Ożywienie gospodarcze w Chinach charakteryzuje się wzrostem produkcji przemysłowej i spowolnieniem sprzedaży detalicznej

Bądź na bieżąco dzięki bezpłatnym aktualizacjom

Produkcja przemysłowa w Chinach wzrosła w zeszłym miesiącu bardziej niż oczekiwano, ale sprzedaż detaliczna rosła wolniej, a słabe nastroje konsumentów zaważyły ​​na ożywieniu w drugiej co do wielkości gospodarce świata.

Produkcja przemysłowa wzrosła w kwietniu o 6,7 procent rok do roku, jak podały w piątek oficjalne dane Urzędu Statystyk Narodowych, w porównaniu ze wzrostem o 5,5 procent w marcu i 4,5 procent w marcu, jak podają ekonomiści ankietowani przez Bloomberg.

Jednak sprzedaż detaliczna wzrosła jedynie o 2,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, spadając w porównaniu z prognozą analityków na poziomie 3,7 procent i 3,1 procent w marcu, co wskazuje, że władze muszą wzmóc wysiłki na rzecz pobudzenia konsumpcji krajowej.

W ostatnich miesiącach chińska gospodarka wykazywała mieszane oznaki ożywienia, w kwietniu eksport powrócił do wzrostu, ale nastroje wewnętrzne borykały się z poważnym kryzysem w sektorze nieruchomości.

Ponieważ Ludowy Bank Chin ma rozpocząć w piątek sprzedaż ultradługich obligacji o wartości 1 biliona rupii (140 miliardów dolarów), rząd zasygnalizował, że jest gotowy zintensyfikować wysiłki stymulacyjne. Przed sprzedażą doradca rządowy powiedział, że obligacje mają „w pełni przyczynić się do istotnej roli inwestycji rządowych w pobudzaniu wzrostu gospodarczego”.

Chiński gabinet, Rada Państwa, ogłosiła, że ​​w piątkowe popołudnie zorganizuje posiedzenie, aby zająć się problemami w sektorze mieszkaniowym, który od lat znajduje się w stagnacji pomimo wysiłków na rzecz pomocy zadłużonym deweloperom.

Chiński referencyjny indeks CSI 300, obejmujący akcje notowane na giełdzie w Szanghaju i Shenzhen, spadł o 0,2 procent, podczas gdy notowany w Hongkongu koszyk notowanych w Hongkongu indeksów deweloperskich Hong Kong Mainland Properties Index spadł o 0,9 procent do 0,4 procent. Cent.

Chińscy decydenci w coraz większym stopniu polegają na inwestycjach w branży, aby zrównoważyć opóźniony wzrost w innych sektorach i złagodzić presję na słabe rynki nieruchomości i głęboko zadłużone samorządy lokalne. W kwietniowych danych jasnym punktem była produkcja przemysłowa zaawansowanych technologii, która wzrosła o 11,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim.

Jednak polityka przemysłowa podsyca napięcia handlowe z najważniejszymi rynkami eksportowymi Chin, Stanami Zjednoczonymi i Unią Europejską. Pekin oskarżył go o angażowanie się w nieuczciwe praktyki handlowe poprzez wywoływanie nadwyżki mocy produkcyjnych i zalewanie rynków nadmiernymi tanimi towarami.

Prezydent USA Joe Biden ostro podniósł w tym tygodniu cła na chiński import o wartości 18 miliardów dolarów, od pojazdów elektrycznych po ogniwa słoneczne, w ramach przedwyborczych wysiłków na rzecz ochrony krajowych miejsc pracy. UE wszczęła również dochodzenia antysubsydyjne wobec chińskiego sektora pojazdów elektrycznych, turbin wiatrowych i paneli słonecznych.

Chiny ostrzegły, że „zdecydowanie” zareagują na amerykańskie cła i oskarżyły Waszyngton o naruszenie zasad Światowej Organizacji Handlu.

Produkcja samochodów wzrosła w kwietniu o 16,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, ale sprzedaż spadła o 5,6 procent, co może „dolać oliwy do ognia” w związku z oskarżeniami o nadwyżkę mocy produkcyjnych w Chinach, powiedział Lin Chang, główny ekonomista ING ds. Chin. Powiedział, że wzrost konsumpcji będzie w tym roku „umiarkowany” ze względu na „osłabienie zaufania konsumentów”.

Z innych danych opublikowanych w piątek wynika, że ​​ceny nieruchomości w tak zwanych miastach pierwszego rzędu spadły w kwietniu o 2,5 procent rok do roku, podał NBS. Ceny również spadły w porównaniu do miesiąca poprzedniego, o 0,6 proc., czyli o 0,5 punktu procentowego mniej niż w marcu.

Tymczasem inwestycje w środki trwałe wzrosły o 4,2% rok do roku w okresie styczeń-kwiecień, w porównaniu ze wzrostem o 4,6% w ankiecie przeprowadzonej przez analityków Bloomberg i o 4,5% w okresie styczeń-marzec.

Pekin stara się także dywersyfikować na rynki rozwijające się i niezachodnie, szczególnie inwestując w produkty high-tech, które bezpośrednio konkurują z produktami z Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Prezydent Rosji Władimir Putin przebywał w tym tygodniu z dwudniową wizytą państwową w Pekinie, gdzie omawiał handel, inwestycje, obronę i wojnę na Ukrainie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *