Kolejne trzęsienie ziemi o sile 6,3 miliona w Turcji i Syrii wywołuje panikę

ANTAKYA, Turcja, 20 lutego (Reuters) – Trzęsienie ziemi o sile 6,3 w skali Richtera nawiedziło południową Turcję w pobliżu granicy z Syrią późnym wieczorem w poniedziałek.

Dwóch reporterów Reutera powiedziało, że wstrząsy były silne i trwałe, uszkadzając budynki i wysyłając kurz w nocne powietrze w centralnym mieście Antakya, epicentrum. Było to również odczuwalne w Egipcie i Libanie, podali reporterzy Reutera.

Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC) poinformowało, że wstrząs wystąpił na płytkiej głębokości 2 km (1,2 mil).

Policja patrolowała Andakyę, gdy karetki pędziły do ​​obszaru dotkniętego trzęsieniem ziemi w pobliżu centrum miasta. Dwie osoby zemdlały, podczas gdy inne wykonywały połączenia alarmowe z telefonów komórkowych na ulicach otaczających Central Park.

Po ostatnim trzęsieniu ziemi Reuters widział tureckie ekipy ratownicze biegnące pieszo, by sprawdzić mieszkańców, z których większość mieszkała w prowizorycznych namiotach od czasu wstrząsów dwa tygodnie wcześniej.

Najnowsze aktualizacje

Zobacz jeszcze 2 historie

Muna Al Omar powiedział, że był w namiocie w parku w centrum Antakyi, kiedy nastąpiło trzęsienie ziemi.

„Myślałam, że ziemia pęknie mi pod stopami” – płakała, trzymając w ramionach 7-letniego syna.

– Czy będzie kolejny wstrząs wtórny? zapytała.

Dwa duże trzęsienia ziemi, które miały miejsce 6 lutego, wstrząsnęły również sąsiednią Syrią, pozostawiając ponad milion ludzi bez dachu nad głową i zabijając ponad 46 000 osób w obu krajach.

Mniejsze trzęsienia ziemi wstrząsały regionem w ciągu ostatnich dwóch tygodni, ale poniedziałkowe trzęsienie było największe od 6 lutego.

„Był bardzo silny. Wyrzucił nas z naszych miejsc” – powiedział Burhan Abdelrahman, który wychodził ze swojego namiotu w obozie w centrum miasta Antakya, kiedy nastąpiło trzęsienie ziemi.

„Zaprosiłem krewnych z Syrii, Adany, Mersinu, Izmiru z całego świata, aby ich odwiedzili”.

Turecka agencja ds. Katastrof, AFAD, wezwała mieszkańców do trzymania się z dala od wybrzeża Morza Śródziemnego, ponieważ trzęsienie może podnieść do 50 centymetrów wody.

Filmy opublikowane w mediach społecznościowych, które nie zostały zweryfikowane przez Reutera, pokazują pasażerów ukrywających się w panice na lotnisku Ananya, gdy trzęsienie wstrząsnęło szklanym budynkiem.

Dodatkowe raporty Ece Toksabay w Ankarze; Przez Parisę Hafezi; Redakcja: Mark Heinrich, Alexander Smith i Jonathan Spicer

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *