Izrael odpowiada na bezprecedensowy irański atak, gdy Zachód nalega, aby Netanjahu całkowicie unikał wojnyCNN

Trzyosobowy gabinet wojenny Izraela rozważa w ciągu nocy bezprecedensową reakcję kraju Seria ataków dronów i rakiet Ze strony Iranu grozi przekształceniem kryzysu na Bliskim Wschodzie w niekontrolowaną wojnę regionalną.

Gabinet Wojenny jest uprawniony do podjęcia decyzji, jak zareagować na atak, ostrzegł przed tym wydarzeniem jeden z jego członków – minister obrony Yves Gallant. „Jeszcze nie zrobione.”

Gallant powiedział, że Izrael „powtórzył ten atak w niezrównany sposób” i dodał: „Musimy być przygotowani na każdą sytuację”. W swoich pierwszych uwagach izraelski premier Benjamin Netanjahu powiedział: „Przechwyciliśmy, powstrzymaliśmy. Razem zwyciężymy”.

Izraelski urzędnik powiedział w niedzielę CNN, że Izrael odpowie na atak Iranu, ale jego cel nie został jeszcze ustalony. Urzędnik powiedział, że Izrael nie podjął jeszcze decyzji, czy spróbować „rozbić całe jedzenie”, czy zrobić coś więcej.

Jednak zachodni sojusznicy wzywają Izrael do rozładowywania napiętej sytuacji w niedzielę, kończąc tygodniowy okres niepewności i konfliktu od czasu wojny Izraela z Hamasem, w której zginęło ponad 33 000 ludzi. Palestyńczycy w Gazie i enklawie spowodowali katastrofę humanitarną.

Od tego czasu spodziewano się odwetowego ataku Iranu Podejrzewany izraelski atak Atak na ambasadę Iranu w Syrii na początku tego miesiąca wreszcie nastąpił późną sobotą, kiedy ponad 300 rakiet – w tym około 170 dronów i 120 rakiet balistycznych – wystrzelono w stronę izraelskiej ziemi. Izraelscy urzędnicy powiedzieli, że „99%” udało się zapobiec dzięki pomocy sojuszników, w tym Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Francji. Jedyną odnotowaną raną była 10-letnia dziewczynka, która została poważnie ranna przez izraelski myśliwiec przechwytujący.

Represje wydobyły na światło dzienne wieloletni ukryty konflikt między obydwoma krajami i były pierwszym przypadkiem, kiedy Republika Islamska przeprowadziła bezpośredni atak na Izrael ze swojej ziemi.

Chociaż Izrael i Iran od dawna rywalizują ze sobą, napięcie wzrosło w następstwie ataków Hamasu na Izrael, w których zginęło około 1200 osób. Iran wspiera sieć pełnomocników z krajów Bliskiego Wschodu, które od czasu ataków często ścierały się z Izraelem.

W niedzielę Iran oświadczył, że w jego wrogich stosunkach z Izraelem otworzyło się „nowe równanie” i ostrzegł przed „znacznie większym” atakiem na ten kraj, jeśli Netanjahu zdecyduje się na interwencję.

„Postanowiliśmy stworzyć nowe równanie, co oznacza, że ​​jeśli reżim syjonistyczny gdziekolwiek zaatakuje nasze interesy, majątek, osobowości i obywateli, w każdej chwili zemścimy się na nich” – powiedział dowódca Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej. Korpus Strażników (IRGC) Hossein Salami powiedział irańskiej telewizji państwowej. „Reżim syjonistyczny” to termin używany przez Iran w odniesieniu do Izraela.

Wcześniej Sardar Bagheri, szef sztabu irańskich sił zbrojnych, powiedział: „Jeśli reżim syjonistyczny zareaguje, nasz następny ruch będzie bardzo znaczący”.

Stwierdzono, że ataki Iranu wymierzone były w izraelską bazę lotniczą oraz atak na irański konsulat w Damaszku. Irańskie rakiety balistyczne, które dotarły do ​​Izraela, uderzyły w bazę lotniczą w południowym Izraelu, powodując jedynie niewielkie uszkodzenia strukturalne, powiedział rzecznik Izraelskich Sił Obronnych (IDF) Daniel Hagari.

Bagheri powiedział, że z perspektywy Iranu działania wojskowe przeciwko Izraelowi „zakończyły się”. Jednak w niedzielnym wywiadzie dla państwowej telewizji IRINN upierał się, że irańskie siły zbrojne są w stanie najwyższej gotowości i są gotowe „działać, jeśli zajdzie taka potrzeba”.

Ostrzeżenia pojawiły się, gdy Zachód nalegał, aby Izrael cofnął się od krawędzi otwartej wojny ze swoim przeciwnikiem.

Po ataku prezydent USA Joe Biden rozmawiał telefonicznie z Netanjahu i dał jasno do zrozumienia, że ​​Stany Zjednoczone nie będą uczestniczyć w żadnych ofensywnych działaniach przeciwko Iranowi, powiedział CNN wyższy rangą urzędnik administracji Białego Domu.

Biden powiedział Netanjahu, że sobotni wieczór należy uznać za „zwycięstwo”, ponieważ ataki Iranu w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem. Udowodniono „Niezwykła zdolność Izraela do obrony przed bezprecedensowymi atakami i pokonywania ich”.

Izraelskie Ministerstwo Obrony/Podręcznik/Anatolia za pośrednictwem Getty Images

Izraelski minister obrony Yoav Galant (drugi z prawej) uczestniczy w niedzielę w posiedzeniu izraelskiego Gabinetu Wojennego.

Tymczasem Biden powtórzył, że zaangażowanie Ameryki w obronę Izraela pozostaje „niewzruszone” wobec gróźb ze strony Iranu i jego pełnomocników.

Pojawiły się także wezwania do wprowadzenia regulacji na Bliskim Wschodzie. Arabia Saudyjska, główny regionalny rywal Iranu, podkreśliła znaczenie „zapobiegnięcia dalszemu pogłębianiu się” kryzysu, natomiast Katar, który cieszy się bliskimi powiązaniami gospodarczymi z Iranem, wyraził „głębokie zaniepokojenie”. Zjednoczone Emiraty Arabskie ostrzegły przed „nową niestabilnością”, jeśli odcinek nie zostanie zamknięty.

Iran oskarżył Izrael i zapowiedział odwet zbombardowanie terenu ambasady w Syrii na początku tego miesiąca.

Atak powietrzny Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu poinformowało wówczas, że w wyniku zniszczenia budynku ambasady w stolicy Damaszku zginęło co najmniej siedmiu oficerów, w tym najwyższy dowódca elitarnej irańskiej Gwardii Rewolucyjnej (IRGC) Mohammad Reza Zahedi i starszy dowódca Mohammad Hadi Haji Rahimi.

Zahedi, były dowódca sił lądowych i powietrznych IRGC oraz zastępca dowódcy ich operacji, był najważniejszym irańskim celem zabitym od tamtej pory, gdy prezydent USA Donald Trump nakazał zabójstwo generała IRGC Qasema Soleimaniego w Bagdadzie. 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *