Liz Truss rezygnuje po sześciu tygodniach ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii

  • Truss mówi, że pojedzie w przyszłym tygodniu
  • Sunak i Mordant byli postrzegani jako pretendenci do najwyższej pracy
  • Boris Johnson może wrócić
  • Truss był najkrótszym premierem Wielkiej Brytanii

LONDYN, 20 października (Reuters) – Liz Truss powiedziała w czwartek, że ustąpi ze stanowiska premiera Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu tygodni po planie gospodarczym, który wstrząsnął rynkami finansowymi, podniósł koszty życia wyborców i rozgniewał wielu jej obywateli. Przyjęcie.

Partia Konserwatywna, która ma znaczną większość w parlamencie, nie będzie musiała przeprowadzać ogólnokrajowych wyborów przez kolejne dwa lata i wybierze nowego lidera do 28 października.

Ta rywalizacja może zmusić byłego ministra finansów Rishi Sunaka do walki z Bennym Mordantem, ale może również doprowadzić do powrotu byłego premiera Borisa Johnsona, który został zwolniony w lipcu.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Przemawiając przed drzwiami swojego biura przy Downing Street 10, Truss przyznał, że stracił zaufanie swojej partii i powiedział, że ustąpi w przyszłym tygodniu, stając się najkrótszym premierem w historii Wielkiej Brytanii.

„Więc rozmawiałam z Jego Wysokością Królem, aby poinformować go, że rezygnuję z funkcji przywódcy Partii Konserwatywnej” – powiedziała Truss, która wspierała swojego męża i jego doradców oraz lojalnych ministrów podczas zauważalnej nieobecności.

Truss został czwartym premierem Wielkiej Brytanii w ciągu sześciu lat po tym, jak we wrześniu został wybrany na kierownictwo Partii Konserwatywnej przez jej członków, a nie przez szerszy elektorat, i przy poparciu jednej trzeciej prawodawców partii.

Obiecał obniżki podatków finansowane z pożyczek, deregulacji i gwałtownego przesunięcia na prawo w kwestiach kulturalnych i społecznych.

Mianowany 6 września, został w zeszłym tygodniu zmuszony do zwolnienia swojego ministra finansów i bliskiego sojusznika politycznego, Kwasiego Kwartenga, i porzucenia prawie całego swojego planu gospodarczego, ponieważ jego plany niefinansowanych obniżek podatków upadły w funcie i brytyjskich obligacjach. Zarówno jego, jak i Partii Konserwatywnej notowania aprobaty spadły.

W środę stracił drugiego z czterech starszych ministrów rządu, który wybuchnął śmiechem, gdy próbował bronić swojego stanowiska w parlamencie i zobaczył, jak jego prawodawcy otwarcie walczą o politykę, pogłębiając poczucie zamieszania w Westminsterze.

Wykres słupkowy przedstawiający kadencję brytyjskich premierów od 1970 roku.

Nowy minister finansów Jeremy Hunt ściga się teraz, aby znaleźć dziesiątki miliardów funtów w cięciach wydatków, aby uspokoić inwestorów i odbudować reputację finansową Wielkiej Brytanii.

W sytuacji, gdy gospodarka pogrążona jest w recesji, a inflacja jest na najwyższym poziomie od 40 lat, miliony Brytyjczyków zmagają się z kosztami kryzysu.

Hunt, który wycofał się z wyścigu o przywództwo, ma przedłożyć nowy budżet 31 października.

Kolejny wyścig dla Downing Street

Obsadzenie kolejnego niepopularnego premiera podkreśla, jak niestabilna stała się brytyjska polityka od czasu głosowania w 2016 r. za opuszczeniem UE, co rozpętało walkę o kierunek kraju.

Sunak, głęboko niepopularny wśród części Partii Konserwatywnej po tym, jak pomógł podsycić letnią rewoltę przeciwko Johnsonowi, był jednym z tych, którzy mieli walczyć o tę rolę.

Były minister obrony Benny Mordant może startować u boku minister spraw wewnętrznych Suelli Braverman, która ustąpiła w środę.

Johnson, który wciąż czeka dochodzenie w sprawie tego, czy wprowadził parlament w błąd po tym, jak on i jego pracownicy gościli kilka imprez podczas blokady COVID-19, również może być kandydatem.

Oblicze głosowania w sprawie Brexitu w 2016 r. Wygląda na dużą w polityce, odkąd został burmistrzem Londynu w 2008 r. Poprowadził swoją partię do miażdżącego zwycięstwa w wyborach w 2019 r., ale w lipcu został zmuszony do opuszczenia urzędu przez kolegów zniesmaczonych jego zachowaniem.

„Mam nadzieję, że podobał ci się twój świąteczny szef. Czas wracać” – powiedział na Twitterze James Duttridge, konserwatywny prawodawca. „Pewne problemy w biurze wymagają rozwiązania. #bringbackboris”.

Oczekuje się, że członkowie partii i konserwatywni prawodawcy będą komentować głosowanie. Sondaż na początku tego tygodnia pokazał, że większość członków chciała odzyskać Johnsona, ale szanse na wyścig stawiają Sunaka przed Mordantem, ministrem obrony Benem Wallace’em i Johnsonem.

Dla Truss przejdzie do historii jako najkrócej żyjący premier, zastępując George’a Canninga, który pełnił tę funkcję przez 119 dni, kiedy zmarł w 1827 roku.

Szybkie zniknięcie Trudeau z ostatniego zamieszania, które uderzyło w Westminster – skłoniło wielu konserwatywnych deputowanych do otwartej rozpaczy z powodu stanu tej najbardziej udanej partii politycznej w Wielkiej Brytanii.

Zapytany, czy mógłby wyzdrowieć z tego, jeden z prawodawców odpowiedział: „Nie za milion lat”.

Główna opozycyjna Partia Pracy – i wielu wyborców – wezwała do wyborów powszechnych.

„Oczywiście nie głosowano za decyzjami politycznymi, które podejmował, żaden z Brytyjczyków żadnej z nich nie słyszał” – powiedział 50-letni Kelly Rodgers Reuterowi na Downing Street. „Więc (to) słuszne i właściwe, że powinna iść.”

„Ale jest jednocześnie symbolem swojej partii – to kompletny chaos”.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać nieograniczony bezpłatny dostęp do Reuters.com

Napisane przez Kate Holden; Dodatkowe reportaże autorstwa Farooq Sulaimana, Williama Jamesa, Sachin Ravikumar, Kylie MacLellan i Reuters TV; Edytowanie przez Catherine Evans

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *