ANCHORAGE, Alaska (AP) — entuzjaści zorzy polarnej mieli niespodziankę zmieszaną z pasmami zielonego światła tańczącymi na niebie Alaski: bladoniebieski wir przypominający gwiazdę pojawił się na środku zorzy polarnej na kilka minut.
Przyczyna sobotniego poranka jest trochę bardziej przyziemna niż inwazja obcych czy pojawienie się portalu do najdalszych zakątków wszechświata. Był to nadmiar paliwa uwolniony z rakiety SpaceX, która wystartowała z Kalifornii na około trzy godziny przed pojawieniem się wiru.
W pewnym momencie rakiety muszą być zasilane paliwem, powiedział fizyk kosmiczny Dan Hampton, profesor nadzwyczajny w Instytucie Geofizycznym Uniwersytetu Alaski w Fairbanks.
„Kiedy robią to na wyższych wysokościach, paliwo zamienia się w lód” – powiedział. „A jeśli jest w świetle słonecznym, kiedy jesteś w ciemności na ziemi, możesz zobaczyć to jako rodzaj dużej chmury, a czasem się obraca”.
Chociaż nie jest to częsta obserwacja, Hampton powiedział, że widział podobne przypadki trzy razy.
Wygląd wiru został uchwycony w trybie poklatkowym kamerą całego nieba Instytutu Geofizyki i szeroko udostępniony. „Tym obrotem wywołał burzę internetową” – powiedział Hampton.
Poza imprezą zorzy polarnej fotografowie publikowali również swoje zdjęcia w mediach społecznościowych.
Rakieta wystartowała z bazy sił kosmicznych Vandenberg w Kalifornii w piątek wieczorem z około 25 satelitami.
Jest to rakieta polarna widoczna na dużym obszarze Alaski.
Czas zrzutu paliwa obliczony poprawnie dla widoczności nad Alaską. „Mamy spiralę, która wygląda naprawdę dobrze” – powiedział.
Chociaż może się wydawać, że galaktyka przelatuje nad Alaską, zapewnia, że tak nie jest.
„Mogę powiedzieć, że to nie jest galaktyka” – powiedział. „To para wodna odbija światło słoneczne”.
W styczniu zaobserwowano kolejny wir, tym razem na Big Island of Hawaii. Kamera na szczycie Mauna Kea przed japońskim Narodowym Obserwatorium Astronomicznym Teleskopu Subaru uchwyciła wirujące nocne niebo.
Naukowcy twierdzą, że stało się to od czasu wystrzelenia wojskowego satelity GPS na rakiecie SpaceX na Florydzie.