Dostosowanie, aby firma była bardziej „elastyczna” w obliczu zmian rynkowych

  • „Wierzymy, że pozwoli to wszystkim naszym firmom stać się bardziej elastycznymi, usprawnić podejmowanie decyzji biznesowych i szybciej reagować na zmiany rynkowe” – powiedział inwestorom dyrektor generalny Daniel Zhang.
  • Akcje spółki Alibaba, notowanej na giełdzie w Hongkongu, wzrosły o prawie 3% na otwartym rynku godzinę po wezwaniu.

Represje regulacyjne Chin wobec ich firm technologicznych, które trwają od 2020 r., spowodowały utratę około 1 biliona dolarów w akcjach największych firm w kraju, ale restrukturyzacja Alibaby jest postrzegana jako znak, że Pekin łagodzi to stanowisko, powiedzieli analitycy CNBC.

Dawid Becker | Wiadomości Getty Images | Dobre zdjęcia

W czwartkowym wezwaniu Alibaba Group starała się uspokoić inwestorów, że jej decyzja o restrukturyzacji i podziale firmy na sześć jednostek miała na celu uczynienie firmy bardziej „elastyczną” wobec zmian rynkowych.

„Wierzymy, że pozwoli to wszystkim naszym firmom stać się bardziej elastycznymi, usprawnić podejmowanie decyzji biznesowych i szybciej reagować na zmiany rynkowe” – powiedział inwestorom dyrektor generalny Daniel Zhang.

Represje regulacyjne Chin wobec ich firm technologicznych, które trwają od 2020 r., spowodowały utratę około 1 biliona dolarów w akcjach największych firm w kraju, ale restrukturyzacja Alibaby jest postrzegana jako znak, że Pekin łagodzi to stanowisko, powiedzieli analitycy CNBC.

„Od lat kładziemy nacisk na zwinność i ideę bycia bardziej zwinną i zwinną organizacją” – powiedział Zhang inwestorom podczas czwartkowej rozmowy, dodając, że zarząd Alibaba będzie nadal sprawował kontrolę nad swoimi spółkami.

„Grupa Alibaba będzie miała charakter holdingu, który będzie kontrolującym udziałowcem konglomeratów biznesowych” — powiedział Zhang. „Jako akcjonariusz kontrolujący, zarząd Alibaby będzie nadal sprawował kontrolę nad zarządami tych nowych podmiotów”.

Akcje Alibaby notowane w Hongkongu wzrosły o prawie 3% w czwartek około godziny po wezwaniu. Akcje zamknęły się w środę o ponad 12% i były najlepszym dniem od 11 listopada 2022 r.

Dyrektor finansowy Toby Xu dodał, że Alibaba ostatecznie zdecyduje, nad którymi firmami zachować kontrolę.

„Będziemy nadal oceniać strategiczne znaczenie tych firm dla Alibaba i na tej podstawie zdecydujemy, czy zachować kontrolę”, powiedział Xu. „Będzie to ważna kwestia strategiczna”.

Przeczytaj więcej o technologii i kryptowalutach z CNBC Pro

Zhang powiedział, że grupa od lat pracowała nad „transformacją” Alibaby i że rozdzielenie firm ostatecznie doprowadzi do zmiany jej relacji z biznesem.

„Jedną z dużych zmian jest to, że każdy dział w firmie stanie się dziś oddzielnym podmiotem – zmienią się więc relacje między grupą a firmą należącą do grupy biznesowej” – powiedział Zhang.

Zapytany o harmonogram restrukturyzacji Alibaby, Zhang powiedział: „Strategia i planowanie biznesowe dla zespołów biznesowych rozpoczną się natychmiast”.

Podział firm Alibaby pozwoli określić wyniki każdej firmy, powiedział dyrektor finansowy Tony Xu.

„Uważamy, że rynek jest najlepszym papierkiem lakmusowym, więc każda grupa biznesowa może prowadzić niezależne zbieranie funduszy i IPO, gdy firma jest gotowa po wejściu na giełdę” – powiedział.

CreditSights powiedział w środowej notatce, że chiński rząd może wdrożyć podobne strategie w innych dużych firmach technologicznych.

„Uważamy, że nowa struktura korporacyjna Alibaby może zostać wykorzystana przez chińskie organy regulacyjne jako szablon dla innych chińskich dużych firm technologicznych” – napisali analitycy Gerlina Zheng, Stephanie Sim i Hannah Ang Siu Min.

„Oczekujemy, że chińska duża technologia znacznie ograniczy przejęcia ze względu na trwający przegląd antymonopolowy, pomagając im zabezpieczyć gotówkę na obsługę zadłużenia” – napisali.

CreditSights utrzymał ocenę „przewyższającą” po ogłoszeniu planów restrukturyzacji Alibaba i stwierdził, że plany te nie będą miały większego wpływu na zdolność kredytową firmy.

„Widzimy krótkoterminowy wpływ restrukturyzacji na wskaźniki kredytowe Alibaba, biorąc pod uwagę, że wszystkie sześć jednostek jest skonsolidowanych i kontrolowanych przez grupę”, powiedział CreditSides w nocie.

Przeczytaj więcej o Chinach z CNBC Pro

Oczekuje się, że ruch ten będzie miał pozytywny wpływ na kredyt netto na szerszą grupę.

„Uważamy, że restrukturyzacja korporacyjna zmniejsza ryzyko spalania gotówki przez Alibaba w celu sfinansowania nierentownych linii biznesowych” – dodano w notatce.

„Spodziewamy się, że oddzielne gromadzenie funduszy kapitałowych przez te jednostki biznesowe (w tym IPO) pomoże złagodzić spalanie gotówki Alibaby, co naszym zdaniem jest pozytywne dla kredytu” – powiedział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *