Ghana potwierdza swój pierwszy wybuch wirusa Marburg

Pracownik służby zdrowia ubrany w odzież ochronną nosi odpady do wyrzucenia poza oddział izolacyjny, w którym leczy się ludzi zarażonych śmiertelnym wirusem Marburg w mieście Uike w północnej Angoli, File.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

DAKAR, 17 lipca (Reuters) – Ghana oficjalnie potwierdziła dwa przypadki wysoce zaraźliwego wirusa Marburg podobnego do Eboli, poinformowała w niedzielę służba zdrowia, po tym, jak dwie zmarłe osoby uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa na początku tego miesiąca.

Testy w Ghanie dały wynik pozytywny 10 lipca, ale według Światowej Organizacji Zdrowia wyniki muszą zostać zweryfikowane przez laboratorium w Senegalu, aby przypadki można uznać za potwierdzone. Czytaj więcej

„Dalsze wyniki testów zostały potwierdzone w Instytucie Pasteura w Dakarze w Senegalu” – podał w oświadczeniu Ghana Health Service (GHS).

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

GHS pracuje nad zminimalizowaniem ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa, w tym izolacją wszystkich zidentyfikowanych kontaktów, z których żaden nie rozwinął jeszcze żadnych objawów.

To druga eksplozja w Marburgu w Afryce Zachodniej. Pierwsza epidemia wirusa w regionie została wykryta w Gwinei w zeszłym roku i nie zidentyfikowano żadnych przypadków.

„(Ghany) władze ds. zdrowia zareagowały szybko, przygotowując się na ewentualną epidemię. To dobrze, ponieważ bez natychmiastowych i zdecydowanych działań Marburg może łatwo wymknąć się spod kontroli” – powiedział Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO w Afryce.

Dwóch pacjentów w regionie Ashanti w południowej Ghanie miało objawy, w tym biegunkę, gorączkę, nudności i wymioty przed śmiercią w szpitalu, podała WHO.

Od 1967 roku w południowej i wschodniej Afryce miało miejsce kilkanaście poważnych erupcji w Marburgu. Według Światowej Organizacji Zdrowia śmiertelność wahała się od 24% do 88% w poprzednich epidemiach, w zależności od szczepu wirusa i sposobu postępowania.

Przenosi się na ludzi przez nietoperze owocożerne i na ludzi poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi, powierzchniami i przedmiotami zakażonych osobników, mówi WHO.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Raport Alessandry Prentice i Nellie Peyton; Montaż przez Franka Jacka Daniela i Daniela Wallisa

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *