Microsoft zwolni 10 000 miejsc pracy w miarę nasilania się zwolnień technologicznych

18 stycznia (Reuters) — Microsoft Corp (MSFT.O) Firma zwolniła 10 000 miejsc pracy i pobrała w środę opłatę w wysokości 1,2 miliarda dolarów, ponieważ jej klienci korzystający z chmury obliczeniowej podzielili swoje koszty, twierdząc, że firma przetrwa spowolnienie.

Zwolnienia, znacznie większe niż cięcia Microsoftu w zeszłym roku, spowodowały dziesiątki tysięcy zwolnień w sektorze technologicznym, który wyprzedził swój nieustający wzrost podczas pandemii.

Ta wiadomość jest szczególnie dramatyczna dla Microsoftu, producenta oprogramowania, który dużo zainwestował w sztuczną inteligencję, która jest jasnym punktem w branży.

W notatce dla pracowników dyrektor naczelny Satya Nadella powiedział, że zwolnienia, które dotyczą mniej niż 5% siły roboczej, zakończą się do końca marca, a ogłoszenia rozpoczną się w środę.

Czas zbiega się z czasem rywala Amazon.com Inc (AMZN.O) Powiedział, że więcej pracowników zostanie powiadomionych o zwolnieniach 18 000 osób.

Nadella powiedział, że klienci chcą ograniczyć swoje wydatki na cyfrowe i „zachować ostrożność, ponieważ niektóre części świata znajdują się w recesji, podczas gdy inne jej oczekują”. Kolejną firmą obsługującą przedsiębiorstwa jest Palantir Technologies Inc (PLTR.N)W tym tygodniu powiedział, że obniżenie kosztów chmury jest priorytetem dla jego klientów w pierwszej dziesiątce.

Oprócz kosztów odpraw, Microsoft poniesie opłatę w wysokości miliarda dolarów z tytułu zmian w swojej linii produktów sprzętowych i konsolidacji umów najmu, „ponieważ tworzymy większą gęstość wśród naszych pracowników” – powiedział Nadella.

Opłata stanowi negatywny wpływ 12 centów na akcję na zyski w drugim kwartale roku fiskalnego 2023, podał Microsoft.

Analityk Wedbush Securities, Dan Ives, powiedział: „To jest moment na opatrunek, aby chronić marże i redukować koszty w miękkim makro, co ulica będzie nadal doceniać”.

Akcje Microsoftu wzrosły o mniej niż 1%.

Nadella powiedział, że firma będzie nadal inwestować kapitał i talenty w strategiczne obszary oferujące usługi, takie jak OpenAI ChatGPT, futurystyczny chatbot, który przyciągnął uwagę sztucznej inteligencji i Doliny Krzemowej.

„Następna wielka fala komputerowa rodzi się wraz z postępami w sztucznej inteligencji, które przekształcają najbardziej wyrafinowane modele na świecie w nową platformę obliczeniową” – powiedział.

Microsoft powiedział w lipcu ubiegłego roku, że niewielka liczba stanowisk została zmniejszona, aw październiku serwis informacyjny Axios poinformował, że firma zwolniła mniej niż 1000 pracowników w wielu działach.

Firma zmaga się z załamaniem na rynku komputerów osobistych po wygaśnięciu boomu epidemicznego, pozostawiając niewielki popyt na system Windows i powiązane oprogramowanie.

Reportaż Jeffreya Dustina z Davos oraz Yuvraja Malika i Akasha Srirama z Bangalore; Montaż autorstwa Shinjini Ganguly i Nicka Ziemińskiego

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *