NASA publikuje nowe zdjęcia Urana, dając wgląd w rzadko spotykany obiekt

Aktualności


Oszałamiające nowe zdjęcia opublikowane przez NASA w poniedziałek szczegółowo przedstawiają nowe zdjęcia Urana, ukazując oszałamiający widok jego świecących pierścieni i rzadko spotykaną cechę.

Zdjęcia wykonane przez należący do NASA potężny Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba uchwyciły lodową planetę z jej wieloma pierścieniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, dziewięcioma z 27 znanych księżyców oraz sezonową czapą polarną.

Nowe zdjęcia przedstawiają rzadki widok „nieuchwytnego” pierścienia Zeta, najsłabszego i najbardziej rozproszonego pierścienia najbliżej planety – pokazanego w kolorze czerwonawo-brązowym.

Kilka innych pierścieni uchwycono w kolorze świecącego błękitu.

Teleskop Webba o dużej mocy wykonał migawki wydarzeń atmosferycznych na lodowej planecie, w tym sezonową czapę chmur na północnym biegunie Urana i kilka burz w jej pobliżu.

Zdjęcia Urana zostały wykonane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba o dużej mocy. NASA
Zdjęcia przedstawiają rzadko spotykany widok słabego, wewnętrznego pierścienia Zeta Urana i przedstawiają wiele księżyców planety. NASA

W miarę jak biegun Urana przesuwa się w stronę Słońca, czapa polarna staje się bardziej widoczna w miarę zbliżania się do przesilenia i otrzymuje więcej światła słonecznego. Następne przesilenie planety nastąpi w 2028 roku.

Według NASA Uran ma najbardziej ekstremalne pory roku w Układzie Słonecznym, ponieważ obraca się na boku pod kątem około 98 stopni. Podczas gdy na jednym biegunie świeci słońce, na drugim panuje ciemna, 21-letnia zima.

„Dzięki niezrównanej rozdzielczości i czułości Webba w podczerwieni astronomowie widzą teraz Urana i jego unikalne cechy z nową wyrazistością” – stwierdziła NASA. „Te szczegóły, szczególnie bliski pierścień Zeta, będą bezcenne przy planowaniu przyszłych misji do Urana”.

Uran ma najbardziej intensywne pory roku w Układzie Słonecznym. NASA

NASA twierdzi, że planeta i jej nowe zdjęcia pomogą w badaniu prawie 2000 egzoplanet podobnej wielkości odkrytych w ciągu ostatnich kilku dekad.

„Ta «egzoplaneta na naszym podwórku» pomoże astronomom zrozumieć, jak zachowują się planety tej wielkości, jaka jest pogoda i jak powstają” – stwierdziła agencja rządowa. „Pomoże nam to zrozumieć nasz Układ Słoneczny jako całość, umieszczając go w szerszym kontekście”.
Zaakceptuj więcej…

https://nypost.com/2023/12/18/news/nasa-releases-new-images-of-uranus-offering-glimpse-of-one-rarely-seen-feature/?utm_source=url_sitebuttons&utm_medium=site%20buttons&utm_utm_ =site%20przyciski

Skopiuj adres URL, aby go udostępnić

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *