Gaza: Palestyńczycy wzywają do ewakuacji pacjentów i noworodków z największego szpitala

KHAN YOUNIS, Strefa Gazy (AP) – Palestyńscy urzędnicy wezwali we wtorek do zawieszenia broni w celu ewakuacji trzydziestu noworodków i innych pacjentów uwięzionych w największym szpitalu w Gazie, gdy siły izraelskie walczyły na ulicach poza Hamasem i zajęły większe tereny w północnej Gazie.

Armia izraelska jest od kilku dni okrążana Szpital ShifaHamas jest zdeterminowany przejąć obiekt, pod którym według niego jest ukryty, wykorzystując cywilów jako tarcze swojej głównej bazy dowodzenia.

Personel szpitala i Hamas zaprzeczają tym twierdzeniom. Tymczasem setki pacjentów, personelu i wysiedleńców są uwięzione w środku, brakuje im zapasów i prądu potrzebnego do uruchomienia inkubatorów i innego sprzętu ratującego życie. Urzędnicy podali, że we wtorek pracownicy kostnicy wykopali na dziedzińcu masowy grób, w którym przez kilka dni nie było chłodni.

W Shifie i innych szpitalach wybuchły starcia, gdy siły izraelskie kontrolują duże połacie miasta Gaza i północnej Strefy Gazy, twierdząc, że wypędzają i zabijają bojowników Hamasu.

Izrael obiecał zmiażdżyć reżim Hamasu w Gazie po ataku terrorystycznym na Izrael 7 października. Zginęło około 1200 osób i około 240 zakładników. Rząd izraelski przyznał jednak, że nie wie, co zrobić z tym obszarem po klęsce Hamasu, mimo że jego wojska kontrolują zdewastowaną północną Strefę Gazy.

Atak – niszczycielski dla 2,3 miliona Palestyńczyków w Gazie – był jednym z najintensywniejszych zamachów bombowych w tym stuleciu.

Według palestyńskiego Ministerstwa Zdrowia w Ramallah w Gazie zginęło ponad 11 200 osób, w tym dwie trzecie kobiet i dzieci. Za zaginione uważa się około 2700 osób. Numer Ministerstwa Nie różnicuje Między śmiercią cywilów i bojowników.

Prawie cała ludność Gazy przeniosła się na południe dwóch trzecich małego terytorium, gdzie warunki pogarszają się pomimo ciągłego bombardowania. ONZ podała we wtorek, że w ostatnich dniach z północy uciekło około 200 000 ludzi, ale uważa się, że dziesiątki tysięcy pozostały.

Hamas opublikował pod koniec poniedziałku film przedstawiający jednego z zakładników, 19-letniego Noaha Marciano, przed i po śmierci w wyniku, według Hamasu, izraelskiego strajku. Armia uznała ją później za poległego żołnierza, nie podając przyczyny śmierci.

Jest pierwszą zakładniczką, która zmarła w niewoli. Czterech zostało uwolnionych przez Hamas, a piątego uratowały siły izraelskie.

Trudna sytuacja szpitali

Od kilku dni walki toczą się wokół szpitala Shifa, rozległej wielomiejskiej przecznicy w centrum Gazy, która obecnie „zamieniła się w cmentarz” – oznajmił w oświadczeniu jego dyrektor.

Ministerstwo zdrowia podało, że w sobotę w generatorze awaryjnym Shify skończyło się paliwo, powodując śmierć 40 pacjentów, w tym troje dzieci. Ministerstwo podało, że kolejnych 36 dzieci jest zagrożonych śmiercią z powodu braku mocy w inkubatorach.

Izraelskie wojsko twierdzi, że rozpoczęło starania o przeniesienie inkubatorów do Shifa. Jednak bez prądu byłyby bezużyteczne, powiedział Christian Lindmeyer, rzecznik Światowej Organizacji Zdrowia.

Powiedział, że jedynym sposobem na uratowanie noworodków jest wydostanie ich z Gazy, co będzie wymagało specjalnego sprzętu i zawieszenia broni.

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało ewakuację szpitala i przeniesienie pacjentów do szpitali w Egipcie pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża, ale nie otrzymało odpowiedzi, powiedział rzecznik ministerstwa Ashraf al-Qitra.

Chociaż Izrael twierdzi, że jest skłonny zezwolić na ewakuację personelu i pacjentów, niektórzy Palestyńczycy, którzy ją wypuścili, twierdzą, że siły izraelskie otworzyły ogień do ewakuowanych.

Izrael twierdzi, że jest to centrum dowodzenia Hamasu W i poniżej Shifa opierają się na danych wywiadowczych, ale nie dostarczają wizualnych dowodów na ich poparcie. Ministerstwo zdrowia Gazy, które zaprzecza tym doniesieniom, twierdzi, że zaprosiło organizacje międzynarodowe do zbadania obiektu.

W poniedziałek wojsko opublikowało materiał filmowy przedstawiający szpital dziecięcy w mieście Gaza, do którego jego siły weszły w weekend, pokazujący broń znalezioną w jego wnętrzu oraz pomieszczenia w piwnicach, w których prawdopodobnie bojownicy przetrzymują zakładników. Film pokazał coś, co wyglądało na pospiesznie zainstalowaną toaletę i system wentylacyjny w piwnicy.

Odrzucając zarzuty, Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że teren ten został przekształcony w schronisko dla przesiedleńców.

Wojna w mieście Gaza

Niezależne relacje z walk w mieście Gaza są prawie niemożliwe do zebrania, ponieważ komunikacja z północą w dużej mierze się załamała.

Filmy opublikowane przez izraelskie wojsko pokazują żołnierzy przemieszczających się przez miasto i strzelających do budynków. Buldożery burzą konstrukcje, a czołgi toczą się po ulicach wyłożonych częściowo zawalonymi wieżami.

Filmy przedstawiają bitwę, podczas której żołnierze wykorzeniają grupy bojowników Hamasu, burzą znalezione budynki i stopniowo rozmontowują sieć tuneli tej grupy.

Izrael twierdzi, że zabił kilka tysięcy bojowników, w tym kluczowych dowódców średniego szczebla, podczas gdy 46 jego żołnierzy zginęło w Gazie. Wojsko twierdzi, że Hamas stracił kontrolę na północy, a ogień rakietowy Hamasu w kierunku Izraela – nieprzerwany przez całą wojnę – w ostatnich dniach osłabł. Izraelskie szczegóły księgowe ani zakres strat Hamasu nie zostały niezależnie potwierdzone.

Izraelski dowódca w Gazie, zidentyfikowany jedynie jako podpułkownik Gilad, powiedział na nagraniu wideo, że jego siły zdobyły budynki rządowe, szkoły i budynki mieszkalne w pobliżu szpitala Shifa, gdzie znalazły broń i wyeliminowały bojowników. Po zniszczeniu każdego z nich „miejsce zostało zburzone” – powiedział.

Armia oświadczyła, że ​​zajęła budynek legislacyjny Gazy, siedzibę policji Hamasu i siedzibę wywiadu wojskowego Hamasu. Zdobyte budynki mają dużą wartość symboliczną, ale ich wartość strategiczna jest niejasna. Uważa się, że bojownicy Hamasu stacjonują w podziemnych bunkrach.

Izraelskie serwisy informacyjne pokazywały zdjęcia żołnierzy trzymających izraelską flagę i flagi wojskowe podczas uroczystości w niektórych budynkach.

Złe warunki na południu

Izrael nawoływał ludność cywilną na północy do wyjazdu na południe, ale południowa Gaza nie jest bezpieczna. Izrael przeprowadza częste naloty na Strefę Gazy, uderzając w cele, które uważa za bojowników, ale głównie zabijając kobiety i dzieci.

Około 1,5 miliona Palestyńczyków, czyli ponad dwie trzecie populacji Gazy, opuściło swoje domy. Schroniska prowadzone przez ONZ na południu są poważnie przepełnione.

Ludzie Kolejka godzinami Mało chleba i słonawej wody. Śmieci piętrzą się, kanały ściekowe zalewają ulice, a rury wysychają, ponieważ nie ma możliwości zasilenia systemów wodociągowych. Od początku wojny Izrael zakazał importu paliwa wykorzystywanego przez Hamas do celów wojskowych.

W obozie namiotowym przed szpitalem w centrum miasta Dajr al-Bala ludzie brodzili w błocie z plastikowymi plandekami naciągniętymi na marne namioty.

„Wszystkie namioty zawaliły się z powodu deszczu” – powiedział Iqbal Abu Saud, który wraz z 30 krewnymi uciekł z miasta Gaza. „Ile dni na uporanie się z tym?”

ONZ na rzecz uchodźców palestyńskich stara się zapewnić podstawowe usługi 600 000 osobom chronionym w szkołach i innych obiektach na południu. Agencja podała, że ​​spodziewa się wyczerpania paliwa do środy. Ograniczone dostawy żywności i leków Z Egiptu.

___

Jeffrey i Keith donieśli z Kairu. Powiązana dziennikarka prasowa Amy Deibel w Jerozolimie, Wafa Shurafa w Deir al-Bala w Strefie Gazy; Sammy Magdy w Kairze. przyczynił się do powstania tego raportu.

___

Pełny zasięg AP https://apnews.com/hub/israel-hamas-war.

1314 słów

Dół formularza

Na górze formularza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *