ONZ twierdzi, że Shirin Abu Agle zginęła w izraelskiej strzelaninie

Symbol zastępczy, gdy ładowane są akcje artykułu

Tel Awiw – Starszy palestyńsko-amerykański dziennikarz został zabity przez siły izraelskie podczas relacjonowania ofensywy wojskowej na okupowanym Zachodnim Brzegu. Rzecznik Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka podsumował w piątek wyniki dochodzenia biura w sprawie majowej strzelaniny do korespondentki Al Jazeery, Shreen Abu Agle.

„Wszystkie informacje, które zebraliśmy, w tym oficjalne informacje izraelskiego wojska i palestyńskiego prokuratora generalnego, są zgodne z faktem, że strzelanina, która zabiła Abu Agle i zraniła jego towarzysza Ali Sammudiego, pochodziła z izraelskich sił bezpieczeństwa” – powiedziała rzeczniczka. Rawina. Szamdasani, A. Raport.

Dodał dalej, że Abu Agle „nie strzelał z masowego ostrzału uzbrojonych Palestyńczyków, jak początkowo stwierdzili izraelscy urzędnicy”.

Abu Agle, reporter z wieloletnim doświadczeniem obejmującym konflikt izraelsko-palestyński, został postrzelony w głowę we wczesnych godzinach 11 maja, kiedy relacjonował Izraelczyka. Atak na zachodnie miasto Jenin. Świadkowie twierdzą, że pożar rozpoczął się od izraelskiego konwoju wojskowego, ale izraelscy urzędnicy twierdzą, że mógł być celem ostrzału Palestyńczyków.

Jak zabito Shreen Abu Agle

Wyniki ONZ – w tym wystrzelenie „kilku pojedynczych, pozornie dobrze wymierzonych kul” z kierunku sił izraelskich na Abu Agle i trzech innych dziennikarzy – odzwierciedlają wyniki kilku niezależnych śledztw. The Washington Post odkrył, że wojska izraelskie mogły przeprowadzić serię śmiertelnych strzelanin.

Izraelskie oświadczenie wojskowe w piątek nie odnosiło się bezpośrednio do ustaleń ONZ, ale powiedział, że Izrael kontynuuje śledztwo w sprawie strzelaniny i powiedział: „Abu Agle nie został celowo zastrzelony przez żołnierza IDF i nie można ustalić, czy został zabity przez Palestyńczyka. Zastrzelony przez żołnierza IDF.

Raport oskarżył Autonomię Palestyńską o odmowę podzielenia się izraelskimi żądaniami udostępnienia biuletynu, który zabił Abu Agle’a, mówiąc, że „podaje ich motywy”.

Izraelski minister obrony Benny Kantz powiedział w osobnym oświadczeniu, że śledztwo ONZ było „bezpodstawne”.

Ustalenia Organizacji Narodów Zjednoczonych – wraz z dochodzeniami The Post, The New York Times, Associated Press, CNN i zespołu śledczego Bellinggate – pojawiły się na kilka tygodni przed planowaną podróżą prezydenta Bidena do Białego Domu w celu rozstrzygnięcia sprawy zabójstwa Abu Agle’a. Do Izraela.

W czwartek 24 senatorów USA Wysłałem list do Biden Nalega, aby Stany Zjednoczone były bezpośrednio zaangażowane w śledztwo w sprawie śmierci Abu Agle’a. W liście, powołując się na brak postępów w ustanowieniu niezależnego śledztwa – oraz fakt, że Abu Agle był Amerykaninem – stwierdzono, że rząd USA „ma obowiązek zapewnienia kompleksowego, bezstronnego i przejrzystego śledztwa w sprawie jego zabójstwa”.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że Stany Zjednoczone „obecnie nie prowadzą oficjalnego śledztwa” w sprawie zabójstw, ale „pracują nad koordynacją współpracy między stronami”. Rzecznik, który przemawiał anonimowo, aby omówić debatę dyplomatyczną, odmówił bezpośredniego komentarza, gdy zapytano go, czy Biden poruszy sprawę zabójstwa Abu Agle’a z Izraelczykami.

W dniu zabójstwa Abu Agle’a rzecznik izraelskich sił bezpieczeństwa Ron Kochav po raz pierwszy przyznał się do incydentu w tweecie o 7:45: „Dziennikarze mogli zostać ranni, być może przez palestyński ostrzał”.

Tego ranka powiedział radiu wojskowemu, że tylko palestyński bandyta może być odpowiedzialny. Ostatecznie Kants wycofał się z tych obietnic, twierdząc, że za strzelaninę mógł odpowiadać izraelski żołnierz.

Tydzień po morderstwie wojsko stwierdziło, że nie ma dowodów winy za śmierć. W rezultacie, jak poinformowali urzędnicy, nie będzie śledztwa w sprawie rozstrzelania przez żandarmerię wojskową – co może doprowadzić do opublikowania ustaleń śledztwa.

11 maja 2022 r., ponad sześć tygodni po śmierci dziennikarza Shreen Abu Agle w Jenin i kontuzji jego kolegi Ali al-Sammoudiego, szkoda, że ​​izraelskie władze nie przeprowadziły śledztwa kryminalnego.” Biuro franczyzy powiedział.

Amerykański reporter zabity przez IDF, mówi sieć; Izrael wezwał do śledztwa

Palestyńczycy i działacze na rzecz praw człowieka od lat twierdzą, że izraelski wojskowy wymiar sprawiedliwości tworzy środowisko, w którym podejrzany personel wojskowy nie może być karany za brutalne zbrodnie i zabójstwa na Palestyńczykach.

Ostatni raz izraelski żołnierz był sądzony w sądzie wojskowym w 2016 roku. Żołnierz, lekarz wojenny, nakręcił wideo przedstawiające rannego palestyńskiego napastnika leżącego na ziemi. 19-letni izraelski żołnierz został skazany na 18 miesięcy więzienia, wywołując oburzenie w całym spektrum politycznym Palestyńczyków, którzy twierdzili, że był to fikcyjny proces dla kilku Izraelczyków, którzy argumentowali za żołnierzem w trudnej sytuacji wojennej. Sprawa toczyła się dalej. Inni twierdzą, że kontrowersje wokół procesu odzwierciedlają głęboki charakter brutalnej okupacji Palestyńczyków przez Izrael.

Shlomo Lecker, izraelski prawnik reprezentujący palestyńskie rodziny zabite przez izraelskich żołnierzy, powiedział, że ma nadzieję, że naciski międzynarodowe zmniejszą szanse na pełny i przejrzysty proces w sprawie Abu Agle’a. Powiedział, że wojsko od samego początku było zobowiązane do przestrzegania etyki organizacyjnej, w której żołnierze „wykorzystywali fakt, że nie spotka ich kara”.

„Wojsko obstawia, że ​​dyplomaci i inne osoby, które wywierają presję na śledztwo, wkrótce się poddadzą” – dodał.

Wybór posta – Na podstawie pięciu tuzinów filmów, postów w mediach społecznościowych i zdjęć z wydarzenia, dwóch fizycznych badań terenu i dwóch niezależnych analiz akustycznych – izraelski żołnierz mógł zastrzelić Abu Akle. Analiza audio tego, co mogło być niebezpieczną strzelaniną, wykazała, że ​​ktoś strzelił z odległości szacowanej w stosunku do odległości między prasą a konwojem IDF.

Recenzja The Post nie znalazła dowodów na zbrojną działalność Palestyńczyków i była blisko miejsca, w którym Abu Agle i grupa innych dziennikarzy stali przed zamachem.

„Sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – napisano w raporcie ONZ.

Fahim zgłosił się ze Stambułu. Yasmeen Abu Daleb z Waszyngtonu przyczyniła się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *