PKB strefy euro I kw. 2023 r

Wieżowce w centrum miasta widać z Lohrberg, na północ od Frankfurtu. Zdjęcie: Arne Dedert/dpa (zdjęcie: Arne Dedert/Image Alliance za pośrednictwem Getty Images)

Sojusz wizerunkowy | Sojusz wizerunkowy | Dobre zdjęcia

Gospodarka strefy euro wzrosła w pierwszym kwartale roku o 0,1%, podczas gdy PKB Niemiec był stały w czasie, wynika ze wstępnych danych z piątku.

Ankieta ekonomistów Reutera przewidywała kwartalny wzrost o 0,2%.

Gospodarka wzrosła o 1,3% w ujęciu rocznym, poniżej oczekiwań na poziomie 1,4%.

Carsten Bresky, globalny szef makro w holenderskim banku ING, powiedział, że niedawny spadek hurtowych cen energii, cieplejsza niż oczekiwano zima i bodźce fiskalne pomogły tłumom uniknąć recesji.

Na początku tego miesiąca agencja statystyczna Eurostat zrewidowała swoje szacunki PKB strefy euro w czwartym kwartale do braku wzrostu z 0,1% wzrostu kwartalnego, po wzroście o 0,4% w trzecim kwartale.

Opublikowane w piątek dane krajowe pokazały również niemiecką gospodarkę stagnacja W pierwszym kwartale w porównaniu z poprzednim trzymiesięcznym okresem. To spadek o 0,2% w ujęciu rocznym i 0,1% w ujęciu nieskorygowanym z powodu jednego dodatkowego dnia roboczego w poprzednim roku, podała niemiecka agencja statystyczna Testatis.

Irlandzki PKB był zauważalnym słabym punktem, spadając o 2,7% w poprzednim kwartale, podczas gdy gospodarka Portugalii wzrosła o 1,6%.

Dane będą uważnie obserwowane przed posiedzeniem Europejskiego Banku Centralnego 4 maja, który będzie dążył do uporania się z 6,9% i inflacją bazową na wyższym poziomie 5,7%.

Niektórzy decydenci EBC podkreślili, że uważają, że będą musieli dalej podnosić stopy procentowe, ponieważ rozważają podwyżkę o 25 punktów bazowych lub 50 punktów bazowych w przyszłym tygodniu.

Bank centralny podniósł w marcu trzy główne stopy procentowe o 50 punktów bazowych, podnosząc główną stopę procentową do poziomu 3% pomimo zawirowań w sektorze bankowym.

Nerwy na froncie europejskim w dużej mierze się ustabilizowały, a urzędnicy podkreślili siłę sektora, choć cień ucieczki depozytów i dalszej niestabilności pozostaje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *