Hongkong przygotowuje się na burzę w związku ze zbliżaniem się tajfunu ChayolaCNN

Szkoły zostały zamknięte, a loty odwołane, po tym jak w Hongkongu w piątek rano ogłoszono trzecie co do wielkości ostrzeżenie przed tajfunem w oczekiwaniu na tajfun Chaola, który według przewidywań przejdzie przez miasto później tego dnia i będzie najgorszą burzą od pięciu lat.

Gdy prędkość wiatru spadła z 240 kilometrów na godzinę (150 mil na godzinę) do 220 kilometrów na godzinę (140 mil na godzinę), Chaula utraciła status supertajfunu, choć nadal jest równoważna tajfunowi 4. kategorii. Wcześniej burza nawiedziła część północno-wschodnich Filipin.

W piątek wieczorem burza zbliży się do Hongkongu i południowej prowincji Guangdong w Chinach, ale centrum burzy będzie znajdować się na morzu, jak przewiduje Wspólne Centrum Ostrzegania przed Tajfunem. Oczekuje się, że burza osłabnie bliżej huraganu 2. kategorii.

Obserwatorium w Hongkongu (HKO) ostrzegło jednak, że burza przyniesie ulewne deszcze, gwałtowne wiatry i gwałtowne fale na nisko położonych obszarach przybrzeżnych, powodując wezbrania sztormowe. HKO wydało sygnał ostrzegawczy przed burzą T8 wczesnym rankiem w piątek, a w czwartek po południu obniżono go z kategorii T3.

Nastąpiło to po tym, jak Chiny wydały czerwony alert dotyczący tajfunu – czterostopniowy system ostrzegania – gdy Chayola zbliżała się do Guangdong.

W Shenzhen, centrum zaawansowanych technologii graniczącym z Hongkongiem, zajęcia we wszystkich żłobkach, przedszkolach, szkołach podstawowych i średnich zostały zawieszone. Od piątkowego popołudnia międzynarodowe lotnisko w mieście zawiesiło wszystkie loty.

Agencja stanowa Xinhua podała, że ​​od czwartku do niedzieli zawieszono prawie 4000 połączeń kolejowych w Guangdong.

Mieszkańcy Hongkongu gromadzą się, gdy 31 sierpnia zbliża się tajfun Sula.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej sekretarz generalny Hongkongu Eric Chan ogłosił, że w piątek wszystkie szkoły zostaną zamknięte. Pierwszy dzień roku akademickiego Dla większości firm.

HKO ostrzegł, że możliwe są wyższe sygnały w zależności od końcowego toru cyklonu. Najwyższy alert ostrzegawczy przed burzą w mieście to T10, który ostatni raz wydano w związku z cyklonem Mangut w 2018 r.

Podczas czwartkowej konferencji prasowej eksperci zasugerowali, że Chaola może być podobna do tajfunu Mangut, który zabił 10 osób w sąsiednim Makau i spowodował znaczne szkody w Hongkongu.

Klient przechodzi obok prawie pustych półek w supermarkecie, gdy tajfun Sula zbliża się do Hongkongu 31 sierpnia.

Przed tajfunem flagowa linia lotnicza Hongkongu Cathay Pacific zawiesiła wszystkie loty do i z Hongkongu od piątkowego popołudnia do soboty rano – podała linia lotnicza w czwartkowym oświadczeniu.

„Wszystkie loty Cathay Pacific do i z Hongkongu między godziną 14:00 w piątek 1 września a godziną 10:00 w sobotę 2 września zostały odwołane, z wyjątkiem CX840/1 września do Nowego Jorku-JFK” – poinformował Cathay Pacific. Powiedzieli na swojej stronie internetowej.

Cathay Pacific ostrzegł o dalszych opóźnieniach i odwołaniach lotów „w zależności od warunków pogodowych w sobotę rano oraz trasy cyklonu”.

Jeśli bieżący lot pasażera zostanie odwołany lub opóźniony, pasażerom zostanie przeniesiona rezerwacja na następny zaplanowany lot, twierdzi Cathay Pacific. Linie lotnicze wezwały pasażerów, aby przed przybyciem na lotnisko sprawdzili status swojego lotu.

Hongkong odwołał 366 lotów, a 40 zostało opóźnionych, powiedział Yeung Tat-wing, dyrektor generalny ds. operacji w Zarządzie Portu Lotniczego w Hongkongu.

Hongkongowi nie są obce cyklony tropikalne i tajfuny, a w ostatnich dziesięcioleciach ogólnie rzecz biorąc może pochwalić się dobrymi wynikami w zakresie przyjmowania bezpośrednich trafień przy niewielkiej liczbie ofiar.

Według HKO ostatnie ostrzeżenie T8 dla cyklonu Talim wydano w lipcu, a trzy w roku poprzednim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *