Dow zyskuje 300 punktów, gdy rośnie optymizm po tym, jak Powell prognozował niewielką podwyżkę stóp procentowych

Akcje wzrosły w środę po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell potwierdził, że bank centralny zwolni tempo swojej agresywnej kampanii podwyżek stóp procentowych, która ciążyła rynkom.

Średnia przemysłowa Dow Jones wzrosła o 318 punktów, czyli o 0,9%. Tymczasem zaawansowany technologicznie Nasdaq Composite wzrósł o 2,9%. S&P 500 zyskał 1,8 proc.

„Gdy zbliżamy się do poziomu kontroli wystarczającego do obniżenia inflacji, sensowne jest ograniczenie tempa naszych podwyżek stóp procentowych” – powiedział Powell. Powiedział w przemówieniu w Brookings Institution w Waszyngtonie, DC. „Czas na złagodzenie tempa podwyżek może nastąpić po grudniowym posiedzeniu.”

Oczywiście Powell ostrzegł, że Fed może pozostać akomodacyjny przez długi czas, zanim zakończy walkę z inflacją.

„Pomimo pewnych obiecujących zmian, mamy przed sobą długą drogę do przywrócenia stabilności cen” – powiedział Powell.

Komentarze Powella wzmocniły rosnące zaufanie niektórych inwestorów, że Fed podniesie stopy procentowe o niewielkie 0,5 punktu procentowego na swoim następnym posiedzeniu po czterech kolejnych podwyżkach o 0,75 punktu procentowego w celu kontrolowania wysokiej inflacji. Każdy sygnał wskazujący na zwrot w przyszłych podwyżkach stóp procentowych może spowodować, że rynki wzrosną.

„Inwestorzy szukają tej solidnej skały – takiej, na której można zawiesić kapelusz, aby uzyskać większą przewidywalność tego, dokąd zmierza Fed ze stopami procentowymi” – powiedział Greg Bassuk, dyrektor generalny AXS Investments. „Przesłanie, że tempo podwyżek stóp zacznie zwalniać w grudniu, było tą skałą”.

Po tej wiadomości rentowność 10-letnich obligacji skarbowych nieznacznie spadła.

Środowe skoki dają jedenastą godzinę wzrostom, które indeksy odnotowały już w listopadzie. Na zaledwie kilka godzin do końca handlu, zarówno Dow, jak i S&P 500 mogą zyskać odpowiednio ponad 4% i 3% w ciągu miesiąca, podczas gdy Nasdaq Composite jest na dobrej drodze do wzrostu o 2,4%.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *