Napad na klejnoty w Dreźnie: pięciu skazanych za napad na Green Vault o wartości 123 milionów dolarów w Niemczech

Sebastian Connert/Image Alliance/Getty ImagesCNN

Pięciu skazano na kilka lat więzienia Kradzież warta 123 miliony dolarów To przykuło uwagę świata Wstydź siępoinformował we wtorek publiczny nadawca MDR.

Większość oskarżonych została skazana na kary do sześciu lat więzienia, ponieważ częściowo przyznali się do zbrodni po legalnej „ugodzie” i część skarbu została zwrócona. Szósty oskarżony został uniewinniony.

Tłum wtargnął do historycznego Zielonego Sklepienia w Dreźnie 25 listopada 2019 r. Nagranie z monitoringu pokazało dwóch zamaskowanych złodziei rozbijających szkło i chwytających 21 inkrustowanych diamentami artefaktów.

W skarbcu znajdowała się niesamowita kolekcja historycznych klejnotów i cennych ozdób – od błyszczących mis wyrzeźbionych z kryształu i agatu po klejnoty i puchary wykonane ze złoconych strusich jaj.

41-karatowy zielony diament, znany jako drezdeńska zieleń, był wypożyczony do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i był jednym z najsłynniejszych elementów kolekcji, ale nie znajdował się wówczas w muzeum.

Nagranie opublikowane przez saksońską policję pokazuje dwóch mężczyzn ubranych w ciemne ubrania i używających migających świateł, aby szybko poruszać się po galerii. Jeden z nich rozbija szybę siekierą – na filmie widać, jak przestępca przyjmuje co najmniej dziewięć ciosów, zanim szkło się rozbije. W czasie napadu latarnie uliczne zostały uszkodzone z powodu wycieku elektrycznego w pobliżu.

W ciągu kilku minut zniknęły najcenniejsze historyczne klejnoty świata. Odzyskano tylko część zrabowanych przedmiotów.

Dyrektor Państwowej Kolekcji Sztuki w Dreźnie, Marian Ackermann, powiedział, że ich wartość materialna nie zaczyna odzwierciedlać ich „nieobliczalnego” znaczenia historycznego i kulturowego.

Niemal wszystkie skradzione artefakty powstały za panowania Fryderyka Augusta III, ostatniego elektora Saksonii, znanego później jako Fryderyk August I, pierwszego króla Saksonii.

Obejmują one rękojeść kapelusza z lat 80. XVIII wieku ozdobioną 15 dużymi i ponad 100 małymi diamentami, a także 96-centymetrowy (38-calowy) miecz oraz pochwę lub pochwę z ponad 800 diamentami.

Sebastian Kahnert/Pool/AFP/Getty Images

Oskarżony zostaje przyprowadzony na salę sądową w Dreźnie 16 maja 2023 r., jeszcze przed ogłoszeniem wyroku.

Sędziowie Sądu Okręgowego w Dreźnie skazali pięciu oskarżonych oskarżonych na kilka lat więzienia.

Według MDR jeden z głównych sprawców, Rabieh Remo, spędzi w więzieniu sześć lat i dwa miesiące. Jego wspólnik Wissam Remmo został skazany na 6 lat i 3 miesiące więzienia, a Bashir Remmo na 5 lat i 10 miesięcy. Inny oskarżony został skazany na cztery lata i cztery miesiące więzienia na podstawie ustawy o nieletnich przestępcach.

Wszyscy czterej oskarżeni przyznali się i zwrócili część łupu. Piąty oskarżony został skazany na pięć lat więzienia dla nieletnich – oprócz poprzedniego wyroku. 24-latek do końca nie przyznał się do napadu. Powiedział, że brał udział w środkach popełnienia przestępstwa jak siekiera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *