Kanada rozmieści siły zbrojne w celu opanowania szybko rozprzestrzeniających się pożarów w Kolumbii Brytyjskiej

(Reuters) – Kanada wysyła siły zbrojne do walki z szybko rozprzestrzeniającymi się pożarami w Kolumbii Brytyjskiej, powiedział w niedzielę premier Justin Trudeau, ponieważ zachodnia prowincja boryka się z suchymi warunkami i wiatrami, które zmusiły do ​​ewakuacji ponad 35 000 osób. zamówienie

Prowincja wprowadziła stan wyjątkowy pod koniec piątku, dając władzom większe uprawnienia do radzenia sobie z zagrożeniami pożarowymi. Do soboty ponad 35 000 mieszkańców otrzymało nakaz ewakuacji, a kolejne 30 000 otrzymało ostrzeżenia o ewakuacji.

Pożar McDougall Creek koncentruje się w mieście Kelowna, około 300 kilometrów (180 mil) na wschód od Vancouver, w którym mieszka około 150 000 ludzi. Ale inne pożary wywołane dotkliwą suszą odnotowano w pobliżu granicy z USA i na północno-zachodnim Pacyfiku.

Ministrowie i urzędnicy rządowi wezwali mieszkańców mieszkających w strefach nakazu ewakuacji do podjęcia natychmiastowych działań w interesie własnym i strażaków.

Premier Kolumbii Brytyjskiej David Eby nałożył w sobotę zakaz podróżowania, który nie jest niezbędny, aby zwolnić schronienie dla ewakuowanych i strażaków. Urzędnicy zaapelowali do ludzi, aby unikali podróżowania w rejony objęte pożarem i latali dronami w celu robienia zdjęć, które, jak twierdzą, mogą zakłócać pracę strażaków.

Urzędnicy nie podali jeszcze szacunkowej liczby zniszczonych budynków.

Trudeau powiedział w tweecie, że rząd federalny zgodził się wysłać pomoc na prośbę rządu PC.

Pożary lasów nie są rzadkością w Kanadzie, ale rozprzestrzenianie się pożarów i zamieszanie podkreślają nasilenie najgorszego sezonu pożarów.

Pożary wyczerpały lokalne zasoby i przyciągnęły federalną pomoc i wsparcie z 13 stanów. Co najmniej czterech strażaków zginęło w pracy.

Scena pożarów lasów w Squilax, Kolumbia Brytyjska, Kanada, 18 sierpnia 2023 r., na tym zrzucie ekranu uzyskanym przez wideo z mediów społecznościowych X@AlpineLifer/REUTERS Zdobądź prawa licencyjne

Około 140 000 km kwadratowych (54 054 2) ziemi, mniej więcej wielkości stanu Nowy Jork, spłonęło już w całym kraju, a smugi dymu rozciągają się wzdłuż wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. Urzędnicy państwowi przewidują, że sezon pożarów może trwać do jesieni z powodu powszechnych warunków przypominających suszę.

Niebiosa płoną

Około 2000 km na północ w Yellowknife, stolicy Terytoriów Północno-Zachodnich, niekontrolowany pożar spowodował ewakuację 20 000 mieszkańców w zeszłym tygodniu.

Obecnie oczekuje się, że pożar nie dotrze do granic miasta do końca tygodnia, a niektóre opady deszczu i niższe temperatury pomogą spowolnić jego postęp, poinformowali urzędnicy.

Krista Flesjer, która wyjechała z miasta ze swoimi psami, powiedziała, że ​​to była trudna podróż.

„Bałam się, że wpadniemy w ogień przechodzący przez ulicę” – powiedziała.

Dla Flesgera głównym zmartwieniem jest to, czy jego dwuletni dom przetrwa.

Autostrada TransCanada została zamknięta w pobliżu Chase, około 400 km na północny wschód od Vancouver, BC. Autostrada jest główną arterią wschód-zachód, z której korzystają tysiące kierowców i kierowców ciężarówek w drodze do Vancouver, najbardziej ruchliwego portu w kraju.

Kip Lumquist, który pracuje w sklepie z pamiątkami w Craigellachie, turystycznym miejscu na autostradzie, powiedział, że w zeszłym tygodniu widział kilka aktów wandalizmu.

„To było szalone. Nie mogliśmy zobaczyć gór, wzgórz, drzew, niczego (prawdopodobnie przez dwa i pół dnia)” – powiedział Lumquist. „Jeżdżę białym pojazdem, a kiedy wychodzę, żeby wsiąść do samochodu… jest po prostu czarny.… To niszczy społeczność”.

Raport Denny’ego Thomasa; Montaż autorstwa Kim Coghill i Marka Portera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Zdobądź prawa licencyjneOtwiera nową kartę

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *