Na nagraniu słychać, jak Trump omawia wrażliwy dokument dotyczący Iranu

Washington Post uzyskał nagranie audio z 2021 r., w którym były prezydent Donald Trump wydaje się chwalić posiadaniem tajnego dokumentu związanego z Iranem, którego, jak przyznaje, nie odtajnił przed odejściem ze stanowiska.

Nagranie wykonane podczas spotkania w klubie golfowym Trumpa w Bedminster w stanie New Jersey było kluczowym dowodem uzyskanym przez specjalnego doradcę Jacka Smitha. Wydaje się, że podważa to twierdzenia Trumpa, że ​​odtajnił dokumenty przed odejściem ze stanowiska lub że nie był świadomy posiadania zastrzeżonych dokumentów po opuszczeniu Białego Domu.

Taśma, która była cytowana w federalnym akcie oskarżenia przeciwko Trumpowi, rozpoczęła się w poniedziałek CNNTrump szczegółowo opisuje aspekty wielostronicowego dokumentu, który, jak twierdzi, może zaatakować Iran.

„Słuchaj, jako prezydent mogłem to sklasyfikować, teraz nie mogę… Czy to nie imponujące? To całkiem fajne” – powiedział Trump w nagraniu.

Trumpowi postawiono 37 zarzutów karnych związanych z niewłaściwym obchodzeniem się z dokumentami niejawnymi. W niedawnym wywiadzie Trump powiedział, że nie wiedział, że dossier dotyczące Iranu znajdowało się wśród przedmiotów w pudłach odzyskanych przez FBI i Departament Sprawiedliwości w Mar-a-Lago – jego prywatnym klubie i domu na Florydzie. Dodał, że wszystko, co zabrał ze sobą, było tajne. Nie przyznał się do winy na początku tego miesiąca podczas procesu przed sądem federalnym w Miami.

49-stronicowy akt oskarżenia prokuratorów przedstawia dwa przypadki, w których Trump ujawnił poufne dokumenty w niezabezpieczonych środowiskach osobom, które nie miały niezbędnych poświadczeń bezpieczeństwa, aby uzyskać dostęp do niejawnych informacji postprezydenckich. Drugim wydarzeniem wyszczególnionym w akcie oskarżenia jest spotkanie w sierpniu lub wrześniu 2021 r., podczas którego Trump pokazał anonimowemu przedstawicielowi swojego zespołu działań politycznych tajną mapę „Kraju B” i powiedział tej osobie, że nie powinna udostępniać mapy.

W akcie oskarżenia cytowane jest nagranie audio opisujące spotkanie Trumpa w lipcu 2021 r. w swoim klubie golfowym Bedminster z dwoma pracownikami, a także wydawcą i autorem nadchodzącej książki. Osoby zaznajomione ze sprawą powiedziały, że książka jest nadchodzącym wspomnieniem Marka Meadowsa, szefa sztabu Trumpa.

Meadows opisał tę scenę w swojej książce „The Chief’s Chief”, w której opisał czterostronicowy dokument, który, jak powiedział, był planem Trumpa dotyczącym inwazji na Iran i który Departament Obrony i generał Mark A. Powiedział, że to napisała Millie. Połączonych Szefów Sztabów. W tamtym czasie Milley był częstym celem gniewu Trumpa, a były prezydent miał nadzieję odeprzeć artykuły i książki, które Milley opisał jako próbujące odwieść Trumpa od lekkomyślnych działań wojskowych w Iranie.

Byli wojskowi powiedzieli wcześniej The Post, że Milley nie zalecał atakowania Iranu. Jednak Pentagon rutynowo przygotowywał notatki przedstawiające różne wojskowe opcje reagowania na zagranicznego przeciwnika, powiedziały osoby zaznajomione z odprawami Milleya dla prezydenta. Pentagon miał notatkę wzywającą do uderzenia wojskowego na Iran, ale nie została ona napisana przez Milleya, powiedzieli.

Podczas prawie dwuminutowego nagrania Trump opisuje dokument jako „wysoce tajny”, po czym mówi: „To są informacje niejawne”. W pewnym momencie mówi: „Nie wierzyłeś mi, ale teraz już tak. To niesamowite. „

Dźwięk jest również sprzeczny z tym, co Trump powiedział kotwicy Fox News Bretowi Baierowi w wywiadzie wyemitowanym w zeszłym tygodniu. W wywiadzie Trump zaprzeczył, by podczas rozmowy w Bedminster powoływał się na rzeczywisty dokument; Zamiast tego powiedział, że omawia „artykuły z gazet, artykuły z czasopism i artykuły”.

Sędzia Eileen M. Cannon ma przeprowadzić wstępną rozprawę w tej sprawie 14 lipca.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *