Pras Michel z The Fugees został uznany za winnego nielegalnego lobbingu

  • Bernda Debussmanna Jr
  • BBC News, Waszyngton

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Prakasrel „Brass” Michael powiedział przysięgłym, że wierzy, że pieniądze były „darmowymi pieniędzmi” od prezydenta Malezji.

Były muzyk Fugees, Prakasrel „Brass” Michael, został uznany za winnego 10 zarzutów, w tym korupcji wynikającej z zarzutów, że wykorzystywał pieniądze do wywierania wpływu na Stany Zjednoczone.

Amerykańscy prokuratorzy stwierdzili, że Michael otrzymał ponad 100 milionów dolarów (80 milionów funtów) od malezyjskiego miliardera Joe Lowa, które wykorzystano w dwóch próbach wywarcia wpływu na politykę USA.

Samozwańczy „surogat celebryty” został również skazany za lobbowanie w imieniu chińskiego rządu.

Raperowi grozi teraz kilka lat więzienia.

Michael, lat 50, przyznał się w sądzie w Waszyngtonie do naruszeń finansowych kampanii, działając jako niezarejestrowany agent zagraniczny, manipulując świadkami i okłamując banki.

Jego adwokat, David Kenner, powiedział, że jest rozczarowany wynikiem procesu i planuje odwołać się.

„To nie koniec” – powiedział Kenner. – Jestem głęboko przekonany, że ostatecznie wygramy tę sprawę.

Pan Kenner powiedział, że złożył również wniosek o błąd w procesie.

Hollywoodzki aktor Leonardo DiCaprio i były prokurator generalny USA Jeff Sessions zeznawali w procesie, który rozpoczął się 30 marca.

Zdobywca nagrody Grammy został oskarżony o wnoszenie „tajnych, nielegalnych, obcych wpływów” podczas rządów Baracka Obamy i Donalda Trumpa w latach 2012-2017.

Pan Low, biznesmen, który płacił Michaelowi, został oskarżony o kradzież 4 miliardów dolarów z malezyjskiego funduszu państwowego podczas niesławnego skandalu 1MDB.

Mówi się, że pan Low, który jest obecnie poszukiwany przez rząd USA, sfinansował film DiCaprio Wilk z Wall Street z 2013 roku pieniędzmi skradzionymi z państwowego funduszu majątkowego.

Michael jest oskarżony o pomoc urzędnikom administracji Trumpa w zaniechaniu dochodzenia w sprawie roli pana Lowe’a.

Ponadto Michael jest oskarżony o przyjmowanie pieniędzy z Chin w celu lobbowania na władzach USA w celu ekstradycji mieszkającego w USA dysydenta Guo Wengui z powrotem do Chin.

Nicole Lockhart, główna prokurator rządu, powiedziała przysięgłym, że Michael „szukał innych sposobów zarabiania pieniędzy” po tym, jak jego kariera muzyczna utknęła w martwym punkcie.

Powiedział również, że widzi „możliwość zarobienia pieniędzy” przez pana Lowa, który „potrzebował innego rodzaju pomocy”, aby uniknąć konsekwencji programu 1MDB.

Michael przyznał się do przyjmowania płatności od pana Lowe’a – w tym 20 milionów dolarów za zdjęcie z panem Obamą.

Zajmując stanowisko we własnej obronie, Michael powiedziała również, że czuje się „zdradzona” przez swoich doradców i personel, którzy, jak powiedziała, udzielali jej złych rad, jak obchodzić się z pieniędzmi i unikać naruszeń prawa.

Przyznał jednak, że „głupotą” było kontaktowanie się z „przyjaciółmi”, którzy „odwiedzali” FBI w sprawie datków na kampanię – co doprowadziło do oskarżenia jego świadka o manipulowanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *