NASA publikuje zdjęcia gromady gwiazd „Choinka”.

Nawet tysiące lat świetlnych od Ziemi znajdują się gromady gwiazd, które wprowadzają świąteczną atmosferę. Zdjęcia opublikowane przez NASA w tym tygodniu przedstawiają gromadę gwiazd z gromady NGC 2264 świecącą jasnym zielonym, niebieskim i białym światłem na niebie Drogi Mlecznej.

Formacja ta, powszechnie nazywana „kępą choinek bożonarodzeniowych”, ma lekko trójkątną podstawę i pnie wystające po bokach, a jej struktura przypomina popularny świerk norweski, który stał się podstawą i tradycją świąt.

Naukowcy z NASA zebrali dane z dwóch teleskopów – w tym należącego do agencji Obserwatorium Rentgenowskiego Chandra i Obserwatorium Wisconsin-Indiana-Yale-NOAO (WIYN) należącego do National Science Foundation – aby pokazać gromadę sosnowo-zieloną. Wykorzystując dane w podczerwieni z przeglądu nieba Two Micron All Sky Survey, astronomicznego przeglądu nieba w świetle podczerwonym, animowali gwiazdy w gromadzie świecącymi niebieskimi i białymi plamami. Aby lepiej wyróżniać się jako choinka, obraz został obrócony o 160 stopni w stosunku do pierwotnego punktu północnego.

Mgławica, kosmiczny obłok pyłu i gazu, znajduje się około 2500 lat świetlnych od nas, w konstelacji Jednorożca, słabej galaktyce na równiku niebieskim. Według badań NASA. Wiele gwiazd w formacji NGC 2264 jest zarówno mniejszych, jak i masywniejszych od Słońca, niektóre mają mniej niż jedną dziesiątą masy Słońca.

Zobacz kosmiczne „kości” martwej gwiazdy uchwycone przez NASA

Formacja została odkryta w latach osiemdziesiątych XVIII wieku przez niemiecko-brytyjskiego astronoma Williama Herschela i ma średnicę siedmiu lat świetlnych. Według NASA w otaczającym ją regionie tworzą się nowe gwiazdy, które przez miliony lat stopniowo erodowały mgławicę.

Istnieje niezliczona ilość mgławic przypominających obiekty lub zwierzęta, takie jak meduzy, sowy i trąbę słonia. Znana jako formacja NGC 6302 w gwiazdozbiorze Skorpiona Mgławica Motyl Za trzepoczące chmury gazu przypominające skrzydła.

Naukowcy często badają mgławice i ich pola magnetyczne, które mogą być wytwarzane przez cząsteczki wewnątrz gwiazdy, aby przeanalizować ich zachowanie, zwłaszcza to, co dzieje się, gdy gwiazdy dożywają kresu swojego życia i ewoluują w mgławice.

Pola magnetyczne generowane przez należące do NASA teleskopy rentgenowskie Chandra pomogły uzyskać obrazy niesamowitego fioletowo-białego ramienia z mgławicy nadolbrzyma znajdującego się 16 000 lat świetlnych od Ziemi, która zapadła się w gwiazdę neutronową. Komunikat prasowy NASA.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *