Gospodarka USA dodaje 263 000 miejsc pracy, gdy wzrost rynku pracy zwalnia

Wzrost liczby miejsc pracy nadal spowalniał we wrześniu, ponieważ rynek pracy ochłodził się po rozgrzanym do czerwoności szczycie na początku tego roku, pozostając silnym obszarem dla amerykańskiej gospodarki.

Pracodawcy dodali 263.000 miejsc pracy utraconych w zeszłym miesiącu, poinformował w piątek Departament Pracy w swoim miesięcznym raporcie o zatrudnieniu, oznacza to trzeci z rzędu miesiąc wzrostu liczby miejsc pracy od sierpnia, który zdefiniował ożywienie gospodarki po pandemii. To najniższy miesięczny wzrost od kwietnia 2021 r.

Przed pandemią stopa bezrobocia spadła do 3,5 proc. w lutym 2020 r.

Podczas gdy inne wskaźniki gospodarcze spadły w ostatnich miesiącach, rynek pracy nadal się poprawia. Jednak możliwości zatrudnienia się zmieniają, pracownicy widzą umiarkowany wzrost płac, a pracodawcy zwalniają zatrudnienie w oczekiwaniu na spowolnienie sprzedaży.

„Pracodawcy zatrudniają głównie w celu zmiany, a nie rozwoju i ekspansji, i koncentrują się na kluczowych rolach” – powiedziała ekonomistka ZipRecruiter Julia Pollock. „Ale kiedy pojawia się nacisk, nadal muszą zatrudniać, ponieważ wciąż widzą klientów przechodzących przez drzwi i dobrą sprzedaż”.

Przed piątkowym raportem prognostycy z Wall Street prognozowali 250 000 nowych miejsc pracy we wrześniu.

Największy wzrost liczby miejsc pracy zaobserwowano w sektorze rekreacji i hotelarstwa, które we wrześniu dodały 83 000 miejsc pracy, jeden z niewielu sektorów, które wciąż nie powróciły do ​​poziomu sprzed pandemii – sektor wciąż o 1,1 miliona miejsc pracy poniżej poziomu z lutego 2020 r. Opieka zdrowotna dodała 60 000 miejsc pracy, z dużym wzrostem w szpitalach i ambulatoryjnych usługach zdrowotnych.

Usługi profesjonalne i biznesowe dodały 46 000 miejsc pracy. Tymczasowe usługi pomocy dodały 27 000 miejsc pracy. Tymczasowe straty biznesowe są zazwyczaj sygnałem dla spowolnienia gospodarczego.

Produkcja, budownictwo i handel hurtowy nadal odnotowywały silny wzrost. Transport i magazynowanie, handel detaliczny, administracja i górnictwo wykazywały niewielkie zmiany. Zatrudnienie w usługach finansowych nieznacznie spadło.

Nick Banker, dyrektor North American Economic Research for Jobs, powiedział, że spowolnienie na rynku pracy nie powinno budzić niepokoju.

„Musimy zmienić nasze oczekiwania” – powiedział Bunker. „Zyski na początku tego roku były astronomiczne, ponieważ byliśmy w ogromnej dziurze, jeśli chodzi o miejsca pracy, a teraz otrzymujemy coś w rodzaju pełnego zatrudnienia”.

Wybuchły obawy dotyczące potencjalnej krachu, podobnie jak giełda spadł, Inflacja wzrosła I jest rynek mieszkaniowy było zimno. Prawie dwie trzecie ekonomistów ankietowanych niedawno przez firmę Bankrate zajmującą się konsumenckimi usługami finansowymi Przewiduje recesję Do połowy 2024 roku.

Urzędnicy Rezerwy Federalnej ostrzegają, że gospodarstwa domowe i rynek pracy odczują pewien ból bez przerwy Podnieś stopy procentowe Aby kontrolować popyt, a tym samym zmniejszyć inflację. Jak dotąd rynek pracy był odporny, ale na pełne efekty polityki pieniężnej banku centralnego jest za wcześnie.

Inne wskaźniki sugerują, że bank centralny osiąga swój cel złagodzenia rynku pracy bez powszechnych zwolnień.

Średnie zarobki godzinowe nadal rosły, ale w tym miesiącu o 0,3 procent, do 32,46 USD za godzinę. Wolniejszy wzrost płac oznacza, że ​​w szczególności pracownicy o niższych zarobkach jeszcze bardziej odczuwają inflację, podczas gdy pracodawcy byli w stanie przyciągnąć pracowników bez podnoszenia płac.

„W stopniu, w jakim pracodawcy podnieśli już płace na początku tego roku, te wyższe płace nadal działają, aby przyciągnąć pracowników” – powiedziała Elise Gold, starszy ekonomista w Economic Policy Institute, lewicowym think tanku. „Płace nie spadły, ale nie wzrosły w tym samym tempie”.

Wskaźnik aktywności zawodowej nieznacznie się zmienił i wyniósł 62,1 procent, a ekonomiści mieli nadzieję na większy wzrost w celu złagodzenia niedoborów siły roboczej.

Pracodawcy zgłosili w sierpniu 10,1 miliona ofert pracy, co stanowi 10-procentowy spadek w porównaniu z poprzednim miesiącem, podał Departament Pracy. Opublikowano we wtorek.

Ciągłe zacieśnianie się rynku pracy pozwoliło pracownikom naprężyć muskuły, aby domagać się lepszych płac i warunków pracy. W zeszłym tygodniu trzydniowy strajk na międzynarodowym lotnisku w San Francisco kosztował prawie 1000 pracowników branży spożywczej 5 dolarów za godzinę. Tymczasem Amazon czeka w przyszłym tygodniu wybory związkowe w magazynie niedaleko Albany w stanie Nowy Jork, co może doprowadzić do powstania drugiego sklepu związkowego w ogromnym imperium logistycznym giganta handlu elektronicznego. (Założyciel Amazon, Jeff Bezos, jest właścicielem The Washington Post.)

Jednak wzrost płac pracowników wciąż jest ograniczany przez wysoką inflację, która nieproporcjonalnie wpłynęła na rodziny o niskich dochodach, które większość swoich dochodów wydają na żywność i mieszkania, gdzie ceny gwałtownie rosną.

29-letnia Jamika Ruffin, po siedmiu latach spędzonych w sieci fast foodów, zarabia 10 dolarów za godzinę jako kasjerka w McDonald’s w Detroit. W styczniu otrzymał 25-procentową podwyżkę, ale powiedział, że podwyżka nie zaszła daleko.

„Nie żyjemy z tych zarobków” – powiedział Ruffin. „Po prostu przetrwamy. Koszty życia znacznie wzrosły w tym roku.

Ruffin powiedziała, że ​​nie zawsze może zapłacić rachunek za telefon i musi pożyczyć pieniądze, aby zapłacić córce na wycieczki ze swoją szkołą. A pod koniec miesiąca idą do jadłodajni.

Niedawne zmiany na rynku pracy pomogły niektórym pracodawcom.

Jeff Ulmer, właściciel Action Hardware w Wilmington w stanie Del., powiedział, że pracownicy detaliczni mają łatwiejszy czas na zatrudnianie po miesiącach walki o konkurowanie z większymi pracodawcami. Powiedział, że uczniowie szkół średnich mogą dostać pracę gdzie indziej, zaczynając od 15 dolarów za godzinę.

– Ostatnio mieliśmy szczęście – powiedział Ulmer. „Władza między właścicielem a pracownikami się zmieniła, ale zaczyna iść w drugą stronę”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *