Liczba ofiar śmiertelnych tajfunu Nalgay w stolicy Filipin spadła do 45

  • Ciężkie straty w dotkniętej osuwiskami prowincji Maguindanao
  • Liczba ofiar śmiertelnych została zmniejszona z 72 do 45 po procesie
  • Filipiny mają średnio 20 sztormów tropikalnych rocznie

MANILA, 29 października (Reuters) – Manila i pobliskie miasta przygotowały się w sobotę na burzę tropikalną Nalke, która zabiła 45 osób, ponieważ wywołała osuwiska w południowych prowincjach Filipin.

Agencja ds. katastrof w południowo-wschodniej Azji obniżyła liczbę ofiar śmiertelnych z 72 do 45 po zweryfikowaniu raportów załóg naziemnych, w tym ratowników poszukujących 18 zaginionych osób.

Mieszkańcy strefy przybrzeżnej stolicy zostali ewakuowani, a zajęcia na wszystkich poziomach zostały zawieszone, poinformowało biuro burmistrza.

Burmistrz Manili Honey Laguna-Bangan w sobotę zarządził zamknięcie miejskich cmentarzy, które podczas wydłużonego weekendu Wszystkich Świętych będą odwiedzane przez miliony.

Sztorm tropikalny, z maksymalnymi utrzymującymi się wiatrami 95 km/h (60 mph) i porywami 130 km/h (80 mph), spowodował w sobotę kilka osunięć ziemi na wschodnich Filipinach.

Państwowa Agencja Meteorologiczna w swoim najnowszym komunikacie prasowym ostrzegała przed powszechnymi powodziami i osunięciami ziemi z powodu ulewnych deszczy, a czasami ulewnych deszczy w regionie stołecznym i przyległych prowincjach.

Linie lotnicze odwołały 116 lotów krajowych i międzynarodowych do iz głównej bramy na Filipiny. Według Straży Przybrzeżnej około 7500 pasażerów, kierowców i stewardów oraz 107 statków utknęło w portach.

Agencje rządowe zapewniają pomoc i paczki żywnościowe poszkodowanym rodzinom, powiedział na Twitterze prezydent Ferdinand Marcos Jr.

Według zdjęć udostępnionych przez agencję straż przybrzeżna prowadziła mieszkańców przez głębokie do klatki piersiowej powodzie, podczas gdy ratownicy używali jednoczęściowego plastikowego krzesła i starej lodówki do transportu dzieci i osób starszych w centralnej prowincji Leyte.

Większość zgonów w wieku 40 lat odnotowano w prowincji Południowe Maguindanao.

„Nie lekceważymy możliwości większej liczby ofiar” – powiedział stacji radiowej DZMM Cyrus Dorena, administrator prowincji Maguindanao. „Ale modlimy się, aby nie wzrosła znacząco”.

Na Filipinach rocznie odnotowuje się średnio 20 sztormów tropikalnych. W grudniu cyklon Rai kategorii 5 zdewastował centralne prowincje, zabijając 407 osób i raniąc ponad 1100.

Raport Neila Jerome’a ​​Moralesa; Montaż przez Chrisa Reesa i Williama Mallarda

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *