Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

42 minuty temu

Śmierć rosyjskiego blogera wojskowego jest przedmiotem śledztwa jako „morderstwo na wysokim poziomie”

Rosyjska komisja śledcza poinformowała w niedzielę, że śmierć rosyjskiego prowojennego blogera wojskowego Władlena Tatarskiego w eksplozji w kawiarni w Sankt Petersburgu w niedzielny wieczór jest badana jako „wysoki stopień morderstwa”.

Rosyjskie ministerstwo zdrowia poinformowało, że w wybuchu rannych zostało 30 osób, a 24 trafiły do ​​szpitala. — poinformowała RIA Novosti.

Czołowy rosyjski bloger wojskowy zginął w eksplozji w kawiarni w Sankt Petersburgu 2 kwietnia 2023 r., poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. „W incydencie zginęła jedna osoba. To korespondent wojskowy Władilon Tatarski” – poinformowało ministerstwo w telegramie.

Olga Malcewa | AFP | Dobre zdjęcia

Tatarski jest wybitnym prowojennym blogerem, który w przeciwieństwie do innych walczył na Ukrainie i obszernie komentował wojnę i strategię wojskową Rosji. Był gościnnym mówcą w hotelu w Petersburgu, kiedy doszło do zamachu bombowego. Prawdziwe nazwisko Tatarskiego brzmiało Maxim Fomin, a niepotwierdzone doniesienia sugerują, że otrzymał posąg w pudełku, które później eksplodowało.

Nie wiadomo, kto stoi za niedzielnym atakiem.

Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa skrytykowała Zachód za to, że nie potępił ataku. Telegram mówi „Jeśli chodzi o jakąkolwiek sprawę związaną z gwałtowną śmiercią rosyjskiego dziennikarza… nie prowadzą dochodzenia, ale nawet nie okazują podstawowego ludzkiego współczucia”.

– Holly Elliott

Godzinę temu

Przywódca najemników Wagnera, Bagmut, twierdzi, że w ratuszu wywieszono rosyjską flagę

Dowódca Grupy Wagnera, grupy najemników walczącej w Bagmucie na wschodzie Ukrainy, powiedział w poniedziałek, że jego jednostki formalnie zajęły miasto Donieck, które od miesięcy znajduje się w centrum walk.

Jewgienij Prigożyn, założyciel prywatnej firmy wojskowej Wagnera, zamieścił wideo na swoim kanale Telegram, twierdząc, że jest hołdem złożonym rosyjskiemu blogerowi wojskowemu Władlenowi Tatarskiemu, który zginął w eksplozji w kawiarni w Petersburgu w niedzielę wieczorem.

„Wywiesiliśmy rosyjską flagę z napisem „Dobra pamięć Władilonowi Tatarskiemu” i flagę PKW „Wagner” na administracji miasta Pakmut. Zgodnie z prawem Pakmut został zajęty” — powiedział Prigożyn w komentarzach opublikowanych w niedzielnym wieczornym Telegramie. Zaznaczył jednak, że jednostki ukraińskie rozlokowane były w zachodnich dzielnicach miasta.

W komentarzach opublikowanych w Telegramie w niedzielę wieczorem Jewgienij Prigożyn, założyciel prywatnej firmy wojskowej Wagner, powiedział: „Zgodnie z prawem Pakmut został zabrany”.

Michaił Swietłow | Dobre zdjęcia

CNBC nie mogła zweryfikować tych doniesień, ale ukraińskie wojsko nie przyznało się do porażki w Bachmucie, z którym walczy od ponad siedmiu miesięcy.

W poniedziałek poinformowały rosyjskie jednostki Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy Bagmuth był bezlitośnie atakowany „próbując przejąć nad nim pełną kontrolę”, ale jego żołnierze „odparli ponad 20 ataków wroga”.

Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Maliar napisała w niedzielę wieczorem na Facebooku, że „sytuacja w Pakmucie jest bardzo napięta”, dodając, że „nasi obrońcy muszą powstrzymać natarcie wroga w trudnych warunkach”.

„Ciężkie straty w personelu” nie odstraszyły sił rosyjskich, powiedział Maliar. Zarówno Ukraina, jak i Rosja twierdzą, że zadały sobie nawzajem znaczne straty podczas miesięcy walk wokół Bagmut, pozostawiając znaczną część miasta w ruinie.

– Holly Elliott

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *