„Dama z wachlarzem” Klimta przynosi 108,4 miliona dolarów, ustanawiając rekord aukcyjny dla artysty

Historyczne znaczenie Klimta jako przywódcy wiedeńskiego ruchu secesyjnego przełomu wieków i dekoracyjna wielkość jego obrazów czynią go najbardziej cenionym artystą wszechczasów. Ale te wartości osiągnęły inny wymiar w 2006 roku, kiedy nowojorski magnat kosmetyczny Ronald S. Lauder zapłacił 135 milionów dolarów za zanurzony w złocie portret „Adele Bloch-Bauer I” z 1907 roku, wybitnej wiedeńskiej ekonomistki.

Cena wynegocjowana na prywatnej aukcji była wówczas najwyższą zapłaconą ceną za jakiekolwiek dzieło sztuki. To arcydzieło, Z tak zwanej Złotej twarzy Klimta, Było to przedmiotem przedłużającej się sprawy o odszkodowanie, przedstawionej w filmie z 2015 roku z Helen Mirren w roli głównej. „Kobieta w złocie” jest teraz centralnym punktem Lauders Nowa galeria Muzeum w Nowym Jorku.

Ostatnio, w 2017 roku, w innej prywatnej transakcji Oprah Winfrey sprzedała chińskiemu kolekcjonerowi „Adele Bloch-Bauer II” Klimta z 1912 roku za 150 milionów dolarów. Według Bloomberga. Nieco późniejszy portret ponętnej Bloch-Bauer, „Dama z wachlarzem”, miał kolorowe, luźno pomalowane tło z egzotycznych tkanin. Uczeni kojarzą tę dekorację z nurtem „japonizmu”, który wpłynął na ówczesnych artystów europejskich.

Wtorkowa rekordowa cena była wyższa niż jakakolwiek osiągnięta na aukcji serii o niskim poborze mocy w Nowym Jorku w zeszłym miesiącu, przełamując ostatnie trendy rynkowe. Od czasu, gdy Wielka Brytania głosowała za opuszczeniem Unii Europejskiej w 2016 r., główne domy aukcyjne Sotheby’s, Christie’s i Phillips walczyły o przyciągnięcie wysokiej jakości dzieł do sprzedaży w stolicy Wielkiej Brytanii.

Obecność Klimta – i przez Lucian Freud „Nocne wnętrze” z lat 1968-69, który sprzedano za 12,2 miliona dolarów – dwuczęściowa, 73-częściowa wieczorna wyprzedaż sztuki nowoczesnej i współczesnej Sotheby przyniosła 252,9 miliona dolarów. Wieczorna wyprzedaż Sotheby’s latem 2015 roku, rok przed głosowaniem w sprawie Brexitu, przyniosła wówczas około 486 milionów dolarów dochodu.

W środę wieczorem Christie’s zaoferuje 67 dzieł sztuki z XX i XXI wieku, zatytułowanych Krajobraz Paula Signaca z 1896 roku, które szacuje się na co najmniej 72 miliony dolarów.Calanque des Canopieres (Point de Palmer), Saint-Tropez, wart 7 milionów dolarów. Równoważna sprzedaż Christie’s w Londynie w 2015 roku wyniosła około 263 milionów dolarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *