Promień kosmiczny odkryty przez naukowców w Utah jest potężniejszy niż O mój Boże

Naukowcy szukają odpowiedzi na nową tajemnicę kosmiczną po tym, jak teleskop w Utah wykrył najpotężniejsze promienie kosmiczne obserwowane od ponad trzech dekad. Nowe badania Opublikowano w czwartek w czasopiśmie Science.

Uważa się, że enigmatyczna, niezwykle rzadka cząstka o ultrawysokiej energii przybyła na Ziemię spoza galaktyki Drogi Mlecznej, chociaż dokładne pochodzenie tej turbodoładowanej cząstki z kosmosu pozostaje tajemnicą. Niektórzy eksperci sugerują, że promień kosmiczny, znany jako cząstka Amaterasu na cześć bogini słońca w mitologii japońskiej, mógł zostać stworzony przez nieznaną fizykę.

Krok Artykuł opublikowany w Nature, brytyjskie czasopismo naukowe, stwierdziło, że „niesamowite” odkrycie „zaskoczyło niektórych naukowców, że może wytworzyć tak dużo energii” – powiedział astronom Clancy James z Curtin University w Perth w Australii. Promienie kosmiczne to niewidzialne, naładowane cząstki – często protony – które przemieszczają się w przestrzeni z prędkością bliską prędkości światła z innych galaktyk i źródeł pozagalaktycznych.

Promienie kosmiczne o energiach większych niż 100 eksaelektronowoltów (EeV) są rzadko wykrywane. Według NASAPromienie kosmiczne w dalszym ciągu przenikają atmosferę ziemską i dostarczają „jednej z niewielu naszych bezpośrednich próbek”. materiał Spoza Układu Słonecznego.”

Promień kosmiczny odkryty kilkadziesiąt lat temu „bardziej energetyczny, niż teoretycznie jest to możliwe”

Najpotężniejszy promień kosmiczny, nazwany cząstką O mój Boże, został odkryty 30 lat temu i w chwili odkrycia miał napięcie około 320 eksa-elektronowoltów (EeV). Według Natury EeV jest około milion razy większe niż osiągane przez najpotężniejsze akceleratory cząstek, jakie kiedykolwiek stworzył człowiek.

„Nic w naszej galaktyce nie ma energii, aby ją wyprodukować, a cząstka ma więcej energii, niż teoretycznie jest to możliwe dla promieni kosmicznych docierających na Ziemię z innych galaktyk”. Według raportu Uniwersytetu Utah. „Mówiąc najprościej, cząstka (o mój Boże) nie powinna istnieć”.

Ostatnio odkryty promień kosmiczny – który po raz pierwszy wykryto 27 maja 2021 r. w zestawie teleskopów w hrabstwie Millard w stanie Utah – szacuje się na 240 EeV. Astronom Toshihiro Fujii z Osaka Metropolitan University w Japonii zauważył „zaskakujące” sygnały podczas rutynowej kontroli danych za pomocą teleskopu.

Początkowo sceptyczny, Fujii zastanawiał się, czy w oprogramowaniu wystąpił błąd lub czy niektóre detektory w obiekcie miały supermoc i uległy uszkodzeniu. Promienie kosmiczne o ultrawysokiej energii zazwyczaj mają gładką ścieżkę w przestrzeni (co oznacza, że ​​nie ma na nie wpływu galaktyczne i pozagwiazdowe pola magnetyczne), co ułatwia naukowcom wykrycie galaktycznej eksplozji, czarnej dziury lub galaktyki. Skąd pochodził Spike.

Skąd pochodzą promienie kosmiczne o wysokiej energii?

Dokładne pochodzenie tych wysokoenergetycznych cząstek pozostaje niejasne nawet po latach badań. Kiedy naukowcy próbowali znaleźć cząstkę O mój Boże i tę nową cząstkę, droga do jej źródła nie miała wystarczającej energii, aby ją wytworzyć, powiedział John Matthews, współrzecznik układu teleskopów. Uniwersytet Utah i współautorka badania.

„To właśnie jest tajemnica – co się dzieje?” – powiedział Matthews.

Według Johna BellsaProfesor w Uniwersytet Utah Współautor badania powiedział: „Wydaje się, że te zdarzenia pochodzą z zupełnie innych miejsc na niebie”. Największe, jakie kiedykolwiek odkryto, wydają się pochodzić z pustych przestrzeni.

„To nie tak, że istnieje tajemnicze źródło”. dzwonki powiedział. „Mogą to być wady w strukturze czasoprzestrzeni, zderzające się kosmiczne struny. To znaczy wypluwam szalone pomysły, które ludzie wpadają, bo nie ma konwencjonalnego wyjaśnienia.

Fujii i jego zespół pracują nad unowocześnieniem układu teleskopów tak, aby był czterokrotnie bardziej czuły niż dotychczas, co umożliwi naukowcom uchwycenie tych rzadkich promieni kosmicznych o ultrawysokiej energii i dokładniejsze określenie ich pochodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *