Redukcje miejsc pracy rozprzestrzeniły się w całej branży technologicznej, a Microsoft zwolnił 10 000 osób

Microsoft likwiduje 10 000 miejsc pracy, czyli prawie 5% swojej siły roboczej, aby dołączyć do innych firm technologicznych Zmniejszyło to ich ekspansję w okresie epidemii.

Firma powiedziała w środę w zgłoszeniu regulacyjnym, że zwolnienia są odpowiedzią na „szerokie warunki gospodarcze i zmieniające się priorytety klientów”.

Firma programistyczna z Redmond w stanie Waszyngton poinformowała, że ​​wprowadzi zmiany w swoim portfolio sprzętowym i skonsoliduje wynajmowaną powierzchnię biurową.

Microsoft likwiduje znacznie mniej miejsc pracy niż dodał podczas pandemii Covid-19, odpowiadając na gwałtowny wzrost popytu Wiele osób pracuje i uczy się z domu, korzystając z oprogramowania do pracy i usług przetwarzania w chmurze.

„Duża część tego to przepracowanie przy zatrudnianiu” – powiedział Joshua White, profesor finansów na Uniwersytecie Vanderbilt.

Siła robocza Microsoftu wzrosła o około 36% w ciągu dwóch lat podatkowych od wybuchu pandemii, ze 163 000 pracowników pod koniec czerwca 2020 r. do 221 000 w czerwcu 2022 r.

Zwolnienia „stanowią mniej niż 5 procent całej naszej siły roboczej, a niektóre ogłoszenia mają miejsce dzisiaj” – powiedział dyrektor generalny Satya Nadella w e-mailu do pracowników.

„Chociaż zlikwidujemy role w niektórych obszarach, będziemy nadal zatrudniać w kluczowych strategicznych obszarach” – powiedział Nadella. Podkreślił, jak ważne jest zbudowanie „nowej platformy obliczeniowej” z wykorzystaniem postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Klienci, którzy przyspieszyli wydatki na technologię cyfrową podczas pandemii, teraz „próbują zoptymalizować swoje wydatki cyfrowe, aby robić więcej za mniej” – powiedział.

„Widzimy, że firmy z każdej branży i z każdej lokalizacji geograficznej zachowują się ostrożnie, ponieważ niektóre części świata pogrążają się w recesji, podczas gdy inne ją przewidują” – napisał Nadella.

Inne firmy technologiczne również redukują zatrudnienie W obliczu obaw o spowolnienie gospodarcze.

Amazon i producent oprogramowania biznesowego Salesforce ogłosili na początku tego miesiąca poważne redukcje miejsc pracy, ponieważ obniżają płace, które gwałtownie wzrosły podczas blokady związanej z pandemią.

Amazon powiedział, że zmniejszy około 18 000 stanowisk i zaczął powiadamiać pracowników, których to dotyczy, w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Kostaryce w środę, zgodnie z e-mailami od kierownictwa. Redukcje zatrudnienia, które rozpoczęły się w listopadzie, są największymi zwolnieniami w historii firmy z siedzibą w Seattle, choć stanowią jedynie ułamek jej 1,5 miliona pracowników na całym świecie.

Meta, firma macierzysta Facebooka, zwalnia 11 000 osób, czyli około 13% siły roboczej. A Elon Musk, nowy dyrektor generalny Twittera, zwolnił pracowników firmy.

Nadella nie odniósł się bezpośrednio do zwolnień, kiedy pojawił się na dorocznym spotkaniu Światowego Forum Ekonomicznego w środę. Odbędzie się w tym tygodniu w Davos w Szwajcarii.

Zapytany przez założyciela forum Klausa Schwaba, co zwolnienia technologiczne oznaczają dla modelu biznesowego branży, Nadella powiedział, że firmy, które prosperowały podczas pandemii COVID-19, teraz widzą, że popyt „normalizuje się”.

„Oczywiście, powinniśmy być również biegli w dziedzinie techniki, prawda?” — powiedział Nadella. „Nie chodzi o to, żeby wszyscy robili mniej. Musimy robić mniej. Musimy więc pokazać wzrost naszej produktywności dzięki naszej własnej technologii.

Microsoft odmówił odpowiedzi na pytania dotyczące tego, gdzie będą koncentrować się zwolnienia i zamknięcia biur. Firma wysłała w środę zawiadomienie do urzędników stanu Waszyngton, że zwolni 878 pracowników w swoich biurach w Redmond i pobliskich miastach Bellevue i Issaquah.

W czerwcu w Stanach Zjednoczonych było 122 000 pracowników, a gdzie indziej 99 000.

White, profesor Vanderbilt, powiedział, że wszystkie branże chcą ciąć koszty przed potencjalną recesją, ale firmy technologiczne mogą być szczególnie wrażliwe na szybki wzrost stóp procentowych, narzędzie, które może być narzędziem. Rezerwa Federalna była w ostatnich miesiącach agresywna w walce z inflacją.

„Uderza to w firmy technologiczne nieco mocniej niż w przemysł lub towary konsumpcyjne, ponieważ większość wartości Microsoftu tkwi w projektach, które mają przepływy pieniężne, których nie można wypłacić przez lata” – powiedział.

Wśród ostatnich projektów, które przyciągają uwagę, jest inwestycja Microsoftu w OpenAI, partnera startowego z San Francisco, który opracowuje narzędzie do pisania ChatGB. oraz inne systemy sztucznej inteligencji, które mogą generować czytelny tekst, obrazy i kod komputerowy.

Microsoft, który jest właścicielem biznesu gier Xbox, również stoi w obliczu niepewności regulacyjnej Activision planuje przejęcie za 68,7 miliardów dolarów Activision Blizzard, giganta gier wideo w USA i Europie, który rok temu zatrudniał około 9800 pracowników.

____

Pisarz biznesowy AP, Kelvin Chan, przyczynił się do powstania tej historii z Londynu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *