych zakłóceń operacyjnych” – czytamy w oświadczeniu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *