Europa jest wstrząśnięta, gdy powtarzające się fale upałów sieją spustoszenie

Po dniach bitew francuscy strażacy zauważyli w czwartek po południu pierwsze oznaki spowolnienia pożaru w południowo-zachodnim regionie Żyrondy.

„Pomimo bardzo niskiej wilgotności i wysokich temperatur pożar nie rozrósł się zbytnio w ciągu dnia, w szczególności dzięki skoordynowanej akcji dostępnych środków” – powiedział na codziennej konferencji prasowej szef straży pożarnej Gironde, Marc Vermeulen.

Jednak sytuacja pozostaje trudna, powiedzieli urzędnicy. Pożar w Żyrondzie spalił 7400 hektarów lasu w czwartek po południu i ewakuowano 10 000 osób. Pożar ma promień 40 kilometrów i wymaga dużej siły roboczej, aby go powstrzymać, powiedział Martin Guesperau, zastępca komisarza ds. bezpieczeństwa w prowincji Nouvelle-Aquitaine.

W czwartek Francja uruchomiła Unijny Mechanizm Ochrony Ludności, który umożliwia innym państwom członkowskim UE przekierowanie swoich zasobów do kraju.

Pierwsza grupa niemieckich strażaków już przybyła na miejsce zdarzenia, a zespoły rumuńskie mają przybyć dziś wieczorem. Dodatkowo w piątek mają przybyć strażacy z Polski i Austrii. W sumie cztery kraje wyślą na pomoc 361 strażaków i 101 pojazdów, powiedział Guesperau.

Guesperau dodał, że oprócz czterech samolotów wysłanych dzisiaj z Grecji i Szwecji, dwa samoloty strażackie z Włoch mają przylecieć w piątek.

„Dzisiaj w pełni korzystamy z jedności europejskiej” – powiedziała dziennikarzom premier Francji Elisabeth Borne podczas wizyty w mieście Hostence, w samym sercu pożarów w Żyrondzie.

Ponad połowa pożarów w tym roku miała miejsce w regionie Gironde.

Pożary lasów we Francji były szczególnie gwałtowne tego lata, rozprzestrzeniając się na południe i południowy zachód kraju, a także w Normandii i Bretanii – dalej na północ niż zwykle.

Pożary we Francji spłonęły 41 400 hektarów we Francji od 10 czerwca, co stanowi ogromny wzrost w porównaniu do 2040 hektarów straconych w tym samym okresie w zeszłym roku, poinformowało CNN biuro prasowe francuskiego departamentu ochrony ludności francuskiego ministerstwa spraw wewnętrznych.

Dotyczy to również Włoch, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii

We Włoszech rolnicy w niektórych częściach kraju stracili w tym roku 80% swoich zbiorów z powodu poważnych zakłóceń pogodowych, poinformowało w czwartek stowarzyszenie rolnicze Coldretti.

Susza oznacza, że ​​gleba nie była w stanie wchłonąć żadnego deszczu z ostatnich burz, co może prowadzić do powodzi i osunięć ziemi, mówi Coldretti.

Grad jest „najbardziej ekstremalnym zdarzeniem pogodowym spowodowanym nieodwracalnymi uszkodzeniami upraw”, powiedziało stowarzyszenie, dodając, że „w ciągu kilku minut może zniszczyć cały rok”.

Zbiornik La Vinuela w pobliżu Malagi w południowej Hiszpanii, na zdjęciu 8 sierpnia.

Stowarzyszenie rolników szacuje koszt na ponad 6 miliardów euro (6,2 miliarda dolarów), co stanowi około 10% rocznej produkcji rolnej Włoch.

Gdzie indziej na Morzu Śródziemnym hiszpańska agencja meteorologiczna AEMET ostrzega przed wysokimi temperaturami w całej Hiszpanii, ponieważ fala upałów trwa na półwyspie.

W czwartek w różnych częściach kraju obowiązują ostrzeżenia o upałach, a najbardziej dotknięte społeczności w północno-wschodniej Hiszpanii znajdują się w pobliżu granicy z Francją.

Według AEMET temperatury mają wzrosnąć do 40C.

Europejskie miasta ustanawiają rekordy temperatury wszechczasów w obliczu niesłabnącej fali upałów
Upał zagraża chwiejącej się gospodarce europejskiej

Większość kraju zostanie objęta ostrzeżeniami o upałach w piątek, a maksymalne temperatury mają przekroczyć 40 stopni Celsjusza na północnym wschodzie i południu Hiszpanii.

Met Office wydał we wtorek „bursztynowe ostrzeżenie o skrajnym upale”, ponieważ Wielka Brytania doświadczyła kolejnego tygodnia ekstremalnych temperatur.

„Ostrzeżenie o ekstremalnych upałach obejmujące południową Anglię i część wschodniej Walii będzie obowiązywać od czwartku do końca niedzieli, co może mieć potencjalny wpływ na zdrowie, transport i infrastrukturę” – podało Biuro Met. W oświadczeniu.

Oczekuje się, że temperatura osiągnie szczyt w piątek i sobotę z „szansą” od niskiego do środkowego 30 stopni Celsjusza (86 do 95 stopni Fahrenheita), zgodnie z raportem.

Pierre Bairin z CNN, Amandine Hess, Xiaofei Xu, Jorge Engels, Benjamin Brown, Nicola Ruotolo i Lauren Said-Moorhouse przyczynili się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *