Oscarowe przemówienie Jonathana Glazera wspierane przez Joaquina Phoenixa i Chloe Fineman

W składzie znajdują się także Boots Riley, Debra Winger, Joel Coen i Lenny Abrahamson.

Joaquin Phoenix, Elliott Gould, Chloe Fineman i ponad 150 innych żydowskich twórców podpisało list otwarty popierający oscarowe przemówienie Jonathana Glazera.

Lista 151 sygnatariuszy uzyskana przez Różnorodność Siostra Phoenix Rain, trzykrotnie nominowana do Oscara Debra Winger, reżyser „Maj grudnia” Todd Haynes, reżyser „Przepraszam, że przeszkadzam” Boots Riley, uznany reżyser Joel Coen, reżyser „Pokój” Lenny Abrahamson, gwiazda „Arrested Development” David m.in. Gross, dokumentalistka Amy Berg, aktor „Barbie” Harry Neff, uznany dramaturg Tom Stoppard, były dyrektor generalny Focus Pictures James Schamus, komik Kate Berland, reżyserka „You Hurt My Feelings” Nicole Holofcener, autor „Secrets & Lies” Mike Liege, „B reżyser Ira Sachs, aktor i pisarz „Plotkara” Davey Kevinson, aktor „Narzeczona księżniczki” Wallace Shawn, reżyserka „Bottoms” Emma Seligman, gwiazda „Mistress America” Lola Kirke, reżyserka „Zoli” Janissa Bravo, z udziałem „Broad” City” Ilana Glazer i Abbi Jacobson oraz krytyk filmowy IndieWire David Ehrlich.

Różnorodność Uzyskała dostęp do osobistych przedstawicieli wielu sygnatariuszy i niezależnie zweryfikowała dokumenty potwierdzające ich udział.

W oświadczeniu Różnorodność, Ilana Glazer powiedziała: „Podpisałam ten list, aby zwrócić uwagę na cichą atmosferę, w jakiej znajduje się wiele miejsc pracy i branż w obliczu trwającej siódmy miesiąc wojny Izraela z Gazą. Dobrym przykładem są kontrowersje wokół Jonathana Glazera.

Shamus dodał: „Minęły tygodnie od przemówienia Jonathana Glazera z okazji wręczenia Oscarów, ale w tym tygodniu pamiętamy bezsensowne zabójstwo siedmiu pomocników kuchennych World Center i niezliczonej liczby palestyńskich cywilów. Oparcie się zaciekłej kampanii oszczerstw prowadzonej przeciwko niemu powinno stać się równie pilnym, jak naszym obowiązkiem jako żydowskich kreacjonistów.

Po tym, jak dramat Glazera o Holokauście „Strefa interesów” zdobył Oscara dla najlepszego filmu międzynarodowego podczas ceremonii, która odbyła się 10 marca, reżyser w swoim przemówieniu odniósł się do trwającego konfliktu na Bliskim Wschodzie. „Wszystkie nasze wybory miały na celu odzwierciedlenie i skonfrontowanie nas w teraźniejszości, nie żeby powiedzieć, co zrobili wtedy, ale żeby spojrzeć na to, co robimy teraz. Nasz film pokazuje, gdzie ludzkość radzi sobie bardzo źle. To ukształtowało naszą przeszłość i naszą teraźniejszość ”, powiedział Glaser. „Teraz stoimy tutaj jako negacjoniści Holokaustu i Żydzi porwani przez okupanta, który doprowadził do konfliktu dla wielu niewinnych ludzi. Ofiary października – Ofiary 7 października w Izraelu czy ataki na Gazę, jak mogą wszystkie ofiary tego nieludzkiego protestu?

Jego słowa spotkały się z reakcją i pochwałami. W liście otwartym opublikowanym 18 marca ponad 1000 żydowskich twórców i dyrektorów potępiło przemówienie Glazera za pomoc w podsycaniu „rosnącego antysemityzmu na całym świecie”, podczas gdy inni, jak reżyser Ken Loach, nazwali jego oświadczenie „odważnym”. „I” bardzo cenne.” Glaser jeszcze nie odniósł się publicznie do reakcji na przemówienie, ale na początku tygodnia reżyser przekazał siedem podpisanych plakatów „Strefy interesów” na aukcję Kina dla Gazy, aby zebrać pieniądze na pomoc medyczną dla Palestyńczyków.

„Jesteśmy żydowskimi artystami, filmowcami, pisarzami i kreatywnymi profesjonalistami, którzy popierają oświadczenie Jonathana Glazera z Oscarów w 2024 roku. Jesteśmy zaniepokojeni faktem, że niektórzy z naszych kolegów z branży przedstawiają fałszywe informacje i potępiają jego poglądy” – czytamy w liście otwartym. „Ich ataki na Glazera stanowią niebezpieczne odwrócenie uwagi od eskalacji izraelskiej kampanii wojskowej, w wyniku której zginęło już 32 000 Palestyńczyków w Gazie, a setki tysięcy na skraj głodu. Opłakujemy wszystkich zabitych w Palestynie i Izraelu na przestrzeni dziesięcioleci, w tym 1200 Izraelczycy zabili i 253 zakładników w atakach Hamasu z 7 października.

W liście czytamy dalej: „Ataki na Glazera wywierają efekt mrożący na naszą branżę, przyczyniając się do powstania szerszej atmosfery tłumienia wolności słowa i sprzeciwu. Glazer, Tony Kushner, Steven Spielberg i niezliczeni artyści ze wszystkich środowisk potępili zabijanie palestyńskich cywilów. Wszyscy powinniśmy zrobić to samo, nie będąc niesłusznie oskarżonymi o podżeganie do bigoterii.

„Szanujemy Holokaust: nigdy więcej dla nikogo” – podsumowuje oświadczenie.

Przeczytaj cały list otwarty i zobacz listę sygnatariuszy poniżej.

Jesteśmy żydowskimi artystami, filmowcami, pisarzami i kreatywnymi profesjonalistami, którzy wspierają oświadczenie Jonathana Glazera z Oscarów 2024. Obawialiśmy się, że niektórzy z naszych kolegów z branży przedstawiali fałszywe informacje i potępiali jego poglądy. Ich ataki na Glazera stanowią niebezpieczne odwrócenie uwagi od eskalacji izraelskiej kampanii wojskowej, w wyniku której zginęło już 32 000 Palestyńczyków w Gazie, a setki tysięcy innych sprowadziło na skraj głodu. Opłakujemy wszystkich zabitych w Palestynie i Izraelu na przestrzeni dziesięcioleci, w tym 1200 Izraelczyków zabitych i 253 zakładników w atakach Hamasu z 7 października.

Ataki na Glazera wywierają efekt mrożący na naszą branżę, przyczyniając się do powstania szerszego klimatu wolności słowa i tłumienia sprzeciwu, czyli cech, które nasza branża powinna pielęgnować. Szklarz, Tony’ego Kushnera, Stevena Spielberga Niezliczeni artyści ze wszystkich środowisk potępili zabijanie palestyńskich cywilów. Wszyscy powinniśmy zrobić to samo, nie będąc niesłusznie oskarżonymi o podżeganie do bigoterii.

W swoim przemówieniu Glazer zapytał, jak przeciwstawić się dehumanizacji, która na przestrzeni dziejów doprowadziła do masowych okrucieństw. Fakt, że takie oświadczenie zostało odebrane jako zniewaga, tylko podkreśla jego pilność. Możemy nazwać izraelski apartheid i okupację – oba uznane przez wiodące organizacje praw człowieka – bez posądzenia o pisanie historii na nowo.

Jak stwierdził dyrektor Miejsca Pamięci Auschwitz dr hab. Piotr MA Czajowski, napisał„Strefa interesów” nie jest filmem o Zagładzie. Jest to przede wszystkim głębokie ostrzeżenie przed ludzkością i jej naturą. Nie powinniśmy przypisywać tego ostrzeżenia do grupy. Aby zachować nasze człowieczeństwo i zapewnić sobie wzajemne przetrwanie, każda grupa musi wszcząć alarm w obliczu takich aktów okrucieństwa i zniszczenia.

Jesteśmy dumnymi Żydami, którzy potępiają wykorzystywanie żydowskiej tożsamości i pamięci o Holokauście jako broń, aby uzasadnić to, co twierdzi wielu ekspertów w dziedzinie prawa międzynarodowego, w tym czołowi eksperci od Holokaustu. Uczenizidentyfikowany jako „Ludobójstwo w przygotowaniuOdrzucamy fałszywy wybór między bezpieczeństwem Żydów a wolnością Palestyny. Stoimy po stronie wszystkich wzywających do trwałego zawieszenia broni, w tym bezpiecznego powrotu wszystkich zakładników i natychmiastowej pomocy dla Gazy, a także zaprzestania ciągłego bombardowania i blokady Izraela Gaza.

Czcimy pamięć o Holokauście: nigdy więcej dla nikogo.

podpisany,

  1. Ronan Aleksandrowicz
  1. V (dawniej Eve Ensler)

Ehrlich jest krytykiem w IndieWire, spółce-matce Penske Media. Różnorodność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *