Indyjski zespół zorganizuje dziś wiec protestacyjny przed parlamentem, aby zaprotestować przeciwko zawieszeniu parlamentarzystów. Najnowsze wiadomości Indie

Parlamentarzyści z okręgu All India National Development Inclusive Alliance (Indie) wezmą dziś udział w wiecu od parlamentu do Vijay Chowk w Delhi w związku z zawieszeniem posłów opozycji zarówno w Rajya Sabha, jak i Lok Sabha.

Liderka Kongresu Sonia Gandhi podczas protestu parlamentarzystów opozycji przeciwko zawieszeniu parlamentarzystów w zimowej sesji parlamentu w Delhi w środę.(ANI)

Spotkanie przywódców pięter Kongresu Indii odbędzie się w biurze przywódcy opozycji Rajya Sabha Mallikarjun Kharge.

Bądź na bieżąco z najświeższymi wiadomościami na kanale HT na Facebooku. Dołącz teraz

W piątek parlamentarzyści indyjskiej drużyny planują także zaprotestować przeciwko zawieszeniu zawodów Jandar Mantar w Delhi.

W zeszłym tygodniu aż 143 parlamentarzystów z opozycji zostało zawieszonych w obu izbach parlamentu za skandowanie haseł przeciwko raportowi ministra spraw wewnętrznych Unii Amita Shaha w sprawie naruszenia bezpieczeństwa z 13 grudnia.

W środę łączna liczba zawieszonych posłów wyniosła 97 w Lok Sabha i 46 w Rajya Sabha.

Partie opozycyjne, w tym Kongres, określiły to posunięcie jako autorytarne i godzą w demokratyczną dobrą wolę kraju.

„Prawo parlamentarzystów do zadawania pytań w parlamencie to prawo. Podczas protestu duża liczba osób z różnych części miasta podniesie głos przeciwko aktowi antydemokratycznemu” – powiedział w środę przewodniczący Kongresu w Delhi Arvinder Singh Lovely.

„Oczekuje się, że większość indyjskich przywódców bloków, w tym zawieszeni parlamentarzyści, weźmie udział w proteście (w piątek)” – powiedział rzecznik Kongresu w Delhi Mukesh Sharma.

Po tym, jak izba niższa parlamentu zawiesiła członków opozycji, sekretariat Lok Sabha wydał okólnik określający rygorystyczne środki mające na celu ograniczenie zawieszonych parlamentarzystów w zakresie różnych działań parlamentarnych.

Jeśli chodzi o skutki zawieszenia, zgodnie z przepisami okólnymi parlamentarzystom zabrania się wstępu do sali parlamentu, lobby i galerii na czas zawieszenia.

Tymczasem spór między opozycją a rządem pogłębił się w środę po tym, jak poseł z Trinamool Kalyan Banerjee naśladował prezydenta Rajya Sabha Jagdeepa Thangara w mobilnej kamerze trzymanej przez posła Kongresu Rahula Gandhiego. Akt ten potępił prezydent Draupadi Murmu, premier Narendra Modi, Thanksr i inni ministrowie Unii oraz parlamentarzyści BJP.

Odblokuj świat korzyści dzięki HT! Od inteligentnych biuletynów po powiadomienia o nowościach w czasie rzeczywistym i spersonalizowany kanał informacyjny – wszystko jest tutaj, na wyciągnięcie ręki!- Zapisz się teraz! Otrzymuj najświeższe informacje z Indii wraz z najświeższymi wiadomościami i najważniejszymi nagłówkami z Indii i całego świata

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *