Przywódcy zamachu stanu w Gabonie ogłosili, że nowym przywódcą zostanie General Price Oligui Nkuma

Tytuł Zdjęcia,

Generał Nukuma został pomyślnie eskortowany przez swoje wojska ulicami stolicy Libreville.

Władze wojskowe, które przejęły w środę władzę w Gabonie, mianowały generała Price’a Oligui Nguumę na tymczasową głowę państwa w Afryce Zachodniej.

Generał Nguema był wcześniej paradowany ulicami stolicy Libreville przez swoich żołnierzy.

Obalony prezydent Ali Bongo pojawił się w swoim domu na nagraniu wideo i wezwał swoich „przyjaciół na całym świecie”, aby „zabrali głos” w jego imieniu.

Była kolonia francuska jest jednym z głównych producentów ropy w Afryce.

Obalenie Bongo zakończyło 55-letnie rządy jego rodziny.

Przedstawiciele armii pojawili się w telewizji wcześnie rano, aby poinformować, że przejęli władzę.

Unieważnili wyniki sobotnich wyborów, w których zwycięzcą został ogłoszony Bongo, ale opozycja stwierdziła, że ​​zostały sfałszowane.

Urzędnicy poinformowali również, że aresztowali jednego z synów Bongo za działalność wywrotową.

Tytuł Filmu,

ZOBACZ: Siedząc w swojej rezydencji, Ali Bongo wzywa kibiców, aby „narobili hałasu”.

W ciągu kilku godzin generałowie spotkali się, aby omówić, kto będzie przewodzić przemianom, i jednomyślnie głosowali za mianowaniem Jen Nukumy, byłej szefowej prezydenckich sił bezpieczeństwa.

Mieszkańcy Libreville i innych miejsc świętowali ogłoszenie armii.

Jednak ONZ, Unia Afrykańska i Francja, które miały bliskie powiązania z rodziną Bongo, potępiły zamach stanu.

Departament Stanu USA wezwał wojsko Gabonu do „ochrony rządów cywilnych” i „uwolnienia członków rządu odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa”. Anglia potępiła „niekonstytucyjne przejęcie władzy przez wojsko”.

Gabonem rządzi się od 55 lat – rodzina Bongo od dawna budzi w nim urazę – a społeczne niezadowolenie wynika z szerszych kwestii, takich jak koszty utrzymania.

„Na początku się przestraszyłem, ale potem poczułem się szczęśliwy” – powiedział BBC mieszkaniec Libreville, który prosił o zachowanie anonimowości. „Bałem się, bo zdałem sobie sprawę, że żyję w spisku, ale radość jest taka, że ​​tak długo czekaliśmy na obalenie tego reżimu”.

Spisek gaboński: podstawy

Gdzie jest Gabon? Jest to bogaty w ropę i minerały kraj na zachodnim wybrzeżu Afryki Środkowej, zamieszkiwany przez zaledwie 2,4 miliona mieszkańców.

Kim jest Ali Bongo? Jest prezydentem od 2009 roku, po ogłoszeniu go zwycięstwem w sobotnich spornych wyborach. Wcześniej jego ojciec rządził przez 41 lat.

Dlaczego był spisek? Wojsko nie akceptuje wyników wyborów, twierdząc, że przejęło władzę, aby utrzymać pokój.

Generał Nkuma (48 l.) nie znalazł się wśród pierwszych trzech oświadczeń przeczytanych w telewizji krajowej przez wyższych oficerów wojskowych, które ogłaszały zamach stanu.

Wkrótce jednak został mianowany tymczasowym przywódcą i niesiony po ulicach w radosnych scenach.

Źródło obrazu, Dobre zdjęcia

Tytuł Zdjęcia,

Ludzie świętują na ulicach

Był doradcą ojca obalonego przywódcy, Omara Bongo, który rządził przez prawie 42 lata, aż do swojej śmierci w 2009 roku.

Były bliski współpracownik powiedział agencji prasowej AFP, że Jen Nukuma była bardzo blisko Omara Bongo i służyła mu od 2005 r. aż do jego śmierci w hiszpańskim szpitalu.

Pod rządami Alego Bongo najpierw pełnił funkcję radnego wojskowego w ambasadach Gabonu w Maroku i Senegalu.

Jednak w 2018 roku, zanim został awansowany na generała, Ali Bongo został zastąpiony przez przyrodniego brata Frédérica Bongo na stanowisku szefa wywiadu elitarnej Gwardii Republikańskiej – najpotężniejszej jednostki wojskowej Gabonu.

Podobnie jak w przypadku poprzednich wyborów powszechnych w Gabonie, podczas sobotniego głosowania pojawiły się poważne obawy co do przebiegu wyborów.

Główny kandydat opozycji Albert Ondo Ossa skarżył się, że w wielu lokalach wyborczych nie ma kart do głosowania z jego nazwiskiem, a reprezentowana przez niego koalicja twierdziła, że ​​na kartach do głosowania nadal widnieją nazwiska niektórych osób, które wycofały się z wyścigu o urząd prezydenta.

Obydwa poprzednie zwycięstwa Bongo zostały zakwestionowane przez przeciwników jako sfałszowane. Tym razem na kilka tygodni przed dniem wyborów wprowadzono kontrowersyjne zmiany w kartach do głosowania.

W 2018 roku doznał udaru, który wykluczył go z gry na prawie rok i spowodował wezwania do ustąpienia.

W następnym roku żołnierze, którzy zbuntowali się w wyniku nieudanej próby zamachu stanu, trafili do więzienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *