Gigant naftowy Shell ujawnia plany podwojenia dywidendy kwartalnie

Logo Shella na szybie do przechowywania ropy za cysternami kolejowymi w rafinerii Bernice w Rotterdamie, Holandia, w niedzielę, 23.10.2022.

Bloomberg | Bloomberg | Dobre zdjęcia

Brytyjski major naftowy Powłoka Zysk kwartalny w czwartek wzrósł ponad dwukrotnie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, ale niższe przychody rafineryjne i handlowe zakończyły rekordowe wyniki.

Shell skorygował 9,45 miliarda dolarów za trzy miesiące do końca września. Firma zaksięgowała skorygowane zarobki 4,1 USD miliard Rok temu w tym samym okresie i znacznie większy 11,5 miliarda dolarów Za II kwartał 2022 r.

Główny koncern naftowy powiedział, że planuje zwiększyć dywidendę na akcję o około 15% w czwartym kwartale 2022 r., która zostanie wypłacona w marcu 2023 r. Ogłoszono również nowy program wykupu akcji, który przyniesie dodatkowe 4 miliardy dolarów w gotówce. Oczekuje się, że dystrybucja i późniejsze uwolnienie zysków zostaną zakończone.

Akcje Shella wzrosły o 3% podczas porannych transakcji w Londynie. Cena akcji spółki wzrosła o 42% od początku roku.

Firma naftowa z siedzibą w Londynie odnotowała rekordowe zyski w kolejnych kwartałach w pierwszych sześciu miesiącach roku, ponieważ ceny surowców wzrosły po inwazji Rosji na Ukrainę.

Zgodził się Żąda więcej podatków Ogromne zyski największych brytyjskich firm naftowych i gazowych, zwłaszcza w czasie, gdy kraj stoi w obliczu pogłębiającego się kryzysu kosztów utrzymania.

Powłoka ostrzeżony W aktualizacji na początku tego miesiąca, niższe marże rafineryjne i chemiczne oraz słabszy obrót gazem negatywnie wpłyną na wyniki trzeciego kwartału.

W czwartek spółka poinformowała, że ​​ożywienie globalnej podaży produktów przyczyniło się do niższych marż rafineryjnych w III kwartale, a także spadły przychody z handlu gazem.

„Wkład w handel i modernizację zależy głównie od kombinacji sezonowości i ograniczeń podaży, a na niestabilnym i niestabilnym rynku istnieją znaczne różnice między realizacjami papierowymi i fizycznymi” – powiedział Shell w komunikacie o wynikach.

A co z inwestycjami w odnawialne źródła energii?

Prezes Shell, Ben van Beurten, powiedział w oświadczeniu, że „mocne” wyniki firmy przypadają w czasie obecnej niestabilności na rynku energii.

„Nadal wzmacniamy portfolio Shell poprzez zdyscyplinowane inwestycje i przekształcamy firmę w przyszłość niskoemisyjną. Jednocześnie ściśle współpracujemy z rządami i klientami w celu zaspokojenia ich krótko- i długoterminowych potrzeb energetycznych” – dodał.

W ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy roku Shells Inwestycje Około 2,4 miliona dolarów pochodziło z działu „Renewables and Energy Solutions”, co stanowi około 14% całkowitych wydatków kapitałowych w wysokości 17,5 miliona dolarów.

Warto zauważyć, że założyciel Follow This, Mark Van Paul, powiedział, że inwestycje firmy Shell w rozwiązania odnawialne i energetyczne obejmują gaz ziemny i paliwa kopalne.

„Jeżeli mniej niż 14% twoich inwestycji trafia do nowych firm zajmujących się energią odnawialną, a co najmniej 86% twoich inwestycji jest związanych ze starymi firmami związanymi z paliwami kopalnymi, nie możesz powiedzieć, że znajdujesz się w okresie przejściowym” – powiedział Van Paul.

„Bez przedstawienia jasnego podziału nie jest jasne, ile Shell faktycznie inwestuje w energię odnawialną”.

Van Paul dodał: „Musimy jeszcze zobaczyć, jak Shell wykorzysta tę niepowtarzalną okazję do zainwestowania w dywersyfikację, aby zapewnić długoterminową przyszłość firmy”.

Zmiana przywództwa

Wyniki grupy pojawiają się wkrótce po ogłoszeniu prezesa Bena van Beurdena Ustąpi pod koniec roku Po prawie dekadzie u steru.

Vel Chavan, obecnie dyrektor Shella ds. zintegrowanych rozwiązań gazowych, odnawialnych i energetycznych, obejmie stanowisko następnego dyrektora naczelnego 1 stycznia.

Chavan, obywatel Libanu i Kanady, pełnił role w handlu detalicznym i różnych projektach biznesowych podczas swojej 25-letniej kariery w Shell.

„Nie mogę się doczekać pionierskiego ducha i pasji naszych niesamowitych ludzi, aby stawić czoła największym wyzwaniom i wykorzystać możliwości, jakie daje transformacja energetyczna” – powiedział Chavan w oświadczeniu z 15 września. Zaszczyt podążać śladem Van Beurtena.

„Współpracując z naszymi klientami i partnerami, aby dostarczać niezawodną, ​​przystępną cenowo i czystą energię, której potrzebuje świat, będziemy zdyscyplinowani i z szacunkiem”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *