Gospodarka Wielkiej Brytanii stabilizuje się, gdy kanclerz łagodzi opór inflacyjny

  • Produkt krajowy brutto nie wykazywał wzrostu przez trzy kwartały do ​​końca września, po wzroście o 0,2% w poprzednim kwartale.
  • Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii Jeremy Hunt powiedział, że wysoka inflacja jest „największą przeszkodą we wzroście gospodarczym” kraju.

Wieżowce w dzielnicy finansowej, biznesowej i handlowej Canary Wharf w Londynie, Wielka Brytania.

Bloomberga | Bloomberga | Dobre zdjęcia

W piątek wstępne dane pokazały, że brytyjska gospodarka utrzymała się na stabilnym poziomie w trzecim kwartale.

Produkt krajowy brutto nie wykazał kwartalnego wzrostu w ciągu trzech miesięcy do końca września, po wzroście o 0,2% w poprzednim kwartale. W ujęciu rocznym PKB Wielkiej Brytanii w trzecim kwartale był o 0,6% wyższy niż w tym samym okresie 2022 r.

Produkcja sektora usług spadła w kwartale o 0,1%, ale spadek został zrównoważony wzrostem aktywności budowlanej o 0,1%, podczas gdy sektor produkcyjny pozostawał bez zmian.

We wrześniu brytyjski kanclerz skarbu Jeremy Hunt stwierdził, że wysoka inflacja jest „największą przeszkodą dla wzrostu gospodarczego w kraju”, ponieważ wskaźnik cen towarów i usług konsumenckich wyniósł 6,7% rok do roku.

„Najlepszym sposobem na zrównoważony rozwój naszej gospodarki jest obecnie trzymanie się naszego planu i zrzucenie inflacji na głowę” – powiedział Hunt.

„Odblokowując inwestycje, umożliwiając ludziom powrót do pracy i reformując nasze usługi publiczne, jesienne oświadczenie koncentruje się na tym, jak przywrócić gospodarkę do zdrowia, abyśmy mogli zapewnić wzrost, jakiego potrzebuje nasz kraj”.

Lindsay James, specjalistka ds. strategii inwestycyjnej w Quilter Investors, powiedziała, że ​​piątkowe dane potwierdziły nadchodzące spowolnienie, które w ostatnich miesiącach było coraz częściej sygnalizowane przez wskaźniki wyprzedzające, w miarę jak wydatki konsumenckie i aktywność biznesowa wykazują pęknięcia w słabnącym popycie na pracę.

„Dane za wrzesień były pozytywne dzięki silnemu sektorowi usług w Wielkiej Brytanii, ale nie na tyle, aby zrównoważyć negatywny wynik lipca i wygenerować jakikolwiek wzrost w trzecim kwartale w porównaniu z poprzednim kwartałem. Dzisiejszy odczyt wzrostu wskazuje, że Wielka Brytania jakimś cudem uniknęła w tym roku recesji. wzrost o 0,2% w ciągu ostatnich sześciu miesięcy Gospodarka jest w stagnacji.” powiedziała.

„Niestety, problemy gospodarcze dla wielu są opóźnione. Jak Bank Anglii stwierdził na początku tego miesiąca, że ​​ponad połowa wpływu wyższych stóp procentowych na poziom PKB dopiero nadejdzie, w miarę zbliżania się roku 2024 brytyjska gospodarka będzie musiała stawić czoła rosnącym trudnościom. „

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *