Najnowsze wieści o wojnie między Ukrainą a Rosją: zapowiedzi na żywo

dług…Ołeksandr Raduszniak / Associated Press

KIJÓW, Ukraina – Gdy wschodnie miasto Siwirodonieck upada w pobliżu Rosji, analitycy wojskowi twierdzą, że uzbrojone i niepoliczalne siły ukraińskie próbują prowadzić bardziej śmiertelną walkę z Moskwą.

Rosja wykorzystuje na swoją korzyść artylerię dalekiego zasięgu, bombardując z daleka wschodnie miasta, niwelując je i zabijając lub odpychając cywilów, co rodzi pytanie, czy życie ukraińskich żołnierzy jest warte kosztów ratowania życia ukraińskich żołnierzy. Prezydent Wołodymyr Żeleński określił Siwirodonieck jako „martwe” miasto.

W Siwerodoniecku, jak mówią analitycy, Ukraińcy mają nadzieję, że wciągając siły rosyjskie do walk ulicznych, będą w stanie przez jakiś czas ograniczyć korzyści płynące z ciężkiej broni Moskwy, ponieważ zbliżanie się stanowi zagrożenie dla Rosji. Ataki artyleryjskie zaatakują własnych żołnierzy.

„Jeśli Ukraińcy spróbują wciągnąć ich w walkę od domu do domu, bardziej prawdopodobne jest, że zadadzą Rosjanom nie do zniesienia ofiary” – powiedział Gustav Gressell, ukraiński ekspert z Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych.

Ukraińcy dostają jednak szansę, wciągając Rosjan w uliczne walki i ryzykując uwięzienie w mieście – zwłaszcza, gdy zniszczony zostanie ostatni most, który pozwala im na tak szybką ucieczkę. Pan. Żeleński Zgadzam się, że Cena bliskiej wojny jest „oparta na liczbie ofiar, liczbie ofiar”.

Ale gdy powoli pojawia się broń z Zachodu, Ukraińcy uważają, że warto ryzykować.

Chociaż walki uliczne zabijają dużą liczbę ukraińskich żołnierzy – urzędnicy szacują, że Ukraina traci na wojnie dziennie 200 żołnierzy – powoduje to więcej ofiar wśród Rosjan niż losowe bitwy artylerii i czołgów na otwartej przestrzeni.

Przed rosyjską inwazją wojsko ukraińskie studiowało podejścia do walki z wysoko opancerzonymi pojazdami i artylerią w miastach takich jak Aleppo podczas wojny syryjskiej, w tym wnioski wyciągnięte z wojny domowej.

W grudniu szkoleniowcy wojskowi powiedzieli ochotnikom przygotowującym się do obrony stolicy Kay, aby walczyli jak najbliżej granic zaangażowania na terenach miejskich i aby uniemożliwić Rosjanom wezwanie artylerii do uderzeń na własnych żołnierzy.

Ta taktyka nie jest potrzebna w Kijowie, ponieważ siły rosyjskie zostały odparte przed wejściem do miasta. Ale Ukraina wykorzystała je w wojnie domowej w Mariupolu, gdzie ukraińscy bojownicy mierzący się z ogromnymi siłami rosyjskimi byli w stanie rozmieścić siły wroga na kilka tygodni.

Michaił Samos, wiceprzewodniczący Centrum Studiów nad Wojskiem, Transformacją i Rozbrojeniem, przekonywał, że impas ukraińskiego wojska w opozycji również kupił jej czas i że blokuje ona awans Rosji na wschodnią Ukrainę, ponieważ wierzy, że większy eksport zachodniego nadejdzie broń. . „Wygaszenie lub zmniejszenie zdolności ataku wroga” – powiedział.

Nie jest jednak jasne, jak długo taka strategia mogłaby działać w Donbasie, gdzie głównie płaskie równiny sprzyjają rosyjskiej artylerii, a broń dalekiego zasięgu ze Stanów Zjednoczonych i innych ukraińskich sojuszników przybywa powoli. Wraz ze wzrostem liczby ofiar śmiertelnych na Ukrainie Rosja twierdzi, że ma więcej żołnierzy do wykorzystania jako „mięso armatnie”. Żeleński zgodził się.

W Rozmowa Na Globalnym Forum Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego w tym tygodniu powtórzył swoje wezwanie do sojuszników, aby szybko przysłali więcej broni.

„Ataki wymagają potężnej broni, bez której wojna będzie się przeciągać, a liczba ofiar wzrośnie” – powiedział.

Ołeksandr Subko Raport wniesiony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *