Prezydent Biden mówi, że wojska amerykańskie będą bronić Tajwanu, jeśli Chiny zaatakują

Prezydent Biden potwierdził, że wojska amerykańskie będą bronić Tajwanu w przypadku ataku z Chin, co jest najjaśniejszym niedawnym oświadczeniem Bidena. O tym, jak daleko posunęłyby się Stany Zjednoczone, by wesprzeć militarnie Tajwan.

W wywiadzie dla CBS „60 Minutes”, wyemitowanym w niedzielę wieczorem, Biden powiedział gospodarzowi Scottowi Pelleyowi, że „Stany Zjednoczone będą bronić Tajwanu, jeśli dojdzie do naprawdę bezprecedensowego ataku”. Chiny twierdzą, że Tajwan, samorządny, demokratyczny kraj liczący 23 miliony ludzi, jest ich własnym terytorium i nalegają, że pewnego dnia mogą użyć siły, aby przejąć kontrolę nad wyspą.

z Rosja najechała Ukrainę Sześć miesięcy temu Biden wielokrotnie podkreślał, że siły wojskowe USA nie będą walczyć z wojskami rosyjskimi na ziemi ukraińskiej. Belle naciskała na Bidena, czy sytuacja byłaby inna, gdyby doszło do ataku na Tajwan.

„W przeciwieństwie do Ukrainy, proszę pana, czy siły amerykańskie – Amerykanie i kobiety – będą bronić Tajwanu w przypadku inwazji chińskiej?” zapytała Belle.

– Tak – odpowiedział Biden.

Wywiad jest świeży W wielu przypadkach Biden powiedział w nim, że Stany Zjednoczone przyjdą militarnie w obronie Tajwanu, jeśli Chiny zaatakują. Za każdym razem urzędnicy Białego Domu upierali się, że jego komentarze nie stanowią żadnej zmiany w polityce USA.

Minister spraw zagranicznych Tajwanu protestował przeciwko wizycie przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi w dniu 9 sierpnia, mówiąc, że Chiny wykorzystują ćwiczenia do przygotowania inwazji. (Wideo: Reuters)

Urzędnik administracji Bidena, który wypowiadał się pod warunkiem anonimowości, aby omówić tę kwestię, wskazał na komentarze prezydenta z maja. powiedział dziennikarzom Dominowała dwuznaczność strategiczna wobec Tajwanu. W tym czasie nie rozwinął ani nie oświadczył otwarcie, że wyśle ​​wojska amerykańskie na Tajwan w przypadku inwazji chińskiej.

„Dał również jasno do zrozumienia, że ​​nasza polityka wobec Tajwanu się nie zmieniła” – powiedział urzędnik. „To prawda.”

Przedstawiciel Departamentu Stanu nie odpowiedział od razu na prośbę o komentarz w niedzielę.

Segment „60 minut” fałszywie stwierdził, że polityka USA uznaje Tajwan za część Chin od 1979 roku. Zgodnie z amerykańską „polityką jednych Chin”, rząd USA pod różnymi administracjami przez dziesięciolecia zgadzał się z poglądem Pekinu, nie zajmując stanowiska w sprawie suwerenności Tajwanu.

pod Tajwańskie prawo dotyczące relacjipodpisany przez prezydenta Jimmy’ego Cartera w 1979 r., Stany Zjednoczone zgodziły się dostarczyć Tajwanowi broń do samoobrony, a Stany Zjednoczone zgodziły się „utrzymać zdolność Stanów Zjednoczonych do przeciwstawiania się wszelkim siłom lub innym przymusom zagrażającym bezpieczeństwu, lub struktury społecznej lub ekonomicznej narodu na Tajwanie. Ten język gwarantuje możliwość interwencji militarnej”. Ani nie dawaj, ani nie zaprzeczaj, chociaż Stany Zjednoczone od dawna praktykują „strategiczną niejednoznaczność”.

W wywiadzie „60 Minutes” Biden odniósł się do Ustawy o stosunkach z Tajwanem, gdy został zapytany, co chiński prezydent Xi Jinping powinien wiedzieć o zaangażowaniu Bidena w Tajwan.

„Zgadzamy się, że zapisaliśmy się dawno temu” – powiedział Biden Pelleyowi. „Istnieje polityka wobec Chin, a Tajwan podejmuje własne decyzje dotyczące swojej niepodległości. Nie ruszamy się – nie zachęcamy ich do niezależności. To ich decyzja”.

W ostatnich miesiącach wzrosły napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, a także między Chinami a Tajwanem. Niedługo po inwazji Rosji na Ukrainę Biden wysłał nieoficjalną delegację Byli urzędnicy obrony i bezpieczeństwa narodowego USA powiedzieli Tajwanowi, że starano się pokazać, że zaangażowanie Ameryki w Tajwan „pozostaje solidne”, powiedział wówczas urzędnik administracji.

7 sierpnia, w odpowiedzi na niedawną wizytę przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi (D-Calif.), zarówno demokratyczni, jak i republikańscy ustawodawcy odrzucili militarną ekspansję Chin. (Wideo: The Washington Post)

W zeszłym miesiącu przewodnicząca domu Nancy Pelosi (D-Calif.) Podróżował z delegacją Kongresu W przypadku Taipei Newt Gingrich (R-Ga.) został pierwszym przewodniczącym Izby Reprezentantów, który odwiedził Tajwan w 1997 roku. Tam delegacja spotkała się z prezydentem Tajwanu Tsai Ing-wenem, a Pelosi wielokrotnie potwierdzał „zaangażowanie” Ameryki. i „stabilną przyjaźń” z Tajwanem.

Amerykańscy prawodawcy odwiedzili Tajwan po tym, jak wizyta Pelosi rozzłościła Chiny

Wizyta rozzłościła Pekin. Pod rządami Komunistycznej Partii Chin Pekin od dziesięcioleci utrzymuje status globalny kampania ciśnieniowa Dyplomatycznie izoluje demokratycznie wybrany rząd Tajwanu, nękając jego dyplomatycznych partnerów i zdecydowanie przeciwstawiając się wymianie między Taipei a zagranicznymi urzędnikami.

Chiny przeprowadziły rozszerzone ćwiczenia wojskowe w pobliżu Tajwanu przed i po wizycie Pelosi, mówiąc, że było to ostrzeżenie dla „prowokatorów” kwestionujących roszczenia Pekinu do Tajwanu. Pekin również nałożył sankcje W sprawie Pelosi i jej najbliższej rodziny odwołał rozmowy wojskowe i zawiesił rozmowy klimatyczne ze Stanami Zjednoczonymi.

Christian Shepherd przyczynił się do powstania tego raportu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *