Islandia ogłasza stan wyjątkowy w związku z narastającymi trzęsieniami ziemi i obawami przed erupcjami wulkanów

Islandia ma 33 aktywne systemy wulkaniczne, najwięcej w Europie, a od końca października zarejestrowano tysiące wstrząsów.

Reklama

Władze ogłosiły stan wyjątkowy po serii trzęsień ziemi, które nawiedziły półwysep Reykjanes w południowo-zachodniej Islandii, wywołując strach przed erupcją wulkanu w tym regionie.

„Szef Policji Krajowej (…) ogłosił stan wyjątkowy ze względu na ochronę ludności w związku z intensywną aktywnością sejsmiczną w Sundjukagikar, na północ od Grindavik” – oznajmił Urząd Ochrony Ludności w oświadczeniu wydanym późnym wieczorem.

Administracja ostrzegła, że ​​„trzęsienia ziemi mogą stać się bardziej znaczące” i że „ta seria wydarzeń może doprowadzić do erupcji”.

Jak tam stwierdzono Islandzkie Biuro Meteorologiczne (IMO) eksplozja może nastąpić „w ciągu kilku dni”.

Ewakuowano miasto Grindavik

Opracowano plany ewakuacji dla miasta Grindavik, liczącego około 4000 mieszkańców, położonego w piątek trzy kilometry na południowy zachód od epicentrum.

Komisja Obrony Cywilnej ogłosiła również, że wyśle ​​łódź patrolową Thor do Grindavik „ze względów bezpieczeństwa”.

W czwartek „Błękitna Laguna”, atrakcja turystyczna w pobliżu Grindavik słynąca z uzdrowisk geotermalnych. Zamknięte zapobiegawczo.

Trzęsienie ziemi w piątkowy wieczór

W piątkowy wieczór dwa trzęsienia ziemi, według wstępnych szacunków IMO o sile 5,2 w skali Richtera, były odczuwalne aż do oddalonej o czterdzieści kilometrów stolicy Reykjavíku i wzdłuż dużej części południowego wybrzeża kraju.

Między północą w piątek a 14:00 czasu GMT zarejestrowano „gęsty rój” składający się z prawie 800 trzęsień ziemi, a od końca października na półwyspie zarejestrowano około 24 000 wstrząsów wtórnych.

IMO odnotowała nagromadzenie magmy na głębokości pięciu kilometrów, która wydobyta na powierzchnię może wywołać erupcję wulkanu.

Od 2021 r. na półwyspie Reykjanes miały miejsce trzy erupcje: w marcu 2021 r., sierpniu 2022 r. i lipcu 2023 r., wszystkie z dala od infrastruktury i obszarów zaludnionych.

Islandia ma 33 aktywne systemy wulkaniczne, najwięcej w Europie.

Podczas swojej ostatniej erupcji w 2010 r. Eyjafjallajökull zablokował europejskie niebo i doprowadził do odwołania 100 000 lotów, co spowodowało uwięzienie dziesięciu milionów pasażerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *