Konflikt na Ukrainie zintensyfikował działania dyplomatyczne z powodu przerw w dostawie prądu

  • Zełenski rozmawia z przywódcami USA, Francji i Turcji
  • Ukraina walczy o przywrócenie elektryczności w Odessie i innych obszarach
  • Wsparcie USA „jak długo to potrwa” – Yellen

KIJÓW, 12 grudnia (Reuters) – Stany Zjednoczone priorytetowo traktują wysiłki na rzecz poprawy obrony przeciwlotniczej Ukrainy, powiedział w niedzielę prezydent Ukrainy Joe Biden. 10. miesiąc.

Zaciekłe walki trwały nieprzerwanie na wschodzie i południu kraju, podczas gdy ataki dronów i rakiet na kluczową infrastrukturę energetyczną, zwłaszcza w portowym mieście Odessa nad Morzem Czarnym, trzymały wielu Ukraińców w chłodzie i ciemności.

Nie prowadzono rozmów pokojowych w sprawie najbardziej śmiercionośnego konfliktu w Europie od czasów II wojny światowej, który Moskwa określa jako „specjalną operację wojskową”, a Ukraina i jej sojusznicy nazywają niesprowokowanym aktem agresji.

„Kontynuujemy współpracę z partnerami” – powiedział Zełenski po rozmowie z Bidenem oraz przywódcami Francji i Turcji, spodziewając się „ważnych wyników” w przyszłym tygodniu z serii międzynarodowych wydarzeń dotyczących sytuacji na Ukrainie.

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zorganizuje w poniedziałek spotkanie online z przywódcami G7, a ministrowie spraw zagranicznych UE będą próbowali uzgodnić więcej sankcji na Rosję i Iran oraz więcej pomocy lub dostaw broni dla Ukrainy.

Chociaż Zełenski przeprowadził kilka rozmów z Bidenem, prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem Turcji Tayyipem Erdoganem od czasu inwazji sił rosyjskich pod koniec lutego, kumulacja rozmów w ciągu jednego dnia nie jest zjawiskiem regularnym.

Zełenski powiedział, że podziękował Bidenowi za „bezprecedensową pomoc w zakresie bezpieczeństwa i finansową” udzieloną przez USA i rozmawiał z prezydentem USA o potrzebie Ukrainy w zakresie skutecznych systemów obrony przeciwlotniczej w celu ochrony jej ludności.

Biden „potwierdził zaangażowanie Ameryki w dalsze bezpieczeństwo, pomoc gospodarczą i humanitarną dla Ukrainy, pociągnął Rosję do odpowiedzialności za jej zbrodnie wojenne i okrucieństwa oraz nałożył na Rosję koszty za agresję” – powiedział Biały Dom.

Sekretarz skarbu USA Janet Yellen powiedziała CBS „60 Minutes”, że wsparcie Waszyngtonu dla ukraińskiej armii i gospodarki – ponad 50 miliardów dolarów i wciąż rośnie – „zajmie tyle czasu, ile potrzeba” i powtórzyła, że ​​zakończenie wojny leży w najlepszym interesie Ameryki. może zrobić światowej gospodarce.

Rozmowy tureckie

Wcześniej Zełenski powiedział, że odbył „bardzo znaczącą” rozmowę z Macronem na temat „bezpieczeństwa, energii, gospodarki, dyplomacji”, która trwała ponad godzinę, oraz „bardzo konkretne” rozmowy z Erdoganem na temat zabezpieczenia ukraińskiego eksportu zboża.

Turcja, która występowała jako mediator w rozmowach pokojowych w pierwszych miesiącach wojny, współpracowała z ONZ nad umową zbożową, która otworzyła ukraińskie porty na eksport w lipcu po sześciomiesięcznej rosyjskiej blokadzie.

Biuro Erdogana poinformowało, że turecki przywódca odbył w niedzielę telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, w którym wezwał do szybkiego zakończenia konfliktu.

Putin powiedział w zeszłym tygodniu, że ostateczne porozumienie w sprawie Ukrainy będzie trudniejsze, ponieważ Moskwa całkowicie straciła zaufanie do Zachodu, ostrzegając przed przedłużającą się wojną.

Moskwa nie wykazała chęci poszanowania suwerenności Ukrainy i przedwojennych granic, twierdząc, że cztery regiony, które, jak twierdzi, zostały zaanektowane z Ukrainy we wrześniu, są „zawsze” częścią Rosji. Rząd w Kijowie wykluczył oddanie jakiejkolwiek ziemi Rosji w zamian za pokój.

Ciężkie walki

Na Ukrainie cały front wschodni był pod ciągłym ostrzałem i ciężkimi walkami.

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w niedzielnym wieczornym komunikacie, że siły rosyjskie kontynuowały wysiłki w celu odparcia ukraińskiej obrony, szkolenia czołgów i ataków artyleryjskich na 26 osad w pobliżu Awdijwki i Bagmutu.

Serhij Gajdaj, zesłany gubernator obwodu ługańskiego okupowanego przez Rosję, powiedział ukraińskiej telewizji, że lokalne siły wdarły się do hotelu w mieście Kadijewka, w którym przebywali członkowie rosyjskiej prywatnej grupy wojskowej Wagnera, zabijając kilku z nich.

Zdjęcia opublikowane na kanałach Telegramu przedstawiały zawalony budynek.

„Mieli mały pop w miejscu, w którym znajduje się siedziba firmy Wagner” – powiedział. „Duża liczba tych, którzy tam byli, zmarła”.

Twierdzenia nie zostały zweryfikowane przez Reutera, a Ministerstwo Obrony Rosji nie było od razu dostępne do komentowania.

Moskwa atakuje infrastrukturę energetyczną Ukrainy falami ataków rakietowych i dronów, czasami odcinając zasilanie milionom cywilów zimą, kiedy temperatury często spadają poniżej zera stopni Celsjusza.

Siły rosyjskie użyły irańskich dronów do ataku w sobotę na dwie elektrownie w czarnomorskim porcie Odessa, pozbawiając prądu około 1,5 miliona ludzi – i prawie całą krytyczną infrastrukturę w porcie i wokół niego.

Zełenski powiedział, że inne obszary doświadczające „bardzo trudnych” warunków dostaw energii to stolica Kijów i obwód kijowski, a także cztery regiony zachodniej Ukrainy i obwód dniepropetrowski w centrum kraju.

Relacja Nicka Starko z Kijowa; Dodatkowe raporty Ronalda Popsky’ego z Winnipeg w Kanadzie; autorstwa Lydii Kelly i Lincolna Feista; Montaż autorstwa Granta McCoola i Simona Camerona-Moore’a

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *