Premier Słowacji Robert Fico w stanie niezagrażającym życiu – Wicepremier

  • Malu Curcino i Sarah Rainsford w Bratysławie
  • wiadomości BBC

Tytuł Filmu, Premier Słowacji walczy o życie po strzelaninie

Wicepremier powiedział, że stan słowackiego premiera Roberta Figo, który został wielokrotnie postrzelony, nie jest zagrażający życiu.

Tomás Taraba powiedział BBC, że operacja Figo przebiegła „dobrze” i „myślę, że w końcu przeżyje”.

Wcześniej mówiono, że 59-letni Figo „walczy o życie” po tym, jak został poważnie ranny w ataku, do którego doszło w małym miasteczku Handlova.

Podejrzany został zatrzymany na miejscu strzelaniny.

Minister spraw wewnętrznych Matus Sudaj Estoka określił to jako próbę zamachu na tle politycznym.

Figo wywołuje podziały w kraju i budzi kontrowersje w UE w związku z wezwaniami do zaprzestania pomocy wojskowej dla Ukrainy i sankcjami gospodarczymi nałożonymi na Rosję.

Jednak strzelanina spotkała się z szerokim potępieniem i została opisana jako atak na demokrację.

Napastnik strzelił z bliskiej odległości

Zabójca znalazł się wśród niewielkiego tłumu zwolenników Figo zgromadzonego przed domem kultury w Handlovej, gdzie odbywało się spotkanie premiera.

Strzelanina całkowicie zaskoczyła funkcjonariuszy bezpieczeństwa Figo. Po zastrzeleniu premiera na nagraniu widać kilku funkcjonariuszy, którzy go zabierają, a następnie pakują do samochodu i wywożą z miejsca zdarzenia.

Tytuł Filmu, Moment rozpoczęcia strzelaniny do słowackiego premiera

Zabójca oddał pięć strzałów z bliskiej odległości, trafiając pana Figo w brzuch i ramię.

Po strzelaninie trafił do szpitala, gdzie „walczył o życie” po kilkugodzinnej operacji – powiedział minister obrony Robert Kalinak.

Od tego czasu nie było żadnych oficjalnych informacji na temat stanu zdrowia premiera, ale jego zastępca powiedział w programie BBC Newshour, że Figo „nie jest”. [a] W tej chwili sytuacja zagrażająca życiu.”

„O ile wiem, operacja przebiegła pomyślnie i myślę, że w końcu przeżyje” – powiedział Daraba.

Taraba dodał, że premier został postrzelony „z bardzo bliskiej odległości”, przy czym „jedna kula przeszła przez brzuch, a druga trafiła w staw”.

Policja nie ustaliła jeszcze tożsamości domniemanego podejrzanego. Według niepotwierdzonych doniesień lokalnych mediów to 71-letni pisarz i działacz polityczny.

Film przedstawiający podejrzanego odbił się szerokim echem w słowackich mediach.

Na nagraniu mężczyzna twierdzi, że nie zgadza się z polityką rządu i jego stanowiskiem w mediach państwowych. BBC nie wie, czy osoba ukazana na filmie została zatrzymana na miejscu ani w jakich okolicznościach film został nakręcony.

Do strzelaniny doszło w dniu, w którym parlament rozpoczął debatę nad propozycją rządu dotyczącą likwidacji słowackiego nadawcy publicznego RTVS.

W ostatnich tygodniach tysiące Słowaków protestowało przeciwko proponowanej reformie nadawcy publicznego. Jednak planowany protest prowadzony przez partie opozycji został odwołany w środę po otrzymaniu wiadomości o strzelaninie.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia, Premier Słowacji został przetransportowany samolotem do szpitala w Bańskiej Bystrzycy i przeszedł kilkugodzinną operację.

W wywiadzie dla BBC wicepremier Taraba oskarżył o strzelaninę „fałszywe narracje” słowackich partii opozycji.

„Nasz premier kilkakrotnie wspominał w przeszłości, że obawia się, że do tego dojdzie” – powiedział Taraba w innym wywiadzie dla programu BBC World Tonight.

Według niego Figo ostrzegł, że „sposób bombardowania rządu fałszywymi narracjami może wywołać reakcję społeczną i doprowadzić do czegoś takiego”.

Podczas ataku obradował parlament, a słowackie media wykrzykiwały oskarżenia, że ​​kolega Ficy z partii zaatakował parlamentarzystów opozycji.

Minister spraw wewnętrznych Estok oskarżył media o wpływ na klimat, który doprowadził do zastrzelenia 59-latka, mówiąc na konferencji prasowej: „Wielu z was zasiało tę nienawiść”.

Estok dodał, że wierzy w masakrę [attempt] motywowane politycznie”.

W odpowiedzi na wiadomość o ataku ustępująca prezydent Słowacji Zuzana Caputova stwierdziła, że ​​„miał miejsce bardzo poważny incydent, którego nadal nie możemy odczuć”.

„Nienawistna retoryka, którą widzimy w społeczeństwie, prowadzi do nienawistnych działań” – dodał.

Fico powrócił do władzy jako szef koalicji populistyczno-nacjonalistycznej na Słowacji po wyborach we wrześniu ubiegłego roku.

Jego pierwsze miesiące na stanowisku premiera wzbudziły duże kontrowersje na Słowacji i w UE. W styczniu wstrzymał pomoc wojskową dla Ukrainy, a w zeszłym miesiącu przedstawił plany likwidacji RTVS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *