Przesilenie zimowe przypada w czwartek, co oznacza najkrótszy dzień w roku

W czwartek skręcamy w stronę dłuższych dni i mniejszej ilości słońca. 21 grudnia to przesilenie zimowe, najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku na półkuli północnej Ziemi. W piątek znów zaczniemy łapać kilka sekund światła dziennego.

Kiedy jest przesilenie zimowe?

Przesilenie zimowe w 2023 r. przypada 21 grudnia o godzinie 22:27 czasu wschodniego. Dokładny czas i data przesilenia zmieniają się nieznacznie co roku. Przypada głównie 21 grudnia, a czasem zdarza się 22 grudnia.

W rzadkich przypadkach przesilenie może nastąpić już 20 grudnia lub dopiero 23 grudnia. Według timeanddate.com. Aby uniknąć pomyłek między różnymi strefami czasowymi, oficjalny czas przesilenia opiera się na uniwersalnym czasie koordynowanym (UTC), który jest pięć godzin przed czasem wschodnim. Według tego standardu ostatni raz 23 grudnia miał miejsce sto lat temu – w 1903 roku – i pojawił się ponownie dopiero w 2303 roku. Przesilenie, które rozpocznie się 20 grudnia, nastąpi już w 2080 roku.

Co oznacza przesilenie zimowe?

Grudniowe przesilenie oznacza początek astronomicznej zimy na półkuli północnej. Podczas przesilenia pojawia się południowe słońce Zrobione bezpośrednio Zwrotnik Koziorożca to linia znajdująca się 23,5 stopnia na południe od równika ziemskiego. Jest to południowy punkt, w którym słońce jest bezpośrednio widoczne (90 stopni nad horyzontem).

Na półkuli północnej widzimy, jak zabiera je Słońce Niska i krótka ścieżka Po południowym niebie. Niski kąt słońca oznacza, że ​​w czasie przesilenia zimowego rzucisz najdłuższy popołudniowy cień w roku, zakładając, że niebo jest czyste.

Słowo „księżyc” pochodzi od łacińskiego słowa solstitium, oznaczającego „stojące słońce”. Wydaje się, że podczas grudniowego przesilenia codzienny ruch słońca po niebie na południe został zatrzymany, a słońce wschodzi i zachodzi w najbardziej wysuniętych na południe punktach na horyzoncie. Po przesileniu położenie wschodu i zachodu słońca ponownie przesuwa się na północ i powoli zaczynamy zyskiwać światło dzienne.

Dlaczego mamy przesilenie?

Przesilenia i pory roku występują, ponieważ Ziemia nie kręci się całkowicie wokół Słońca. I odwrotnie, oś Ziemi jest nachylona od pionu o około 23,5 stopnia, co powoduje, że każda półkula otrzymuje inną ilość światła słonecznego przez cały rok.

W grudniu półkula północna odchyla się od słońca, co powoduje mniej bezpośredniego nasłonecznienia i chłodniejszą pogodę. Tymczasem na półkuli południowej 21 grudnia to pierwszy dzień astronomicznego lata i najdłuższy dzień w roku. Równonoce przypadają pomiędzy przesileniem zimowym i letnim, kiedy dzień i noc na całej Ziemi mają prawie taką samą długość.

Chociaż przesilenie zimowe jest często określane jako „pierwszy dzień zimy”, istnieją różne sposoby definiowania daty rozpoczęcia i zakończenia sezonu. 21 grudnia to pierwszy dzień astronomicznej zimy na półkuli północnej, która trwa aż do marcowej równonocy wiosennej. Natomiast pogoda zimowa odpowiada trzem najzimniejszym miesiącom roku kalendarzowego i trwa od 1 grudnia do końca lutego.

Zima słoneczna, określana jako najciemniejsze trzy miesiące w roku, rozpoczyna się na początku listopada i trwa do początków lutego. Wiele starożytnych kultur uważało przesilenie zimowe za „środek zimy”, ponieważ przypadało ono w połowie ciemnego kwartału kalendarzowego.


Trzy sposoby definiowania pory roku

Na półkuli północnej

Światło słoneczne

Pod względem długości

Dzień* w roku

Astronomia

Na podstawie stanowiska

Ziemia związana ze Słońcem*

Meteorologia

Według kalendarza i średniej

Roczna temperatura

*Dokładne daty mogą się nieznacznie różnić w zależności od roku.

Nick Mourtoubalas/Washington Post

Trzy sposoby definiowania pory roku

Na półkuli północnej

Światło słoneczne

Pod względem długości

Dzień* w roku

Astronomia

Na podstawie stanowiska

Ziemia związana ze Słońcem*

Meteorologia

Według kalendarza i średniej

Roczna temperatura

*Dokładne daty mogą się nieznacznie różnić w zależności od roku.

Nick Mourtoubalas/Washington Post

Kiedy jest najkrótszy dzień w roku?

The Krótki dzień Pora roku na półkuli północnej przypada zawsze na przesilenie zimowe. Jednak wcześniejszy zachód słońca i najpóźniejszy wschód słońca w roku nie przypadają tego samego dnia. DC widzi 9 godzin i 26 minut światła dziennego 21 grudnia (wschód słońca o 7:23 i zachód słońca o 16:49). Jednak najwcześniejszy zachód słońca przypada na 16:45 7 grudnia, a najpóźniejszy wschód słońca na 7:27 5 stycznia.

Dokładne daty najwcześniejszego i najpóźniejszego wschodu słońca Zależy od szerokości geograficznej. W dolnych 48 najpóźniejszy zachód słońca i najpóźniejszy wschód słońca mają miejsce odpowiednio dwa tygodnie przed i po przesileniu. W pobliżu koła podbiegunowego najwcześniejszy i najpóźniejszy wschód słońca przypada na 21 grudnia lub w okolicach tego dnia.

Kiedy dni staną się dłuższe?

Podobnie jak wahadło, światło dzienne zaczyna rosnąć po przesileniu, chociaż na początku możesz tego nie zauważyć. DC traci mniej niż jedną sekundę światła dziennego 22 grudnia, ale zyskuje cztery sekundy światła 23 grudnia. Według timeanddate.com. Na początku stycznia światło dzienne wydłuża się o ponad 30 sekund dziennie.

Miasta na wyższych szerokościach geograficznych w pobliżu Bieguna Północnego zaczynają szybciej otrzymywać światło słoneczne. W KotwicaW pierwszym tygodniu stycznia światło dzienne zaczyna wydłużać się do ponad dwóch minut dziennie.

Jak obchodzone jest przesilenie zimowe?

Istoty ludzkie W całej historii Świętowali przesilenie rytuałami, takimi jak ogniska i ceremonialne tańce, aby uczcić przemijanie pór roku. Starożytni Rzymianie obchodzili tygodniowe pogańskie święto SaturnPoświęcony bogu czasu i rolnictwa, świętuje powrót światła słonecznego 17 grudnia.

Współczesne połączenie Bożego Narodzenia z „Yule” pochodzi od rodzimego słowa jal, Przedchrześcijańskie święto przesilenia zimowego organizowane w Skandynawii. Według timeanddate.com uważa się, że zwyczaj zapalania kłody w okresie Bożego Narodzenia wywodzi się z ognisk związanych ze świętem Joule.

Wiele prehistorycznych pomników i punktów orientacyjnych na całym świecie zostało zbudowanych tak, aby przedstawiały zmieniającą się ścieżkę słońca na niebie. Zbudowany ponad 5000 lat temu we współczesnej Anglii Stonehenge jest prawdopodobnie najbardziej znanym z tych prehistorycznych zabytków. Niektórzy historycy twierdzą, że kiedyś istniał duży krąg wolnostojących kamieni Kalendarz słoneczny Służy do śledzenia pór roku. Dziś tysiące ludzi gromadzi się co roku w Stonehenge, aby świętować przesilenia, równonoce i zmianę pór roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *