Najnowsze wiadomości o wojnie w Rosji i na Ukrainie

Godzinę temu

Rosyjski minister spraw zagranicznych mówi, że jeśli umowa zbożowa nie zostanie wdrożona, nie będzie działać

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że czarnomorska umowa zbożowa nie będzie działać, jeśli utrzyma się obecne status quo.

Spencer Platt | Wiadomości Getty Images | Dobre zdjęcia

Rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow powiedział w poniedziałek, że umowa zbożowa z Morza Czarnego nie będzie już działać, jeśli będzie kontynuowana w obecnym stanie, zgodnie z tłumaczeniem Google przeprowadzonym przez rosyjską państwową agencję prasową Tass.

Ławrow dodał, że według Reutersa mniej niż 3% zboża eksportowanego w ramach umowy dotarło do najbiedniejszych krajów świata.

Zawarto wynegocjowaną przez ONZ umowę, która umożliwiła transport zboża Guya przez porty Morza Czarnego, zapobiegając zagrożeniu dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, zaostrzonemu przez rosyjską agresję na Ukrainę. Został przedłużony o 60 dni 17 maja.

Moskwa wielokrotnie skarżyła się, że restrykcje nałożone na Rosję uniemożliwiają jej realizację eksportu produktów rolnych i nawozów.

Ruxandra Iordache

3 godziny wcześniej

Kijów, Ukraina i brytyjscy urzędnicy twierdzą, że naloty są wznawiane

Ukraińscy i brytyjscy urzędnicy powiedzieli, że wznowiono naloty na stolicę Ukrainy, Kijów, po nocnym rosyjskim nalocie.

„To znowu koniec. Wypadki i eksplozje o północy na zewnątrz. Obrona przeciwlotnicza ponownie testowana przez tchórzliwych Rosjan. Znowu schronienie” – ambasador Wielkiej Brytanii na Ukrainie Melinda Simmons napisała na Twitterze.

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko wydał osobne oświadczenie o eksplozjach w centrum miasta w poniedziałek rano. W poście Telegrama przetłumaczonym przez Google.

Ponad 40 pocisków powietrze-powietrze i dronów zostało zestrzelonych w nocy w Kijowie, jak poinformowali ukraińscy urzędnicy, podczas 15. rosyjskiego ataku na stolicę Ukrainy w tym miesiącu.

CNBC nie mogła niezależnie zweryfikować rozwoju wydarzeń w terenie.

Ruxandra Iordache

3 godziny wcześniej

Rosja zaatakowała cel wojskowy w Chmielnickim na Ukrainie

Wojska rosyjskie zaatakowały cel wojskowy w mieście Chmielnicki na zachodniej Ukrainie – poinformowały lokalne władze w telegramie. Według Tłumacza Google.

Władze pracują obecnie nad powstrzymaniem pożaru po nocnym ataku. W wyniku bitwy unieruchomiono pięć samolotów.

Szkody dla Chmielnickiego nastąpiły po tym, jak Rosja zintensyfikowała z dnia na dzień działania wojenne z użyciem dronów i pocisków rakietowych przeciwko stolicy Ukrainy, Kijowie.

Ruxandra Iordache

3 godziny wcześniej

Rosja umieściła senator Lindsey Graham na liście osób poszukiwanych

Rosyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych umieściło na swojej liście poszukiwanych senator Lindsey Graham. — poinformowała rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS.

Nominacja nastąpiła po krytyce Moskwy wobec komentarzy Grahama w zredagowanym wideo opublikowanym przez biuro prezydenta Ukrainy ze spotkania senatora z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim w piątek.

W krótkim i zmontowanym klipie wideo amerykański senator zdawał się mówić „Rosjanie umierają”, a następnie „najlepiej wydane pieniądze, jakie kiedykolwiek wydaliśmy”. Sceny spotkały się z ostrą krytyką ze strony Rosji.

Według Reutersa, pełna transkrypcja wypowiedzi Grahama została udostępniona przez kancelarię prezydenta Ukrainy, nie wykazując związku między dwoma wypowiedziami senatora.

Rosja umieściła wcześniej kilku amerykańskich urzędników na swojej czarnej liście, co uniemożliwia im wjazd do kraju, ale nie próbuje ich zatrzymać.

Ruxandra Iordache

3 godziny wcześniej

Kolejna „ciężka noc” w Kijowie, gdy Rosja wznawia naloty na stolicę

Budynek w Kijowie uszkodzony przez irańskie drony Shahed używane przez rosyjskie wojsko.

Zdjęcia kanapy | Lekka rakieta | Dobre zdjęcia

Kijów doznał 15. nalotu od początku miesiąca, kiedy ponad 40 pocisków i irańskich dronów Shahed zostało zestrzelonych na stolicę Ukrainy we wczesnych godzinach poniedziałkowych. Według komentarzy przetłumaczonych przez Google Serhij Babko, szef Wojskowej Administracji Miasta Kijowa.

Siły rosyjskie „próbują ze wszystkich sił zniszczyć kluczowe cele, których potrzebują, a jednocześnie zniszczyć zasoby naszej obrony powietrznej” – powiedział Babko.

Ukraiński burmistrz Witalij Kliczko opisał to jako „kolejną trudną noc dla stolicy”, dodając, że nie było ofiar ani szkód w infrastrukturze, powiedział Tłumacz Google. Komentarze na Telegramie.

Ruxandra Iordache

3 godziny wcześniej

Putin gratuluje „drogiemu przyjacielowi” Erdoganowi reelekcji

Prezydent Rosji Władimir Putin pogratulował swojemu „drogiemu przyjacielowi” prezydentowi Turcji Recepowi Tayyipowi Erdoganowi zwycięstwa w reelekcji w drugiej turze głosowania przeciwko Kemalowi Kilicdaroglu w niedzielę.

„Wysoce cenimy Pański osobisty wkład w rozwój przyjaznych stosunków rosyjsko-tureckich, obopólnie korzystną współpracę w różnych dziedzinach. Pragnę ponownie potwierdzić naszą gotowość do kontynuowania konstruktywnego dialogu w bieżących kwestiach z agendy dwustronnej, regionalnej i międzynarodowej” – powiedział Putin. . Komentarze rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej Tass.

„Przywiązujemy dużą wagę do realizacji naszych wspólnych projektów, przede wszystkim budowy elektrowni jądrowej Akkuyu i utworzenia centrum gazowego w Turcji”.

Rosja i Turcja mają burzliwe stosunki, wcześniej walcząc w punktach polityki na Bliskim Wschodzie iw Afryce Północnej, takich jak Syria i Libia. Podczas gdy obawy Turcji o bezpieczeństwo i sprzeciw Węgier blokują obecnie wejście Szwecji do sojuszu wojskowego NATO, Ankara okazała się kluczowa w negocjacjach szlaku czarnomorskiego, który pomógłby ukraińskiemu eksportowi zboża.

Ruxandra Iordache

piątek, 26 maja 2023 15:23 EDT

ONZ potępia atak na szpital w Dnipro

Specjalnie wyposażonym pociągiem prowadzonym przez Medicins Sans Frontieres (MSF) we współpracy z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy i Kolejami Państwowymi personel medyczny przewoził pacjentów w celu ewakuacji rannych z ogarniętych wojną terenów wschodniej Ukrainy. Dniepr, Ukraina 10 maja 2022 r.

Gleb Garanich agencji Reutera

Organizacja Narodów Zjednoczonych potępiła poranny atak na placówkę medyczną w Dnieprze i powiedziała, że ​​jej partnerzy humanitarni udzielają pomocy doraźnej ocalałym.

„Wraz z naszymi partnerami humanitarnymi nadal docieramy z pomocą do większej liczby osób w całym kraju” – powiedział rzecznik ONZ Stephane Dujarric podczas codziennej konferencji prasowej.

Dujarric powiedział dziennikarzom, że jak dotąd pomoc humanitarna ONZ dotarła na Ukrainie do ponad 5 milionów ludzi.

Według Dane zebrane przez Światową Organizację ZdrowiaOd początku wojny w Rosji w lutym ubiegłego roku na Ukrainie miało miejsce ponad 870 ataków na placówki służby zdrowia.

– Amandę Macias

piątek, 26 maja 2023 r., 6:25 czasu wschodnioamerykańskiego

Japonia rozszerza sankcje na Rosję

Japonia ogłosiła w piątek dalsze sankcje wobec Rosji, w tym zamrożenie aktywów 24 osób i 78 organizacji.

Sankcje, zatwierdzone przez rząd na posiedzeniu gabinetu, są wymierzone w rosyjski personel wojskowy i prorosyjskie osobistości we wschodniej i południowej Ukrainie, poinformowało MSZ w komunikacie prasowym.

Ministerstwo dodało, że Tokio zakazałoby również eksportu do 80 rosyjskich firm, np. związanych z wojskiem.

Ogłoszenie nastąpiło po tym, jak przywódcy Grupy Siedmiu zobowiązali się do utrzymania i wzmocnienia sankcji wobec Rosji na szczycie w mieście Hiroszima w zachodniej Japonii, który zakończył się w niedzielę.

– Karen Gilchrist

piątek, 26 maja 2023 r., 04:43 EDT

Rosyjski urzędnik mówi, że rozmowy są niemożliwe z Zełenskim u władzy

Wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Rosji Dmitrij Miedwiediew powiedział w piątek, że rozmowy z Ukrainą są „niemożliwe”, dopóki administracja Kijowa Wołodymyra Zełenskiego pozostaje u władzy. Komentarze rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej Tass.

„Wszystko zawsze kończy się negocjacjami, co jest nieuniknione, ale dopóki ci ludzie są u władzy, sytuacja w Rosji nie zmieni się dzięki negocjacjom” – powiedział w tłumaczeniu Google.

Ukraina również wcześniej mówiła, że ​​rozmowy nie są możliwe, dopóki Władimir Putin stoi u steru rosyjskiego przywództwa. Jednak 15 listopada Zełenski przedstawił przywódcom G20 propozycję 10-punktowego planu.

Mocarstwa światowe — w tym Chiny, najbliższy partner handlowy Rosji — rywalizowały o szansę mediacji w konflikcie.

6 godzin temu

Przeczytaj wcześniejszą relację na żywo CNBC tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *